Okres Tábor · Kraj Jihočeský kraj
Veselí nad Lužnicí je město v okrese Tábor v Jihočeském kraji, jehož katastrální území zahrnuje tři části: Horusice, Veselí nad Lužnicí I a Veselí nad Lužnicí II. Katastr města má rozlohu 29,57 km² a leží 25,8 km od okresního města a 28,4 km od krajského města. Podíl lesních pozemků zde činí 11,4 %, což je několikanásobně méně než v průměru v Česku.
Nejvíce podniků v obci působí ve stavebnictví, zpracovatelském průmyslu a velkoobchodu s maloobchodem a opravami motorových vozidel. V obci je sedm ubytovacích zařízení s celkem 348 lůžky. K dispozici jsou tři mateřské školy s 246 žáky a tři základní školy, kde se vzdělává 759 žáků. Krajinu tvoří 47 % zemědělské půdy, 11,4 % lesní půdy a 23,4 % vodních ploch, přičemž podíl vodních ploch je několikanásobně vyšší než v Česku.
Počet obyvatel města kolísá od roku 2006, kdy bylo 6 609 obyvatel, do roku 2025, kdy jich je 6 492. Meziročně klesl počet obyvatel o 23 osob. Saldo migrace kolísá, v roce 2025 dosáhlo hodnoty 37, což je nárůst oproti předchozímu roku. Daňové příjmy města rostou od roku 2020 a v roce 2025 dosáhly 161,5 milionu korun, což je o 6,6 milionu více než v roce 2024.
Obec Veselí nad Lužnicí má 6 492 obyvatel a je 4. největší z 110 obcí okresu. Za poslední rok jich ubylo o 0,4 %. Od okresního města je vzdálená 26 km vzdušnou čarou a rozkládá se na 29,57 km² a skládá se ze 3 částí. Podle sčítání 2021 tu žilo víc seniorů než dětí (na sto dětí připadalo 151 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 11,0 % obyvatel starších patnácti let. Podíl nezaměstnaných byl 4,52 % a rozpočtové příjmy vycházejí na 43 969 Kč na obyvatele. Průměrná rychlost internetu v obci je 44,2 Mb/s pro stahování a 22,2 Mb/s pro odesílání, odezva 15 ms podle měření na rychlost.cz.
| Ukazatel | Tehdy | Teď | Změna | Vývoj |
|---|---|---|---|---|
| Obyvatelé | 6 464 2015 | 6 492 2025 | +0,4 % zhruba beze změny | |
| Průměrný věk | 42,6 let 2015 | 44,5 let 2025 | +1,9 let nárůst | |
| Podíl lidí nad 65 let | 19,0 % 2015 | 23,2 % 2025 | +4,2 p. b. nárůst | |
| Dokončené byty | 6 2020 | 4 2024 | 65 celkem za období | |
| Aktivní ekonomické subjekty | 708 subjektů 2015 | 756 subjektů 2025 | +6,8 % nárůst | |
| Podíl nezaměstnaných | 2,99 % 2020 | 3,77 % 2024 | +0,8 p. b. mírný nárůst | |
| Příjmy rozpočtu na obyvatele v běžných cenách | 30 096 Kč 2020 | 43 969 Kč 2025 | +46,1 % nárůst |
Narození Zemřelí
Přistěhovalí Vystěhovalí
Přirozený přírůstek Saldo stěhování
Sňatky Rozvody
Příjmy Výdaje
V roce 2025 se v Veselí nad Lužnicí narodilo 44 dětí a zemřelo 104 lidí.
Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 35,1 % lidí (2 179 z 6 211), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 25 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 6 317 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 6 211.
Zemědělská půda tvoří 47 % katastru Veselí nad Lužnicí.
Rozpočtové příjmy Veselí nad Lužnicí byly v roce 2025 285 mil. Kč, v přepočtu 43 969 Kč na obyvatele.
Ke konci srpna 2026 byl podíl nezaměstnaných osob v Veselí nad Lužnicí 4,52 %, o 0,24 procentního bodu více než měsíc předtím.
| Rok | led | úno | bře | dub | kvě | čvn | čvc | srp | zář | říj | lis | pro |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | 7,70 | 7,16 | 6,72 | 6,17 | 5,78 | 5,64 | 5,76 | 5,99 | 5,94 | 5,71 | 5,59 | 5,80 |
| 2017 | 6,04 | 5,59 | 4,99 | 4,38 | 4,13 | 4,06 | 4,03 | 3,87 | 3,56 | 3,28 | 3,00 | 3,28 |
| 2018 | 3,73 | 3,59 | 3,00 | 2,69 | 2,66 | 2,20 | 2,10 | 1,96 | 2,06 | 1,57 | 1,35 | 1,74 |
| 2019 | 2,22 | 2,54 | 2,06 | 1,89 | 1,43 | 1,57 | 1,99 | 1,87 | 1,70 | 1,67 | 1,25 | 1,62 |
| 2020 | 1,60 | 1,70 | 1,60 | 2,43 | 2,69 | 2,87 | 2,94 | 2,69 | 2,47 | 2,15 | 2,52 | 2,99 |
| 2021 | 3,22 | 3,42 | 3,64 | 3,34 | 3,25 | 3,10 | 3,25 | 2,87 | 2,72 | 2,40 | 2,24 | 2,72 |
| 2022 | 3,00 | 2,57 | 2,35 | 2,40 | 2,43 | 2,38 | 2,53 | 2,79 | 2,99 | 2,81 | 2,97 | 3,25 |
| 2023 | 3,10 | 2,84 | 2,51 | 2,51 | 2,43 | 2,25 | 2,79 | 2,71 | 2,58 | 2,84 | 2,93 | 3,38 |
| 2025 | 3,91 | 4,25 | 3,89 | 3,77 | 3,61 | 3,51 | 3,71 | 3,93 | 4,03 | 3,95 | 3,93 | 4,23 |
| 2026 | 4,18 | 4,47 | 4,42 | 4,35 | 4,20 | 4,25 | 4,28 | 4,52 | bez údaje | bez údaje | bez údaje | bez údaje |
V roce 2025 bylo v Veselí nad Lužnicí registrováno 1 234 ekonomických subjektů, o 3 méně než rok předtím.
Nejvíc podniků v Veselí nad Lužnicí působí v oboru stavebnictví (16,8 %), následují zpracovatelský průmysl a velkoobchod a maloobchod.
Při sčítání v roce 2021 bylo v Veselí nad Lužnicí 2 614 obydlených bytů.
V Veselí nad Lužnicí jsou 3 základní školy se 759 žáky a 3 mateřské školy s 246 dětmi.
Školy se počítají jako samostatné subjekty, ne jako budovy nebo třídy - jeden subjekt často provozuje několik pracovišť.
Obec patří do senátního obvodu č. 13 - Tábor. Senátoři se volí na šest let a Senát se obnovuje po třetinách, takže se tu nevolí při každých volbách.
| Zastupitel | Věk | Pořadí | Hlasů |
|---|---|---|---|
| Ing. Vít Rada, MPA | 54 | 1. | 1 003 |
| Oldřich Zimmel | 37 | 2. | 774 |
| Petr Gruber | 67 | 7. | 715 |
| František Podlaha | 59 | 9. | 709 |
| Ing. Radim Farkač | 45 | 4. | 704 |
| Mgr. Miroslav Chlistovský | 50 | 6. | 696 |
| Luděk Lou Myler | 49 | 3. | 668 |
| Mgr. Tereza Chýnová | 37 | 5. | 674 |
| Zastupitel | Věk | Pořadí | Hlasů |
|---|---|---|---|
| RNDr. Ladislav Sýkora | 63 | 1. | 404 |
| JUDr. Petr Šonka | 45 | 2. | 402 |
| Radek Jurman | 45 | 3. | 359 |
| Zastupitel | Věk | Pořadí | Hlasů |
|---|---|---|---|
| Ing. Martin Marek | 38 | 1. | 427 |
| Michal Bláha | 54 | 12. | 414 |
| MDDr. Marek Novotný | 35 | 2. | 353 |
| Zastupitel | Věk | Pořadí | Hlasů |
|---|---|---|---|
| Mgr. Jana Ženíšková | 67 | 3. | 460 |
| Irena Havelková | 54 | 1. | 445 |
| Mgr. Hana Mazalovská | 55 | 4. | 371 |
| Zastupitel | Věk | Pořadí | Hlasů |
|---|---|---|---|
| Mgr. Petr Vach | 49 | 1. | 447 |
| Ing. Jaroslav Hejl | 66 | 2. | 259 |
| Zastupitel | Věk | Pořadí | Hlasů |
|---|---|---|---|
| Radek Doležal | 49 | 2. | 222 |
| Zastupitel | Věk | Pořadí | Hlasů |
|---|---|---|---|
| Mgr. Jan Mach | 53 | 1. | 219 |
V Veselí nad Lužnicí je 7 ubytovacích zařízení s 348 lůžky.
| Rok | Obyvatel | Muži | Ženy | Narození | Zemřelí | Přir. přírůstek | Přistěh. | Vystěh. | Saldo | Celkem |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 6 492 | 3 167 | 3 325 | 44 | 104 | -60 | 258 | 221 | 37 | -23 |
| 2024 | 6 515 | 3 171 | 3 344 | 48 | 86 | -38 | 251 | 278 | -27 | -65 |
| 2023 | 6 580 | 3 221 | 3 359 | 69 | 71 | -2 | 302 | 208 | 94 | 92 |
| 2022 | 6 488 | 3 211 | 3 277 | 42 | 92 | -50 | 350 | 129 | 221 | 171 |
| 2021 | 6 317 | 3 143 | 3 174 | 74 | 87 | -13 | 186 | 150 | 36 | 23 |
| 2020 | 6 334 | 3 121 | 3 213 | 60 | 101 | -41 | 120 | 106 | 14 | -27 |
| 2019 | 6 361 | 3 127 | 3 234 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2018 | 6 367 | 3 134 | 3 233 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2017 | 6 397 | 3 145 | 3 252 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2016 | 6 498 | 3 191 | 3 307 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2015 | 6 464 | 3 172 | 3 292 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2014 | 6 469 | 3 188 | 3 281 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2013 | 6 437 | 3 172 | 3 265 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2012 | 6 432 | 3 147 | 3 285 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2011 | 6 455 | 3 155 | 3 300 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2010 | 6 531 | 3 223 | 3 308 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2009 | 6 578 | 3 241 | 3 337 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2008 | 6 607 | 3 259 | 3 348 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2007 | 6 598 | 3 251 | 3 347 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2006 | 6 609 | 3 242 | 3 367 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2005 | 6 598 | 3 266 | 3 332 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2004 | 6 569 | 3 252 | 3 317 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2003 | 6 534 | 3 249 | 3 285 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2002 | 6 584 | 3 267 | 3 317 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2001 | 6 610 | 3 279 | 3 331 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2000 | 6 675 | 3 297 | 3 378 | - | - | - | - | - | - | - |
Mezi 6 258 obcemi Česka drží Veselí nad Lužnicí 206. místo podle počtu obyvatel.
4. z 110
206. z 6 258
5 000 až 9 999 obyvatel
Horusice · Veselí nad Lužnicí I · Veselí nad Lužnicí II
Zdroje dat: AOPK ČR · ČSÚ · ČTÚ · ČÚZK · Exekutorská komora ČR · Ministerstvo financí · Ministerstvo životního prostředí · MMR ČR · MPSV · MŠMT · NPÚ · SÚKL · ÚZIS · Volby.cz · zdroje dat a licence
Zařízení sociálních služeb
3 zařízení · 2024Podle registru poskytovatelů sociálních služeb (ČSÚ, MPSV). Počítá se zařízení, ne kapacita.