Město

Vsetín

Okres Vsetín · Kraj Zlínský kraj · Web www.mestovsetin.cz

Obyvatel 2025 24 974
Rozloha
57,61 km²
Hustota
433,5 ob./km²dopočet
Do krajského města
27,0 kmvzdušně
Kód RÚIAN
541630
Poloha
49,3411, 17,9988

Vsetín je město v okrese Vsetín ve Zlínském kraji a je největší obcí okresu. Má rozlohu 57,6 km² a skládá se ze tří částí: Horní Jasenka, Rokytnice a Vsetín. Leží 27 km od krajského města a sousedí s několika obcemi v okolí.

V obci je sedm základních škol se 2 556 žáky a dvanáct mateřských škol s 867 dětmi. Nejvíc podniků působí v oborech velkoobchod a maloobchod, zpracovatelský průmysl a profesní, vědecké a technické činnosti. V katastru převažují lesní pozemky, které tvoří 56,7 % plochy, zatímco zemědělská půda zabírá 27,9 %. V obci je 14 ubytovacích zařízení s celkem 639 lůžky.

Počet obyvatel města klesá, od roku 2006 do roku 2025 se snížil o 11 % na 24 974. Meziročně v roce 2025 poklesl o 211 osob. Saldo migrace kolísá, v roce 2025 bylo na nejnižší hodnotě od roku 2020, -101. Daňové příjmy města od roku 2020 rostou, v roce 2025 dosáhly 644 310 tisíc Kč, což je nárůst o 52 %.

Schválený rozpočet 2026 995,9 mil. příjmy 1 280,5 mil. výdaje −284,6 mil. saldo Struktura rozpočtu →

Vývoj počtu obyvatel

2000-2025
24 516 25 890 27 265 28 640 30 014 2000 2000: 29 556 obyvatel 2001: 28 983 obyvatel 2002: 28 731 obyvatel 2003: 28 575 obyvatel 2004 2004: 28 350 obyvatel 2005: 28 261 obyvatel 2006: 28 075 obyvatel 2007: 27 963 obyvatel 2008 2008: 27 759 obyvatel 2009: 27 558 obyvatel 2010: 27 296 obyvatel 2011: 26 976 obyvatel 2012 2012: 26 817 obyvatel 2013: 26 668 obyvatel 2014: 26 504 obyvatel 2015: 26 394 obyvatel 2016 2016: 26 190 obyvatel 2017: 26 109 obyvatel 2018: 26 092 obyvatel 2019: 25 974 obyvatel 2020 2020: 25 782 obyvatel 2021: 25 226 obyvatel 2022: 25 393 obyvatel 2023: 25 255 obyvatel 2024: 25 185 obyvatel 2025 2025: 24 974 obyvatel

Obec Vsetín má 24 974 obyvatel a je 1. největší z 59 obcí okresu. Za poslední rok jich ubylo o 0,8 %. Rozkládá se na 57,61 km² a skládá se ze 3 částí. Podle sčítání 2021 tu žilo víc seniorů než dětí (na sto dětí připadalo 155 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 16,3 % obyvatel starších patnácti let. Podíl nezaměstnaných byl 7,66 % a rozpočtové příjmy vycházejí na 40 177 Kč na obyvatele. Průměrná rychlost internetu v obci je 66,1 Mb/s pro stahování a 26,2 Mb/s pro odesílání, odezva 26 ms podle měření na rychlost.cz.

Metodika

Obec v číslech za 10 let

2015-2025
Ukazatel Tehdy Teď Změna Vývoj
Obyvatelé 26 394 2015 24 974 2025 −5,4 % pokles
Průměrný věk 42,8 let 2015 45,3 let 2025 +2,5 let nárůst
Podíl lidí nad 65 let 19,6 % 2015 24,4 % 2025 +4,8 p. b. nárůst
Dokončené byty 18 2020 19 2024 132 celkem za období
Aktivní ekonomické subjekty 3 214 subjektů 2015 3 250 subjektů 2025 +1,1 % mírný nárůst
Podíl nezaměstnaných 4,90 % 2020 6,23 % 2024 +1,3 p. b. mírný nárůst
Příjmy rozpočtu na obyvatele v běžných cenách 25 286 Kč 2020 40 177 Kč 2025 +58,9 % nárůst

Srovnává se první rok s daty v posledních deseti letech s posledním rokem; u dokončených bytů je změna součet za celé období. Peněžní údaje jsou v běžných cenách, bez očištění o inflaci.

Vývoj v čase

7 grafů

Narození a zemřelí

Narození Zemřelí

0 105 211 316 421 2020 - Narození: 264 2020 - Zemřelí: 355 2021 - Narození: 249 2021 - Zemřelí: 390 2022 - Narození: 238 2022 - Zemřelí: 280 2023 - Narození: 208 2023 - Zemřelí: 303 2024 - Narození: 203 2024 - Zemřelí: 284 2025 - Narození: 192 2025 - Zemřelí: 302 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Stěhování

Přistěhovalí Vystěhovalí

0 210 421 631 841 2020 - Přistěhovalí: 378 2020 - Vystěhovalí: 479 2021 - Přistěhovalí: 409 2021 - Vystěhovalí: 467 2022 - Přistěhovalí: 779 2022 - Vystěhovalí: 570 2023 - Přistěhovalí: 498 2023 - Vystěhovalí: 541 2024 - Přistěhovalí: 564 2024 - Vystěhovalí: 553 2025 - Přistěhovalí: 531 2025 - Vystěhovalí: 632 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Přirozený přírůstek a saldo stěhování

Přirozený přírůstek Saldo stěhování

-176 -71 34 139 244 2020 Přirozený přírůstek: -91 Saldo stěhování: -101 2021 Přirozený přírůstek: -141 Saldo stěhování: -58 2022 Přirozený přírůstek: -42 Saldo stěhování: 209 2023 Přirozený přírůstek: -95 Saldo stěhování: -43 2024 Přirozený přírůstek: -81 Saldo stěhování: 11 2025 Přirozený přírůstek: -110 Saldo stěhování: -101 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Sňatky a rozvody

Sňatky Rozvody

37 55 72 89 107 2022 Sňatky: 101 Rozvody: 43 2023 Sňatky: 97 Rozvody: 44 2024 Sňatky: 86 Rozvody: 45 2022 2023 2024

Obyvatelé při sčítání lidu 1869-2011

v hranicích obce z roku 2011
0 8 008 16 017 24 025 32 034 1869 - Obyvatel při sčítání: 5 107 1880 - Obyvatel při sčítání: 6 061 1890 - Obyvatel při sčítání: 7 869 1900 - Obyvatel při sčítání: 8 869 1910 - Obyvatel při sčítání: 10 123 1921 - Obyvatel při sčítání: 9 382 1930 - Obyvatel při sčítání: 9 727 1950 - Obyvatel při sčítání: 16 625 1961 - Obyvatel při sčítání: 18 213 1970 - Obyvatel při sčítání: 22 108 1980 - Obyvatel při sčítání: 27 932 1991 - Obyvatel při sčítání: 29 661 2001 - Obyvatel při sčítání: 29 190 2011 - Obyvatel při sčítání: 27 138 1869 1890 1910 1930 1961 1980 2001 2011

Rozpočet

tis. Kč

Příjmy Výdaje

0 292 214 584 429 876 643 1 168 857 2020 - Příjmy: 651 913 2020 - Výdaje: 692 815 2021 - Příjmy: 712 033 2021 - Výdaje: 709 260 2022 - Příjmy: 727 756 2022 - Výdaje: 740 771 2023 - Příjmy: 831 043 2023 - Výdaje: 781 238 2024 - Příjmy: 954 467 2024 - Výdaje: 933 708 2025 - Příjmy: 1 003 369 2025 - Výdaje: 1 082 275 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Nezaměstnanost

%
4,2 4,7 5,3 5,9 6,4 2020 Podíl nezaměstnaných: 4,9 2021 Podíl nezaměstnaných: 4,7 2022 Podíl nezaměstnaných: 4,37 2023 Podíl nezaměstnaných: 4,51 2024 Podíl nezaměstnaných: 6,23 2020 2021 2022 2023 2024

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →

V roce 2025 se v Vsetíně narodilo 192 dětí a zemřelo 302 lidí.

24 974
−211 proti 2024 2000-2025
2025
12 003
−60 proti 2024 2000-2025
2025
12 971
−151 proti 2024 2000-2025
2025
433,5 ob./km²
−3,7 proti 2024
okres 124,9 · ČR 138,4
190. z 6 258 obcí · 35. z 45 podobně velkých
2020-2025
2025
51,9 %
−0,2 proti 2024
okres 50,7 · ČR 50,8
636. z 6 254 obcí · 17. z 45 podobně velkých
2000-2025
2025
45,3 let
+0,3 proti 2024
okres 44,1 · ČR 43,3
1077. z 6 254 obcí · 11. z 45 podobně velkých
2000-2025
2025
24,4 %
+0,3 proti 2024
okres 22,1 · ČR 20,8
990. z 6 254 obcí · 7. z 45 podobně velkých
2000-2025
2025
13,9 %
−0,2 proti 2024
okres 14,8 · ČR 15,1
4555. z 6 254 obcí · 21. z 45 podobně velkých
2000-2025
2025
176,0
+4,5 proti 2024
okres 149,1 · ČR 138,0
1125. z 6 249 obcí · 13. z 45 podobně velkých
2000-2025
2025
61,7 %
−0,2 proti 2024
okres 63,1 · ČR 64,1
4636. z 6 254 obcí · 39. z 45 podobně velkých
2000-2025
2025
Další ukazatele (24)
25 037
−139 proti 2024 2000-2025
2025
24 958
sčítání 2021
27 138
−2 052 proti 2001 1869-2011
2011
10 431
sčítání 2021
9 163
sčítání 2021
3 351
sčítání 2021
1 936
sčítání 2021
9 607
sčítání 2021
7 345
sčítání 2021
1 784
sčítání 2021
-211
−141 proti 2024 2020-2025
2025
192
−11 proti 2024 2020-2025
2025
-110
−29 proti 2024 2020-2025
2025
531
−33 proti 2024 2020-2025
2025
45
+1 proti 2023 2022-2024
2024
-101
−112 proti 2024 2020-2025
2025
86
−11 proti 2023 2022-2024
2024
632
+79 proti 2024 2020-2025
2025
302
+18 proti 2024 2020-2025
2025
7,7 ‰
−0,4 proti 2024
okres 7,5 · ČR 7,1
2427. z 6 254 obcí · 3. z 45 podobně velkých
2020-2025
2025
-8,4 ‰
−5,7 proti 2024
okres -2,3 · ČR 0,6
4419. z 6 254 obcí · 35. z 45 podobně velkých
2020-2025
2025
1,8 ‰
+0,1 proti 2023
okres 1,7
2022-2024
2024
3,4 ‰
−0,4 proti 2023
okres 3,8
2022-2024
2024
12,1 ‰
+0,8 proti 2024
okres 10,9 · ČR 10,4
1849. z 6 254 obcí · 14. z 45 podobně velkých
2020-2025
2025

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 32,1 % lidí (8 006 z 24 958), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 77 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 25 226 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 24 958.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
11 971
48,0 % obyvatel
Ženy
12 987
52,0 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
155
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % Muži 90+ let: 52 (0,2 %) Ženy 90+ let: 124 (0,5 %) 90+ Muži 85-89 let: 117 (0,5 %) Ženy 85-89 let: 279 (1,1 %) 85-89 Muži 80-84 let: 211 (0,9 %) Ženy 80-84 let: 431 (1,7 %) 80-84 Muži 75-79 let: 465 (1,9 %) Ženy 75-79 let: 746 (3,0 %) 75-79 Muži 70-74 let: 655 (2,6 %) Ženy 70-74 let: 948 (3,8 %) 70-74 Muži 65-69 let: 758 (3,0 %) Ženy 65-69 let: 958 (3,8 %) 65-69 Muži 60-64 let: 772 (3,1 %) Ženy 60-64 let: 896 (3,6 %) 60-64 Muži 55-59 let: 813 (3,3 %) Ženy 55-59 let: 861 (3,5 %) 55-59 Muži 50-54 let: 832 (3,3 %) Ženy 50-54 let: 847 (3,4 %) 50-54 Muži 45-49 let: 1 013 (4,1 %) Ženy 45-49 let: 994 (4,0 %) 45-49 Muži 40-44 let: 1 023 (4,1 %) Ženy 40-44 let: 893 (3,6 %) 40-44 Muži 35-39 let: 771 (3,1 %) Ženy 35-39 let: 707 (2,8 %) 35-39 Muži 30-34 let: 825 (3,3 %) Ženy 30-34 let: 743 (3,0 %) 30-34 Muži 25-29 let: 626 (2,5 %) Ženy 25-29 let: 673 (2,7 %) 25-29 Muži 20-24 let: 568 (2,3 %) Ženy 20-24 let: 529 (2,1 %) 20-24 Muži 15-19 let: 559 (2,2 %) Ženy 15-19 let: 564 (2,3 %) 15-19 Muži 10-14 let: 710 (2,8 %) Ženy 10-14 let: 583 (2,3 %) 10-14 Muži 5-9 let: 595 (2,4 %) Ženy 5-9 let: 608 (2,4 %) 5-9 Muži 0-4 let: 606 (2,4 %) Ženy 0-4 let: 603 (2,4 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Obce a území

Téma obce a území →

Lesní pozemky pokrývají 56,7 % katastru Vsetína.

57,61 km²
2025
27,9 %
−0,1 proti 2024
okres 35,5 · ČR 53,1
5821. z 6 258 obcí · 37. z 45 podobně velkých
1993-2025
2025
56,7 %
+0,1 proti 2024
okres 55,0 · ČR 34,0
615. z 6 258 obcí · lepší než 90 % · 2. z 45 podobně velkých
1993-2025
2025
1,09 %
0 proti 2024
okres 0,99 · ČR 2,18
3069. z 6 258 obcí · 41. z 45 podobně velkých
1993-2025
2025
2,77 %
+0,01 proti 2024
okres 1,38 · ČR 1,73
758. z 6 258 obcí · 43. z 45 podobně velkých
1993-2025
2025
3
2025

Využití území a vybavenost

2025

Využití území

  • Orná půda 321 5,6 %
  • Zahrady 183 3,2 %
  • Ovocné sady 12 0,2 %
  • Trvalé travní porosty 1 090 18,9 %
  • Lesní půda 3 269 56,7 %
  • Vodní plochy 63 1,1 %
  • Zastavěné plochy 160 2,8 %
  • Ostatní plochy 662 11,5 %

Celkem 5 761 ha

Co v obci je

  • Vodovod
  • Kanalizace s ČOV
  • Plyn
  • Sběrný dvůr
  • Kino
  • Kulturní dům
  • Informační centrum
  • Středisko volného času
  • Kostel
  • Koupaliště

10 z 12 sledovaných položek

Veřejné finance

Téma veřejné finance →

Rozpočtové příjmy Vsetína byly v roce 2025 1 003 mil. Kč, v přepočtu 40 177 Kč na obyvatele.

0 tis. Kč
0 proti 2024 2012-2025
2025
2 721 735 712 Kč
okres 8 415 203 163 · ČR 600 469 124 785
24. z 6 258 obcí · 7. z 45 podobně velkých
2023
644 310 tis. Kč
+31 112 proti 2024 2020-2025
2025
190 100 tis. Kč
+38 651 proti 2024 2020-2025
2025
1 003 369 tis. Kč
+48 902 proti 2024 2020-2025
2025
-78 906 tis. Kč
−99 666 proti 2024 2020-2025
2025
1 082 275 tis. Kč
+148 567 proti 2024 2020-2025
2025
0 Kč
0 proti 2024
okres 6 231 · ČR 5 825
1. z 6 247 obcí · 1. z 45 podobně velkých
2012-2025
2025
18,9 %
+3,1 proti 2024
okres 22,2 · ČR 18,9
1511. z 6 253 obcí · 10. z 45 podobně velkých
2020-2025
2025
Další ukazatele (3)
108 983 Kč
okres 59 546 · ČR 79 370
701. z 6 254 obcí · 5. z 45 podobně velkých
2023
40 177 Kč
+2 278 proti 2024
okres 38 394 · ČR 48 930
1859. z 6 253 obcí · 15. z 45 podobně velkých
2020-2025
2025
43 336 Kč
+6 262 proti 2024
okres 41 342 · ČR 47 568
1618. z 6 253 obcí · 15. z 45 podobně velkých
2020-2025
2025

Práce a ekonomika

Téma práce a ekonomika →

Ke konci srpna 2026 byl podíl nezaměstnaných osob v Vsetíně 7,66 %, o 0,13 procentního bodu více než měsíc předtím.

7,66 %
+0,13 proti červenci 2026
okres 5,64 · ČR 5,05
5800. z 6 254 obcí · lepší než 7 % · 34. z 45 podobně velkých
2016-2026
srpen 2026
1 244
+15 proti červenci 2026 2018-2026
srpen 2026
2,8
+1,1 proti 2023
1514. z 3 296 obcí · lepší než 54 % · 27. z 45 podobně velkých
2020-2024
2024

Nezaměstnanost během roku

MPSV

Podíl nezaměstnaných osob po měsících

%
Podíl nezaměstnaných osob po měsících (%)
Rok ledúnobředubkvěčvnčvcsrpzářříjlispro
2016 8,22 8,09 7,87 7,20 6,78 6,64 6,81 6,79 6,55 6,45 6,44 6,92
2017 6,94 6,69 6,13 5,50 5,15 4,95 5,15 5,11 4,86 4,56 4,35 4,58
2018 4,64 4,31 4,21 3,96 3,71 3,67 3,77 3,93 3,64 3,38 3,42 3,81
2019 3,93 4,01 3,63 3,38 3,24 3,02 3,10 3,21 3,16 3,07 3,02 3,50
2020 3,73 3,70 3,69 4,19 4,35 4,46 4,51 4,50 4,35 4,29 4,37 4,90
2021 5,32 5,33 5,48 5,26 5,18 5,09 4,97 4,86 4,58 4,40 4,30 4,70
2022 4,71 4,47 4,46 4,20 4,02 3,85 4,11 4,14 4,08 3,86 4,07 4,37
2023 4,55 4,58 4,56 4,29 4,05 3,95 4,20 4,07 4,16 4,09 4,02 4,51
2025 6,71 6,76 6,65 6,72 6,80 6,88 7,09 6,96 7,12 6,98 7,07 7,45
2026 7,63 7,70 7,57 7,56 7,52 7,45 7,53 7,66 bez údaje bez údaje bez údaje bez údaje

Podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu 15-64 let ke konci měsíce. Sezónní práce (stavebnictví, zemědělství, turistika) obvykle snižuje nezaměstnanost v létě a zvedá ji v zimě.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →

V roce 2025 bylo v Vsetíně registrováno 5 238 ekonomických subjektů, o 47 méně než rok předtím.

5 238 subjektů
−47 proti 2024 2001-2025
2025
3 250 subjektů
+1 proti 2024 2010-2025
2025
62,0 %
+0,6 proti 2024
okres 62,7 · ČR 61,6
3339. z 6 257 obcí · lepší než 46 % · 13. z 45 podobně velkých
2010-2025
2025
21,1
okres 21,9 · ČR 17,1
3801. z 6 246 obcí · 30. z 45 podobně velkých
2001-2025
červenec 2026

Struktura podnikání

srpen 2026

Nejvíc podniků v Vsetíně působí v oboru velkoobchod a maloobchod (13,3 %), následují zpracovatelský průmysl a profesní, vědecké a technické činnosti.

Vzniklo za 12 měsíců
191
Zaniklo za 12 měsíců
21
Má zaměstnance
36,2 %
z 2 895 subjektů se známou velikostí

Obory podnikání

  • Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel 701 13,3 %
  • Zpracovatelský průmysl 692 13,1 %
  • Profesní, vědecké a technické činnosti 660 12,5 %
  • Stavebnictví 565 10,7 %
  • Ostatní činnosti 539 10,2 %
  • Činnosti v oblasti nemovitostí 390 7,4 %
  • Zemědělství, lesnictví, rybářství 229 4,3 %
  • Ubytování, stravování a pohostinství 213 4,0 %
  • Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 207 3,9 %
  • Vzdělávání 153 2,9 %
  • Zdravotní a sociální péče 126 2,4 %
  • Doprava a skladování 125 2,4 %
  • Ostatní 362 6,9 %

Právní formy

  • Podnikající fyzická osoba tuzemská 3 711 70,4 %
  • Společnost s ručením omezeným 806 15,3 %
  • Společenství vlastníků jednotek 270 5,1 %
  • Spolek 219 4,2 %
  • Pobočný spolek 60 1,1 %
  • Akciová společnost 49 0,9 %
  • Zahraniční fyzická osoba 37 0,7 %
  • Odborová organizace 25 0,5 %
  • Příspěvková organizace zřízená územním samosprávným celkem 20 0,4 %
  • Družstvo 14 0,3 %
  • Ostatní 57 1,1 %

Stáří subjektů

  • Do 3 let 432 8,2 %
  • 3-10 let 953 18,1 %
  • 10-20 let 1 384 26,3 %
  • 20-30 let 1 271 24,1 %
  • Více než 30 let 1 228 23,3 %

Velikost podle zaměstnanců

  • Bez zaměstnanců 1 848 35,1 %
  • 1-9 zaměstnanců 848 16,1 %
  • 10-49 zaměstnanců 138 2,6 %
  • 50-249 zaměstnanců 48 0,9 %
  • 250 a více zaměstnanců 13 0,2 %
  • Neuvedeno 2 373 45,0 %

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →

Při sčítání v roce 2021 bylo v Vsetíně 11 261 obydlených bytů.

3 776
srpen 2026
712
srpen 2026
2 594
+238 proti 2001 1869-2011
2011
11 261
sčítání 2021
9 417
sčítání 2021
1 349
sčítání 2021
227
sčítání 2021
10 329
sčítání 2021
15
sčítání 2021
9 382
sčítání 2021
Další ukazatele (5)
19
−8 proti 2023 2020-2024
2024
9
−17 proti 2023 2020-2024
2024
0,75
−0,31 proti 2023
okres 2,05 · ČR 2,78
3739. z 6 254 obcí · 27. z 45 podobně velkých
2020-2024
2024
18,9 %
okres 10,9 · ČR 13,4
1199. z 6 256 obcí · 12. z 45 podobně velkých
srpen 2026

Do počtu dokončených bytů se kromě rodinných a bytových domů počítají i nástavby, vestavby a byty v nebytových budovách - tady jde o 10 z 19 bytů.

V Vsetíně je 7 základních škol se 2 556 žáky a 12 mateřských škol s 867 dětmi.

3 469
sčítání 2021
7 257
sčítání 2021
2 636
sčítání 2021
16,3 %
ORP 13,3
945. z 6 254 obcí · 17. z 45 podobně velkých
sčítání 2021
1 047
září 2026
3 160
září 2026
4 331
září 2026
2
září 2026
2 556
+17 proti 2023 2020-2024
2024

Školy se počítají jako samostatné subjekty, ne jako budovy nebo třídy - jeden subjekt často provozuje několik pracovišť.

Školy v obci

16 subjektů
  • Základní škola MŠ 260 · ZŠ 600 · ZŠ 500 · ZŠ 480
  • Základní škola a mateřská škola MŠ 137 · ZŠ 675
  • Základní škola a Mateřská škola MŠ 75 · ZŠ 550
  • Mateřská škola MŠ 125 · MŠ 144 · MŠ 100 · MŠ 53
  • ZŠ, MŠ a PrŠ Vsetín MŠ 20 · SŠ 15 · ZŠ 155
  • Mateřská škola Kostka s. r. o. MŠ 76
  • MATEŘSKÁ ŠKOLA TEDDY BEAR s.r.o. MŠ 44
  • Soukr. MŠ Štěpán, o.p.s. MŠ 13
  • Základní škola INTEGRA ZŠ 200
  • SOŠ Josefa Sousedíka Vsetín SŠ 1 250
  • Masarykovo gymnázium, SZdrŠ a VOŠ zdr. SŠ 910 · VOŠ 150
  • Střední škola Kostka s.r.o SŠ 900
  • Střední škola oděvní a služeb Vizovice SŠ 656
  • Střední průmyslová škola strojnická SŠ 600
  • Základní umělecká škola Vsetín ZUŠ 800
  • Základní umělecká škola Kostka s. r. o. ZUŠ 700

Podle rejstříku škol MŠMT, stav k září 2026. Číslo je nejvyšší povolený počet dětí nebo žáků, ne skutečný stav.

Zdravotnictví

Téma zdravotnictví →

Zdravotnická zařízení v obci

143 míst péče
  • Praktický lékař 14
  • Dětský lékař 5
  • Zubní lékař 19
  • Gynekolog 7
  • Lékař specialista 50
  • Nemocnice 1
  • Záchranná služba 2
  • Fyzioterapie 8
  • Domácí zdravotní péče 7
  • Ostatní 30

Ambulantní specialisté podle oboru

  • Vnitřní lékařství 9
  • Endokrinologie a diabetologie 5
  • Oftalmologie 5
  • Chirurgie 4
  • Neurologie 4
  • Psychiatrie 4
  • Kardiologie 3
  • Ortopedie a traumatologie pohybového ústrojí 3
  • Rehabilitační a fyzikální medicína 3
  • Alergologie a klinická imunologie 2
  • Dermatovenerologie 2
  • Gastroenterologie 2
  • Klinická osteologie 2
  • Otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku 2
  • Radiologie a zobrazovací metody 2

a dalších 10 oborů

Místa poskytování zdravotní péče podle registru NRPZS (ÚZIS). Jedno místo může sdílet víc lékařů, u specialistů se místo s více obory počítá u každého z nich. Lékárny tu nejsou - počítají se podle úřední evidence SÚKL níže.

Lékárny

9 lékáren
  • Lékárna 8
  • Nemocniční lékárna 1
  • Otevřeno v sobotu 3
  • Otevřeno v neděli 2
  • Detašované pracoviště zásob, výdeje a přípravy léčiv Nemocniční 955
  • Dr. Max LÉKÁRNA Jasenická 311 · So, Ne
  • Dr. Max LÉKÁRNA Smetanova 1244
  • Dr. Max LÉKÁRNA Smetanova 2360 · So, Ne
  • Dr. Max LÉKÁRNA Smetanova 902
  • Dr. Max LÉKÁRNA nám. Svobody 1321
  • Lékárna Smetanova 841
  • Lékárna DUO (nemocniční lékárna) Nemocniční 945
  • Lékárna Lemon Generála Klapálka 300 · So

Podle seznamu lékáren SÚKL. Výdejna je odloučené pracoviště lékárny s kratší otevírací dobou. „So“ a „Ne“ znamenají otevřeno o víkendu podle pracovní doby nahlášené SÚKL.

Volby a politika

Téma volby a politika →
65,2 %
+0,9 proti 2021
okres 68,8 · ČR 69,0
5627. z 6 254 obcí · lepší než 10 % · 28. z 45 podobně velkých
2002-2025
2025
67,7 %
+2,9 proti 2018
okres 70,2 · ČR 70,3
5303. z 6 254 obcí · lepší než 15 % · 23. z 45 podobně velkých
2013-2023
2023
31,6 %
−7,3 proti 2020
okres 32,0 · ČR 33,3
4732. z 6 253 obcí · lepší než 24 % · 24. z 45 podobně velkých
2000-2024
2024
44,1 %
+1,1 proti 2022
okres 51,9 · ČR 48,1
5473. z 6 249 obcí · lepší než 12 % · 11. z 45 podobně velkých
2002-2026
2026
33,9 %
+6,4 proti 2019
okres 34,8 · ČR 36,8
4871. z 6 254 obcí · lepší než 22 % · 28. z 45 podobně velkých
2004-2024
2024
28,8 %
2024

Zastoupení v Senátu

Obec patří do senátního obvodu č. 77 - Vsetín. Senátoři se volí na šest let a Senát se obnovuje po třetinách, takže se tu nevolí při každých volbách.

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 44,0 %
SNK: 40,5 % KDU-ČSL+NK: 16,2 % ANO: 12,6 % Zelení+NK: 8,0 % STAN+NK: 6,7 % ODS: 6,6 % Ostatní: 9,3 %
  • SNK 40,5 %
  • KDU-ČSL+NK 16,2 %
  • ANO 12,6 %
  • Zelení+NK 8,0 %
  • STAN+NK 6,7 %
  • ODS 6,6 %
  • NČ+NK 5,2 %
  • Stačilo!+NK 3,2 %
  • Ostatní (1) 1,0 %

165 403 platných hlasů · 25 okrsků

Sněmovna 2025

účast 65,2 %
ANO: 33,5 % SPOLU: 26,1 % SPD: 9,5 % STAN: 8,7 % Piráti: 7,9 % AUTO: 6,1 % Ostatní: 8,4 %

12 741 platných hlasů · 25 okrsků · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 33,9 %
ANO: 23,8 % KDU+ODS+TOP 09: 23,4 % ČSNS+KSČM+SD-SN: 13,2 % AUTO+PŘÍSAHA: 9,4 % STAN+SLK: 6,9 % SPD+Trikolora: 6,5 % Ostatní: 16,9 %

6 795 platných hlasů · 25 okrsků · odchylka proti kraji

Kraje 2024

účast 31,6 %
ANO: 34,1 % KDU-ČSL+Z21: 21,8 % ODS: 11,9 % STAN+TOP+ZVUK: 8,4 % ČSNS+KSČM+ČSSD: 7,4 % SPD: 5,0 % Ostatní: 11,5 %
  • ANO 34,1 % -3,2
  • KDU-ČSL+Z21 21,8 % +3,6
  • ODS 11,9 % +1,4
  • STAN+TOP+ZVUK 8,4 % -1,9
  • ČSNS+KSČM+ČSSD 7,4 % +1,8
  • SPD 5,0 % -0,1
  • SOCDEM 3,6 % +0,8
  • Piráti 3,5 % -1,0
  • Ostatní (7) 4,4 %

6 311 platných hlasů · 25 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 65,1 %
Andrej Babiš: 33,9 % Petr Pavel: 32,8 % Danuše Nerudová: 13,6 % Pavel Fischer: 8,4 % Jaroslav Bašta: 6,6 % Marek Hilšer: 2,8 % Ostatní: 1,9 %
  • Andrej Babiš 33,9 % -1,4
  • Petr Pavel 32,8 % +2,3
  • Danuše Nerudová 13,6 % -0,8
  • Pavel Fischer 8,4 % -1,0
  • Jaroslav Bašta 6,6 % +1,0
  • Marek Hilšer 2,8 % -0,1
  • Karel Diviš 1,5 % 0,0
  • Tomáš Zima 0,5 % -0,1

13 142 platných hlasů · 25 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 67,7 %
Petr Pavel: 56,9 % Andrej Babiš: 43,1 %
  • Petr Pavel 56,9 % +0,4
  • Andrej Babiš 43,1 % -0,4

13 526 platných hlasů · 25 okrsků · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

21 mandátů

SNK

10 mandátů · 40,5 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Martin Metelka 49 1. 4 281
Mgr. Kateřina Janošková 50 2. 3 701
Ing. Otta Grebeň 60 5. 3 692
RNDr. Bořek Navrátil 38 4. 3 569
Zdeněk Čablík 46 3. 3 529
Ing. Zdenka Fojtů 43 6. 3 264
Mgr. Aneta Turpišová 35 7. 3 273
Mgr. Jan Helis 56 8. 3 188
Boleslav Vjaclovský, DiS. 42 9. 3 350
MUDr. Ladislava Duffková 47 10. 3 273

VS21 - Sdružení nezávislých kandidátů

KDU-ČSL+NK

4 mandáty · 16,2 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Jiří Čunek 67 1. 1 823
Ing. Jiří Růžička 49 2. 1 777
Bc. Simona Hlaváčová 49 3. 1 723
MUDr. Róbert Teleky, MBA 59 4. 1 560

VSETÍN SRDCEM A ROZUMEM

ANO

3 mandáty · 12,6 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Petr Kudlík 47 1. 1 568
Mgr. Pavel Bartoň 51 2. 1 396
Marek Urban 23 8. 1 137

ANO 2011

Zelení+NK

1 mandát · 8,0 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Pavla Fojtíková 53 1. 1 091

Koalice pro Otevřený Vsetín (KOV)

STAN+NK

1 mandát · 6,7 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. Tomáš Pifka 45 1. 995

PROBUĎME VSETÍN!

ODS

1 mandát · 6,6 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Roman Kalabus 54 1. 1 056

Občanská demokratická strana

NČ+NK

1 mandát · 5,2 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr. Petr Kořenek 60 1. 1 246

NAŠE ČESKO - NÁŠ VSETÍN

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Sociální situace

Téma sociální situace →
1 285
září 2026
5 651
září 2026
16 b.
0 proti 2023 2016-2024
2024
51,5 ‰
okres 32,4 · ČR 76,0
4729. z 6 101 obcí · lepší než 22 % · 15. z 45 podobně velkých
září 2026

Zařízení sociálních služeb

25 zařízení · 2024
  • Stacionáře denní 4
  • Domovy pro seniory 3
  • Nízkoprahová zařízení pro děti a mládež 3
  • Azylové domy 2
  • Sociální poradny 2
  • Sociálně terapeutické dílny 2
  • Centra sociálně rehabilitačních služeb 2
  • Stacionáře týdenní 1
  • Domovy se zvláštním režimem 1
  • Chráněné bydlení 1
  • Nízkoprahová denní centra 1
  • Noclehárny 1
  • Služby rané péče 1
  • Služby následné péče 1

Podle registru poskytovatelů sociálních služeb (ČSÚ, MPSV). Počítá se zařízení, ne kapacita.

2 840 osob
sčítání 2021
2 251 osob
sčítání 2021
9 056 osob
sčítání 2021
6 216 osob
sčítání 2021
11 236 osob
sčítání 2021

Dojížďka za prací a do školy

sčítání 2021

Kam se vyjíždí

Do jiných obcí vyjíždí 2 762 lidí.

Odkud se přijíždí

Z jiných obcí dojíždí 9 056 lidí.

Údaje jsou ze Sčítání 2021 a zachycují stav ke dni sčítání 26. března 2021, kdy část lidí pracovala z domova. Směry jsou jen mezi obcemi Česka, počet vyjíždějících výš zahrnuje i cesty do ciziny.

1 958
+48 proti 2024 2023-2025
2025
51,9 %
+1,3 proti 2024
okres 55,6 · ČR 73,4
4093. z 6 256 obcí · lepší než 34 % · 38. z 45 podobně velkých
2023-2025
2025

Cestovní ruch

Téma cestovní ruch →

V Vsetíně je 14 ubytovacích zařízení s 639 lůžky.

Kulturní památky

24
  • fara Horního sboru
  • kostel Nanebevzetí Panny Marie s farou a křížem
  • mateřská škola a jesle
  • měšťanský dům Maštaliska
  • památník československých a sovětských vojáků
  • průčelí se sgrafity
  • zámek
  • budova státní banky
  • fara Dolního sboru
  • kašna
  • kostel evangelický Horního sboru
  • kostel českobratrský Dolního sboru
  • nová radnice
  • obchodní dům
  • památník Osvobození a hrob neznámého vojína
  • stará radnice
  • sušírna ovoce · Rokytnice
  • vodní elektrárna Křivačkárna · Rokytnice

Dále 6 staveb bez vlastního jména: krucifix (2), venkovský dům, socha sv. jana nepomuckého, socha panny marie, měšťanský dům.

Životní prostředí

Téma životní prostředí →
299 kg
+19 proti 2023
okres 304 · ČR 414
1795. z 6 254 obcí · lepší než 71 % · 6. z 45 podobně velkých
2021-2024
2024
149 kg
+9 proti 2023
okres 161 · ČR 205
1545. z 6 254 obcí · lepší než 75 % · 8. z 45 podobně velkých
2021-2024
2024
89 kg
+5 proti 2023
okres 60 · ČR 69
1189. z 6 254 obcí · lepší než 81 % · 2. z 45 podobně velkých
2021-2024
2024
7 540,1 t
+447,4 proti 2023 2021-2024
2024
3 740,3 t
+227,7 proti 2023 2021-2024
2024
1 470,5 t
+109,4 proti 2023 2021-2024
2024
9,8 t
+1,4 proti 2023 2021-2024
2024
43,3 %
+7,1 proti 2023
ORP 46,2
3882. z 6 258 obcí · lepší než 37 % · 30. z 45 podobně velkých
2021-2024
2024
2 253,8 t
+132,3 proti 2023 2021-2024
2024
Další ukazatele (7)
645,9 t
+35,1 proti 2023 2021-2024
2024
263,9 t
−18,5 proti 2023 2021-2024
2024
258,9 t
+5,6 proti 2023 2021-2024
2024
1 085,1 t
+110,1 proti 2023 2021-2024
2024
4,2 t
+0,2 proti 2023 2021-2024
2024
59,0 t
−24,0 proti 2023 2021-2024
2024
12,4 t
+1,9 proti 2023 2021-2024
2024

Památné stromy a příroda

11 stromů
  • Lípy u Sládků 2
  • Babyka za humny v Rokytnici
  • Dub v Semetíně
  • Dub ve Vsetíně
  • Dub ČSOP
  • Hrušeň u prameniště Břehy
  • Lípa u Vilémů
  • Machalova lípa
  • Tkadlečkova babyka
  • Turpišův dub

Podle Ústředního seznamu ochrany přírody (AOPK ČR). U skupin stromů je uvedený počet stromů.

Data po letech

26 let
Rok Obyvatel Muži Ženy Narození Zemřelí Přir. přírůstek Přistěh. Vystěh. Saldo Celkem
2025 24 974 12 003 12 971 192 302 -110 531 632 -101 -211
2024 25 185 12 063 13 122 203 284 -81 564 553 11 -70
2023 25 255 12 064 13 191 208 303 -95 498 541 -43 -138
2022 25 393 12 157 13 236 238 280 -42 779 570 209 167
2021 25 226 12 096 13 130 249 390 -141 409 467 -58 -199
2020 25 782 12 330 13 452 264 355 -91 378 479 -101 -192
2019 25 974 12 417 13 557 - - - - - - -
2018 26 092 12 486 13 606 - - - - - - -
2017 26 109 12 496 13 613 - - - - - - -
2016 26 190 12 517 13 673 - - - - - - -
2015 26 394 12 620 13 774 - - - - - - -
2014 26 504 12 691 13 813 - - - - - - -
2013 26 668 12 790 13 878 - - - - - - -
2012 26 817 12 883 13 934 - - - - - - -
2011 26 976 12 972 14 004 - - - - - - -
2010 27 296 13 056 14 240 - - - - - - -
2009 27 558 13 167 14 391 - - - - - - -
2008 27 759 13 240 14 519 - - - - - - -
2007 27 963 13 350 14 613 - - - - - - -
2006 28 075 13 370 14 705 - - - - - - -
2005 28 261 13 470 14 791 - - - - - - -
2004 28 350 13 530 14 820 - - - - - - -
2003 28 575 13 665 14 910 - - - - - - -
2002 28 731 13 746 14 985 - - - - - - -
2001 28 983 13 900 15 083 - - - - - - -
2000 29 556 14 215 15 341 - - - - - - -

Mapa

obec a její sousedé

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Umístění a členění

Mezi 6 258 obcemi Česka drží Vsetín 39. místo podle počtu obyvatel.

Mezi obcemi okresu

1. z 59

Mezi všemi obcemi

39. z 6 258

percentil 99. - 99 % území je menších

Velikostní skupina

20 000 až 49 999 obyvatel

Stupeň urbanizace: menší město a předměstí (DEGURBA, ČSÚ).

Takových obcí je v Česku 45. Pořadí „mezi podobně velkými" u ukazatelů se počítá v téhle skupině (velikostní skupiny obcí podle ČSÚ).

Proti obcím stejné velikosti

  • Průměrný věk obec 45,3 let medián 44,6 let
  • Děti 0-14 let obec 13,9 % medián 13,8 %
  • Senioři 65+ obec 24,4 % medián 23,0 %
  • Nezaměstnanost obec 7,66 % medián 5,64 %
  • Subjektů na 100 ob. obec 21,1 medián 22,2
  • Bytů na 1 000 ob. obec 0,75 medián 1,11
  • Příjmy na obyvatele obec 40 177 Kč medián 38 822 Kč

Medián (čárka) je prostřední hodnota skupiny (obce od 20 000 do 49 999 obyvatel): polovina obcí má vyšší, polovina nižší. Světlý pás ukazuje, kde leží prostřední polovina obcí skupiny. Vždy za stejné období jako údaj obce.

Podobně velké obce v kraji

Správní obvod

Vsetín

Obec s rozšířenou působností, kam se chodí pro občanku, řidičák nebo stavební povolení.

Části obce 3

Horní Jasenka · Rokytnice · Vsetín

Zdroje dat: AOPK ČR · ČSÚ · ČTÚ · ČÚZK · Exekutorská komora ČR · Ministerstvo financí · Ministerstvo životního prostředí · MMR ČR · MPSV · MŠMT · NPÚ · SÚKL · ÚZIS · Volby.cz · zdroje dat a licence