Valašské Meziříčí je město v okrese Vsetín ve Zlínském kraji a patří k největším obcím okresu, kde je druhé podle počtu obyvatel. Má rozlohu 35,44 km² a skládá se ze sedmi částí, mezi které patří například Bynina, Hrachovec a Krásno nad Bečvou. Město leží 14,9 km od okresního města a 35,1 km od krajského města.
V obci je osm základních škol se 2 672 žáky a sedm mateřských škol s 709 dětmi. Nejvíc podniků působí ve zpracovatelském průmyslu, velkoobchodě a maloobchodě, profesních a technických činnostech a stavebnictví. V katastru města tvoří 29 % lesní půdy a 42,5 % zemědělská půda. K dispozici je 14 ubytovacích zařízení s celkem 485 lůžky.
Počet obyvatel města klesá od roku 2006, kdy jich bylo 27 332, na 22 568 v roce 2025, což představuje pokles o 17 %. Meziročně se počet obyvatel v roce 2025 snížil o 12 osob. Daňové příjmy města od roku 2020 rostou, v roce 2025 dosáhly 584 milionů korun, což je nárůst o 49 %. Saldo migrace kolísá, v roce 2025 bylo kladné a činilo 86 osob.
Obec Valašské Meziříčí má 22 568 obyvatel a je 2. největší z 59 obcí okresu. Za poslední rok jich ubylo o 0,1 %. Od okresního města je vzdálená 15 km vzdušnou čarou a rozkládá se na 35,44 km² a skládá se ze 7 částí. Podle sčítání 2021 tu žilo víc seniorů než dětí (na sto dětí připadalo 143 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 16,3 % obyvatel starších patnácti let. Podíl nezaměstnaných byl 6,22 % a rozpočtové příjmy vycházejí na 37 377 Kč na obyvatele. Průměrná rychlost internetu v obci je 87,0 Mb/s pro stahování a 29,5 Mb/s pro odesílání, odezva 17 ms podle měření na rychlost.cz.
Srovnává se první rok s daty v posledních deseti letech s posledním rokem; u dokončených bytů je změna součet za celé období. Peněžní údaje jsou v běžných cenách, bez očištění o inflaci.
Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 30,8 % lidí (6 680 z 21 709), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 74 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 21 883 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 21 709.
Věková pyramida
Sčítání 2021
Muži
10 531
48,5 % obyvatel
Ženy
11 178
51,5 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
143
Česko 127
Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo.
Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.
Podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu 15-64 let ke konci měsíce. Sezónní práce (stavebnictví, zemědělství, turistika)
obvykle snižuje nezaměstnanost v létě a zvedá ji v zimě.
Nejvíc podniků v Valašském Meziříčí působí v oboru zpracovatelský průmysl (14 %), následují velkoobchod a maloobchod a profesní, vědecké a technické činnosti.
Vzniklo za 12 měsíců
221
Zaniklo za 12 měsíců
11
Má zaměstnance
33,2 %
z 2 699 subjektů se známou velikostí
Obory podnikání
Zpracovatelský průmysl71514,0 %
Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel66213,0 %
Profesní, vědecké a technické činnosti65012,8 %
Stavebnictví63212,4 %
Ostatní činnosti50710,0 %
Činnosti v oblasti nemovitostí3056,0 %
Ubytování, stravování a pohostinství2484,9 %
Zemědělství, lesnictví, rybářství1933,8 %
Doprava a skladování1563,1 %
Kulturní, zábavní a rekreační činnosti1432,8 %
Administrativní a podpůrné činnosti1262,5 %
Vzdělávání1142,2 %
Ostatní3426,7 %
Právní formy
Podnikající fyzická osoba tuzemská3 73873,4 %
Společnost s ručením omezeným69013,6 %
Společenství vlastníků jednotek2244,4 %
Spolek1743,4 %
Zahraniční fyzická osoba661,3 %
Pobočný spolek420,8 %
Akciová společnost410,8 %
Odborová organizace280,6 %
Příspěvková organizace zřízená územním samosprávným celkem270,5 %
Místa poskytování zdravotní péče podle registru NRPZS (ÚZIS). Jedno místo může sdílet víc lékařů, u specialistů se místo s více obory počítá u každého z nich. Lékárny tu nejsou - počítají se podle úřední evidence SÚKL níže.
Lékárny
9 lékáren
Lékárna 9
Otevřeno v sobotu 6
Otevřeno v neděli 3
BENU LékárnaMasarykova 873 · So, Ne
BENU LékárnaU Nákladního nádraží 848 · So, Ne
Dr. Max LÉKÁRNAMasarykova 671/33 · So
Dr. Max LÉKÁRNAMostní 102/16
Dr. Max LÉKÁRNANa Křižanově pile 944 · So, Ne
LÉKÁRNA AGELU Nemocnice 980
Lékárna LemonPoláškova 177/21
Lékárna Na NábřežíMostní 530/15 · So
Lékárna SanoNová 176/2 · So
Podle seznamu lékáren SÚKL. Výdejna je odloučené pracoviště lékárny s kratší otevírací dobou. „So“ a „Ne“ znamenají otevřeno o víkendu podle pracovní doby nahlášené SÚKL.
11 928 platných hlasů · 26 okrsků · odchylka proti kraji
Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.
Zastupitelstvo zvolené v roce 2026
25 mandátů
ANO
11 mandátů · 40,9 %
Zastupitel
Věk
Pořadí
Hlasů
Bc. Robert Stržínek
57
1.
3 481
PaedDr. Yvona Wojaczková
62
2.
3 086
Mgr. Milan Knápek
60
8.
3 061
Bc. Radim Přikryl
57
3.
2 913
Tomáš Vašica
49
4.
2 822
Ing. Tibor Mičunek
38
5.
2 938
Mgr. Zdeněk Cahlík
33
6.
2 923
Vojtěch Uhřík
36
7.
2 784
Mgr. Jana Irglová
61
9.
2 907
Ing. Ondřej Kubla
42
10.
2 836
Marta Santovjáková Gerlíková
41
11.
2 977
ANO 2011
NEZ+STAN+NK
6 mandátů · 22,9 %
Zastupitel
Věk
Pořadí
Hlasů
Mgr. Jaroslav Kneisl
41
1.
2 163
Mgr. Václav Chajdrna
51
2.
2 009
Jan Kopřiva
38
5.
1 887
Radek Vaigl
49
4.
1 841
BcA. Nikola Haikerová
41
3.
1 687
Mgr. Tomáš Krejčí
61
6.
1 603
NEZÁVISLÍ PROVALMEZ s podporou STAN
KDU-ČSL
4 mandáty · 16,5 %
Zastupitel
Věk
Pořadí
Hlasů
Mgr. Zdislava Odstrčilová
59
2.
1 610
Ing. arch. Alena Carbolová
60
5.
1 508
Mgr. Antonín Hořín
35
1.
1 387
Mgr. Tereza Ševčíková, Dis.
48
3.
1 361
ODS
4 mandáty · 15,3 %
Zastupitel
Věk
Pořadí
Hlasů
Petr Nachtmann
42
1.
1 897
Tomáš Tvrdý, MBA
33
4.
1 362
Ing. Marek Netolička
61
3.
1 244
Jiří Baroš
42
8.
1 239
Občanská demokratická strana
Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů
pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u
kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech
voleb nejsou.
Údaje jsou ze Sčítání 2021 a zachycují stav ke dni sčítání
26. března 2021, kdy část lidí pracovala z domova. Směry jsou jen
mezi obcemi Česka, počet vyjíždějících výš zahrnuje i cesty do ciziny.
Dále 54
staveb
bez vlastního jména:
měšťanský dům (42), krucifix (5), soubor 8 soch, socha sv. josefa s ježíškem, městský dům, dům, pomník zv. cholera, sloup se sochou panny marie a další.
Podle Ústředního seznamu ochrany přírody (AOPK ČR). U skupin stromů je uvedený počet stromů.
Data po letech
26 let
Rok
Obyvatel
Muži
Ženy
Narození
Zemřelí
Přir. přírůstek
Přistěh.
Vystěh.
Saldo
Celkem
2025
22 568
10 935
11 633
169
267
-98
827
741
86
-12
2024
22 580
10 896
11 684
162
220
-58
729
924
-195
-253
2023
22 833
10 935
11 898
194
232
-38
925
684
241
203
2022
22 630
10 845
11 785
226
269
-43
1 240
450
790
747
2021
21 883
10 589
11 294
232
287
-55
440
502
-62
-117
2020
22 149
10 694
11 455
243
267
-24
402
535
-133
-157
2019
22 306
10 808
11 498
-
-
-
-
-
-
-
2018
22 217
10 787
11 430
-
-
-
-
-
-
-
2017
22 200
10 752
11 448
-
-
-
-
-
-
-
2016
22 309
10 801
11 508
-
-
-
-
-
-
-
2015
22 449
10 842
11 607
-
-
-
-
-
-
-
2014
22 630
10 944
11 686
-
-
-
-
-
-
-
2013
22 733
10 992
11 741
-
-
-
-
-
-
-
2012
26 623
12 935
13 688
-
-
-
-
-
-
-
2011
26 793
13 033
13 760
-
-
-
-
-
-
-
2010
27 071
13 139
13 932
-
-
-
-
-
-
-
2009
27 176
13 204
13 972
-
-
-
-
-
-
-
2008
27 290
13 254
14 036
-
-
-
-
-
-
-
2007
27 336
13 285
14 051
-
-
-
-
-
-
-
2006
27 332
13 286
14 046
-
-
-
-
-
-
-
2005
27 362
13 263
14 099
-
-
-
-
-
-
-
2004
27 410
13 273
14 137
-
-
-
-
-
-
-
2003
27 481
13 282
14 199
-
-
-
-
-
-
-
2002
27 520
13 285
14 235
-
-
-
-
-
-
-
2001
27 544
13 255
14 289
-
-
-
-
-
-
-
2000
27 731
13 379
14 352
-
-
-
-
-
-
-
Mapa
obec a její sousedé
Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026,
zjednodušeno · zdroje a licence
Umístění a členění
Mezi 6 258 obcemi Česka drží Valašské Meziříčí 50. místo podle počtu obyvatel.
Mezi obcemi okresu
2. z 59
Mezi všemi obcemi
50. z 6 258
percentil 99. - 99 % území je menších
Velikostní skupina
20 000 až 49 999 obyvatel
Stupeň urbanizace: menší město a předměstí (DEGURBA, ČSÚ).
Takových obcí je v Česku 45. Pořadí „mezi podobně velkými" u ukazatelů se počítá v téhle skupině (velikostní skupiny obcí podle ČSÚ).
Proti obcím stejné velikosti
Průměrný věkobec44,2 letmedián44,6 let
Děti 0-14 letobec14,5 %medián13,8 %
Senioři 65+obec22,2 %medián23,0 %
Nezaměstnanostobec6,22 %medián5,64 %
Subjektů na 100 ob.obec22,6medián22,2
Bytů na 1 000 ob.obec1,11medián1,11
Příjmy na obyvateleobec37 377 Kčmedián38 822 Kč
Medián (čárka) je prostřední hodnota skupiny (obce od 20 000 do 49 999 obyvatel): polovina obcí má vyšší, polovina nižší. Světlý pás ukazuje, kde leží prostřední polovina obcí skupiny. Vždy za stejné období jako údaj obce.
Zařízení sociálních služeb
20 zařízení · 2024Podle registru poskytovatelů sociálních služeb (ČSÚ, MPSV). Počítá se zařízení, ne kapacita.