Okres Pelhřimov · Kraj Kraj Vysočina
Buřenice jsou obec v okrese Pelhřimov v Kraji Vysočina s hustotou zalidnění 16,2 obyvatel na km², což je několikanásobně méně než v Česku. K obci patří čtyři části: Babice, Buřenice, Kyjov a Radějov. Leží 17,6 km od okresního města a 41,7 km od krajského města.
V obci je vodovod, kanalizace, sběrný dvůr, kulturní dům a kostel. V roce 2024 zde nebyla základní ani mateřská škola. Nejvíce podniků působí ve stavebnictví a zemědělství, následují ostatní činnosti a zpracovatelský průmysl. Ekonomických subjektů je 58, což představuje 26,2 subjektu na 100 obyvatel, výrazně více než v Česku. Zemědělská půda tvoří 71,1 % rozlohy, lesní pozemky 22,7 % a vodní plochy 0,8 %.
Počet obyvatel kolísá, v roce 2025 jich je 221, což je o 3 méně než v roce 2024. Přírůstek obyvatel celkem je záporný, ale meziročně se zlepšil o 4 osoby. Přirozený přírůstek klesl o 3 osoby, zatímco saldo migrace se zvýšilo o 7 osob. Počet zemřelých vzrostl o 3 osoby na 4. Daňové příjmy obce vzrostly od roku 2020 o 68 %, v roce 2025 dosáhly 6 826 tisíc Kč. Podíl nezaměstnaných osob klesl od roku 2020 o 58 % na 1,27 % v roce 2024.
Obec Buřenice má 221 obyvatel a je 50. největší z 120 obcí okresu. Za poslední rok jich ubylo o 1,3 %. Od okresního města je vzdálená 18 km vzdušnou čarou a rozkládá se na 13,66 km² a skládá se ze 4 částí. Podle sčítání 2021 tu žilo víc seniorů než dětí (na sto dětí připadalo 189 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 11,1 % obyvatel starších patnácti let. Podíl nezaměstnaných byl 3,40 % a rozpočtové příjmy vycházejí na 39 052 Kč na obyvatele. Průměrná rychlost internetu v okrese Pelhřimov je 39,9 Mb/s pro stahování a 19,7 Mb/s pro odesílání, odezva 24 ms podle měření na rychlost.cz.
| Ukazatel | Tehdy | Teď | Změna | Vývoj |
|---|---|---|---|---|
| Obyvatelé | 197 2015 | 221 2025 | +12,2 % nárůst | |
| Průměrný věk | 45,8 let 2015 | 46,9 let 2025 | +1,1 let mírný nárůst | |
| Podíl lidí nad 65 let | 28,9 % 2015 | 23,5 % 2025 | −5,4 p. b. pokles | |
| Dokončené byty | 1 2020 | 0 2024 | 3 celkem za období | |
| Aktivní ekonomické subjekty | 19 subjektů 2015 | 32 subjektů 2025 | +68,4 % nárůst | |
| Podíl nezaměstnaných | 3,01 % 2020 | 1,27 % 2024 | −1,7 p. b. pokles | |
| Příjmy rozpočtu na obyvatele v běžných cenách | 44 410 Kč 2020 | 39 052 Kč 2025 | −12,1 % pokles |
Narození Zemřelí
Přistěhovalí Vystěhovalí
Přirozený přírůstek Saldo stěhování
Sňatky Rozvody
Příjmy Výdaje
V roce 2025 se v Buřenicích narodilo jedno dítě a zemřeli 4 lidé.
Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 38,6 % lidí (80 z 207), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 202 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 207.
Zemědělská půda tvoří 71,1 % katastru Buřenic.
Rozpočtové příjmy Buřenic byly v roce 2025 8,6 mil. Kč, v přepočtu 39 052 Kč na obyvatele.
Ke konci srpna 2026 byl podíl nezaměstnaných osob v Buřenicích 3,40 %.
| Rok | led | úno | bře | dub | kvě | čvn | čvc | srp | zář | říj | lis | pro |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | 5,13 | 3,42 | 4,27 | 4,27 | 5,09 | 5,09 | 4,24 | 3,39 | 4,24 | 5,09 | 3,39 | 3,39 |
| 2017 | 3,39 | 4,24 | 4,24 | 2,54 | 2,54 | 1,70 | 0,85 | 0,85 | 1,70 | 0,85 | 1,70 | 2,54 |
| 2018 | 2,54 | 4,24 | 5,09 | 5,09 | 3,25 | 2,44 | 3,25 | 4,07 | 2,44 | 3,25 | 4,07 | 2,44 |
| 2019 | 3,25 | 2,44 | 0,81 | 0,81 | 1,58 | 2,36 | 1,58 | 1,58 | 2,36 | 0,79 | 0,00 | 0,00 |
| 2020 | 0,79 | 0,00 | 0,79 | 2,36 | 1,50 | 2,26 | 2,26 | 2,26 | 3,01 | 3,76 | 3,01 | 3,01 |
| 2021 | 2,26 | 0,75 | 2,26 | 1,50 | 2,27 | 2,27 | 1,52 | 1,52 | 1,52 | 1,52 | 1,52 | 2,27 |
| 2022 | 2,27 | 2,27 | 2,27 | 3,79 | 5,26 | 2,26 | 2,26 | 2,26 | 1,50 | 1,50 | 0,75 | 0,75 |
| 2023 | 0,75 | 2,26 | 0,00 | 0,75 | 0,00 | 0,00 | 0,75 | 0,75 | 0,75 | 2,26 | 1,27 | 2,53 |
| 2025 | 1,27 | 2,55 | 1,27 | 0,64 | 1,32 | 1,99 | 3,31 | 3,97 | 2,65 | 1,32 | 1,32 | 1,99 |
| 2026 | 2,65 | 1,99 | 2,65 | 3,31 | 2,04 | 2,72 | 3,40 | 3,40 | bez údaje | bez údaje | bez údaje | bez údaje |
V roce 2025 bylo v Buřenicích registrováno 58 ekonomických subjektů, o 2 více než rok předtím.
Nejvíc podniků v Buřenicích působí v oboru stavebnictví (19 %), následují zemědělství, lesnictví, rybářství a ostatní činnosti.
Při sčítání v roce 2021 bylo v Buřenicích 87 obydlených bytů.
Školy se počítají jako samostatné subjekty, ne jako budovy nebo třídy - jeden subjekt často provozuje několik pracovišť.
Obec patří do senátního obvodu č. 15 - Pelhřimov. Senátoři se volí na šest let a Senát se obnovuje po třetinách, takže se tu nevolí při každých volbách.
| Zastupitel | Věk | Pořadí | Hlasů |
|---|---|---|---|
| Josef Šustr | 53 | 1. | 70 |
| Zastupitel | Věk | Pořadí | Hlasů |
|---|---|---|---|
| František Matějka | 31 | 1. | 67 |
| Zastupitel | Věk | Pořadí | Hlasů |
|---|---|---|---|
| Libor Keller | 43 | 1. | 60 |
| Zastupitel | Věk | Pořadí | Hlasů |
|---|---|---|---|
| Mgr. Bc. Monika Kratochvílová | 40 | 1. | 57 |
| Zastupitel | Věk | Pořadí | Hlasů |
|---|---|---|---|
| Vladimír Hrubý | 48 | 1. | 57 |
| Zastupitel | Věk | Pořadí | Hlasů |
|---|---|---|---|
| Michal Angelis | 42 | 1. | 57 |
| Zastupitel | Věk | Pořadí | Hlasů |
|---|---|---|---|
| Jiří Růžek | 59 | 1. | 56 |
| Rok | Obyvatel | Muži | Ženy | Narození | Zemřelí | Přir. přírůstek | Přistěh. | Vystěh. | Saldo | Celkem |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 221 | 117 | 104 | 1 | 4 | -3 | 9 | 9 | 0 | -3 |
| 2024 | 224 | 120 | 104 | 1 | 1 | 0 | 8 | 15 | -7 | -7 |
| 2023 | 231 | 126 | 105 | 0 | 2 | -2 | 22 | 22 | 0 | -2 |
| 2022 | 233 | 126 | 107 | 1 | 0 | 1 | 38 | 8 | 30 | 31 |
| 2021 | 202 | 103 | 99 | 1 | 4 | -3 | 4 | 3 | 1 | -2 |
| 2020 | 203 | 103 | 100 | 3 | 5 | -2 | 5 | 6 | -1 | -3 |
| 2019 | 206 | 106 | 100 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2018 | 203 | 103 | 100 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2017 | 205 | 105 | 100 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2016 | 202 | 106 | 96 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2015 | 197 | 102 | 95 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2014 | 199 | 105 | 94 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2013 | 197 | 104 | 93 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2012 | 201 | 104 | 97 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2011 | 204 | 106 | 98 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2010 | 205 | 105 | 100 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2009 | 205 | 105 | 100 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2008 | 202 | 105 | 97 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2007 | 207 | 108 | 99 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2006 | 218 | 113 | 105 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2005 | 221 | 114 | 107 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2004 | 218 | 111 | 107 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2003 | 214 | 109 | 105 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2002 | 213 | 108 | 105 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2001 | 220 | 113 | 107 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2000 | 221 | 112 | 109 | - | - | - | - | - | - | - |
Mezi 6 258 obcemi Česka drží Buřenice 4 718. místo podle počtu obyvatel.
50. z 120
4 718. z 6 258
200 až 499 obyvatel
Babice · Buřenice · Kyjov · Radějov
Zdroje dat: AOPK ČR · ČSÚ · ČTÚ · ČÚZK · Exekutorská komora ČR · Ministerstvo financí · Ministerstvo životního prostředí · MMR ČR · MPSV · MŠMT · NPÚ · SÚKL · ÚZIS · Volby.cz · zdroje dat a licence