Klatovy jsou město v okrese Klatovy v Plzeňském kraji a patří k největším obcím okresu. Jeho katastrální území zahrnuje 30 částí obce a rozkládá se na ploše 80,85 km². Město leží 39,6 km od krajského města a sousedí s několika menšími obcemi v okolí.
V Klatovech je evidováno 5 040 registrovaných ekonomických subjektů, přičemž nejvíce podniků působí v oborech velkoobchod a maloobchod, profesní, vědecké a technické činnosti a zpracovatelský průmysl. V obci je osm základních škol se 2 435 žáky a jedna mateřská škola s 742 dětmi. K dispozici je 14 ubytovacích zařízení s celkem 498 lůžky. Krajina města je z větší části zemědělská půda, která tvoří 58,1 % rozlohy, lesní půda zabírá 24,7 % a vodní plochy 1,32 %.
Počet obyvatel Klatov kolísá, v roce 2025 jich žije 22 921, což je nárůst o 158 oproti předchozímu roku. Saldo migrace se v posledních letech mění, v roce 2025 bylo kladné a dosáhlo 261 osob. Daňové příjmy města rostou, v roce 2025 dosáhly 623 milionů korun, což představuje nárůst o 54 % od roku 2020. Rozpočtové příjmy celkem vzrostly na více než miliardu korun.
Obec Klatovy má 22 921 obyvatel a je 1. největší z 94 obcí okresu. Za poslední rok jich přibylo o 0,7 %. Rozkládá se na 80,85 km² a skládá se ze 30 částí. Podle sčítání 2021 tu žilo víc seniorů než dětí (na sto dětí připadalo 161 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 16,1 % obyvatel starších patnácti let. Podíl nezaměstnaných byl 3,41 % a rozpočtové příjmy vycházejí na 45 462 Kč na obyvatele. Průměrná rychlost internetu v obci je 67,2 Mb/s pro stahování a 33,5 Mb/s pro odesílání, odezva 16 ms podle měření na rychlost.cz.
Srovnává se první rok s daty v posledních deseti letech s posledním rokem; u dokončených bytů je změna součet za celé období. Peněžní údaje jsou v běžných cenách, bez očištění o inflaci.
Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 33,9 % lidí (7 310 z 21 579), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 58 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 21 587 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 21 579.
Věková pyramida
Sčítání 2021
Muži
10 327
47,9 % obyvatel
Ženy
11 252
52,1 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
161
Česko 127
Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo.
Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.
Podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu 15-64 let ke konci měsíce. Sezónní práce (stavebnictví, zemědělství, turistika)
obvykle snižuje nezaměstnanost v létě a zvedá ji v zimě.
Místa poskytování zdravotní péče podle registru NRPZS (ÚZIS). Jedno místo může sdílet víc lékařů, u specialistů se místo s více obory počítá u každého z nich. Lékárny tu nejsou - počítají se podle úřední evidence SÚKL níže.
Lékárny
10 lékáren
Lékárna 9
Nemocniční lékárna 1
Otevřeno v sobotu 3
Otevřeno v neděli 2
Dr. Max LÉKÁRNAKpt. Jaroše 110
Dr. Max LÉKÁRNANádražní 843
Dr. Max LÉKÁRNAŠumavská 782 · So, Ne
Lékárna Devětsil KlatovyK Letišti 385
Lékárna Devětsil Klatovy IIDomažlická 888 · So, Ne
Podle seznamu lékáren SÚKL. Výdejna je odloučené pracoviště lékárny s kratší otevírací dobou. „So“ a „Ne“ znamenají otevřeno o víkendu podle pracovní doby nahlášené SÚKL.
Obec patří do senátního obvodu č. 11 - Domažlice.
Senátoři se volí na šest let a Senát se obnovuje po třetinách,
takže se tu nevolí při každých volbách.
11 877 platných hlasů · 28 okrsků · odchylka proti kraji
Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.
Zastupitelstvo zvolené v roce 2026
27 mandátů
ODS
8 mandátů · 27,3 %
Zastupitel
Věk
Pořadí
Hlasů
Rudolf Salvetr
62
1.
2 789
Ing. Václav Chroust
63
11.
2 537
MUDr. Miloš Chroust
56
2.
2 495
Mgr. Vítězslav Šklebený
59
4.
2 273
Mgr. Lukáš Kopecký
40
7.
2 249
MUDr. Bohumil Kuneš
48
5.
2 236
Ing. Václava Kiliánová
54
3.
1 910
Martin Mašek
47
6.
1 742
Občanská demokratická strana
KDU+Piráti+NK
7 mandátů · 26,4 %
Zastupitel
Věk
Pořadí
Hlasů
RNDr. Kateřina Vágnerová
44
1.
2 430
Mgr. Pavel Voráč
47
11.
2 092
Ing. Luboš Nový, MBA
47
2.
2 041
MUDr. Eliška Ludvíková
46
7.
1 997
Ing. Mgr. Otakar Čerba, Ph.D.
51
3.
1 978
Jan Papež
52
14.
1 958
Ing. Tomáš Nejdl
46
4.
1 922
KLATOVY21
ANO
5 mandátů · 19,0 %
Zastupitel
Věk
Pořadí
Hlasů
Pavel Strolený
52
1.
1 972
Ing. Petr Votípka
54
2.
1 617
Ing. Jiří Pohanka
57
6.
1 474
Stanislav Šafránek
58
4.
1 410
Pavel Šefl
49
5.
1 405
ANO 2011
STAN+NK
5 mandátů · 17,1 %
Zastupitel
Věk
Pořadí
Hlasů
Martin Kříž
49
1.
2 337
Ing. Bohumír Kopecký
42
11.
1 604
Jaroslav Pleticha
40
9.
1 466
Ing. Milan Jarošík
57
5.
1 459
MUDr. Michal Janek
77
7.
1 397
NESTRANÍCI PRO KLATOVY
SPD+NK
2 mandáty · 7,0 %
Zastupitel
Věk
Pořadí
Hlasů
Ing. Marie Pošarová
46
1.
933
Ing. Ján Ridzoň
65
2.
732
Svoboda a přímá demokracie (SPD) s podporou nezávislých kandidátů, sportovců, zdravotníků a osobností města Klatov
Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů
pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u
kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech
voleb nejsou.
Údaje jsou ze Sčítání 2021 a zachycují stav ke dni sčítání
26. března 2021, kdy část lidí pracovala z domova. Směry jsou jen
mezi obcemi Česka, počet vyjíždějících výš zahrnuje i cesty do ciziny.
kostel Neposkvrněného Početí Panny Marie a sv. Ignácenárodní kulturní památka· Klatovy I
arciděkanství · Klatovy I
filiální kostel sv. Michala · Štěpánovice
hřbitovní kaple sv. Michaela · Klatovy II
jezuitská kolej · Klatovy I
jezuitský seminář · Klatovy I
kaple Zjevení Panny Marie se 2 sochami · Klatovy II
klášter dominikánů · Klatovy I
kostel Narození Panny Marie · Klatovy I
kostel sv. Martina · Beňovy
kostel sv. Matouše · Křištín
kostel sv. Mikuláše · Luby
kostel sv. Petra a Pavla · Habartice
kostel sv. Václava · Kydliny
muzeum · Klatovy IV
městské opevnění · Klatovy I
tvrz · Štěpánovice
vrchnostenský dvůr · Habartice
zámek · Otín
železniční stanice Klatovy · Klatovy III
židovský hřbitov · Klatovy II
Bílá věž · Klatovy I
bývalá hydroelektrárna · Klatovy IV
bývalý Okresní dům · Klatovy IV
jezuitská latinská škola · Klatovy I
kaple sv. Anny · Klatovy III
kaple sv. Jana Nepomuckého · Tajanov
kolonáda · Klatovy IV
lékárna U bílého jednorožce · Klatovy I
mohylník · Otín
městský dům Arcibiskupský · Klatovy I
nacistické popraviště s památníkem · Luby
radnice · Klatovy I
zaniklý dvůr Chuchle · Habartice
základní škola · Klatovy I
Černá věž · Klatovy I
Dále 61
staveb
bez vlastního jména:
městský dům (47), boží muka (3), sýpka (2), mohylové pohřebiště (2), venkovská usedlost (2), soubor městských domů čp. 3 a 4, sloup se sochou sv. antonína, socha sv. jana nepomuckého a další.
Podle Ústředního seznamu ochrany přírody (AOPK ČR). U skupin stromů je uvedený počet stromů.
Data po letech
26 let
Rok
Obyvatel
Muži
Ženy
Narození
Zemřelí
Přir. přírůstek
Přistěh.
Vystěh.
Saldo
Celkem
2025
22 921
10 865
12 056
161
264
-103
1 074
813
261
158
2024
22 763
10 775
11 988
142
253
-111
977
1 041
-64
-175
2023
22 938
10 796
12 142
178
261
-83
1 200
675
525
442
2022
22 496
10 712
11 784
187
260
-73
1 429
447
982
909
2021
21 587
10 339
11 248
185
339
-154
462
510
-48
-202
2020
22 140
10 594
11 546
238
299
-61
448
504
-56
-117
2019
22 257
10 683
11 574
-
-
-
-
-
-
-
2018
22 233
10 703
11 530
-
-
-
-
-
-
-
2017
22 288
10 717
11 571
-
-
-
-
-
-
-
2016
22 378
10 757
11 621
-
-
-
-
-
-
-
2015
22 415
10 762
11 653
-
-
-
-
-
-
-
2014
22 344
10 707
11 637
-
-
-
-
-
-
-
2013
22 367
10 715
11 652
-
-
-
-
-
-
-
2012
22 424
10 742
11 682
-
-
-
-
-
-
-
2011
22 479
10 768
11 711
-
-
-
-
-
-
-
2010
22 748
10 896
11 852
-
-
-
-
-
-
-
2009
22 789
10 937
11 852
-
-
-
-
-
-
-
2008
22 817
10 931
11 886
-
-
-
-
-
-
-
2007
22 890
10 960
11 930
-
-
-
-
-
-
-
2006
22 890
10 934
11 956
-
-
-
-
-
-
-
2005
22 898
10 902
11 996
-
-
-
-
-
-
-
2004
22 893
10 927
11 966
-
-
-
-
-
-
-
2003
22 872
10 930
11 942
-
-
-
-
-
-
-
2002
22 873
10 924
11 949
-
-
-
-
-
-
-
2001
22 988
10 995
11 993
-
-
-
-
-
-
-
2000
23 100
11 110
11 990
-
-
-
-
-
-
-
Mapa
obec a její sousedé
Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026,
zjednodušeno · zdroje a licence
Umístění a členění
Mezi 6 258 obcemi Česka drží Klatovy 46. místo podle počtu obyvatel.
Mezi obcemi okresu
1. z 94
Mezi všemi obcemi
46. z 6 258
percentil 99. - 99 % území je menších
Velikostní skupina
20 000 až 49 999 obyvatel
Stupeň urbanizace: menší město a předměstí (DEGURBA, ČSÚ).
Takových obcí je v Česku 45. Pořadí „mezi podobně velkými" u ukazatelů se počítá v téhle skupině (velikostní skupiny obcí podle ČSÚ).
Proti obcím stejné velikosti
Průměrný věkobec45,3 letmedián44,6 let
Děti 0-14 letobec13,0 %medián13,8 %
Senioři 65+obec23,8 %medián23,0 %
Nezaměstnanostobec3,41 %medián5,64 %
Subjektů na 100 ob.obec22,2medián22,2
Bytů na 1 000 ob.obec4,00medián1,11
Příjmy na obyvateleobec45 462 Kčmedián38 822 Kč
Medián (čárka) je prostřední hodnota skupiny (obce od 20 000 do 49 999 obyvatel): polovina obcí má vyšší, polovina nižší. Světlý pás ukazuje, kde leží prostřední polovina obcí skupiny. Vždy za stejné období jako údaj obce.
Zařízení sociálních služeb
10 zařízení · 2024Podle registru poskytovatelů sociálních služeb (ČSÚ, MPSV). Počítá se zařízení, ne kapacita.