Okres Plzeň-jih · Kraj Plzeňský kraj · Web www.prestice-mesto.cz
Přeštice jsou město v okrese Plzeň-jih v Plzeňském kraji a patří k největším obcím okresu podle počtu obyvatel. Katastr města zahrnuje čtyři části: Přeštice, Skočice, Zastávku a Žerovice. Rozloha území je 25,41 km² a město leží zhruba 20 km od krajského města.
V Přešticích je tři mateřské školy s 261 dětmi a tři základní školy se 1031 žáky. Nejvíce podniků působí v oborech velkoobchod a maloobchod, stavebnictví a zpracovatelský průmysl. V obci je také 2 ubytovací zařízení s celkem 46 lůžky. Zemědělská půda tvoří 66,7 % rozlohy, lesní pozemky 16,8 % a vodní plochy 1,5 %.
Počet obyvatel města v roce 2025 činí 6 757, což je o 35 méně než v předchozím roce. Vývoj počtu obyvatel od roku 2006 kolísá mezi 6 496 a 7 214. Počet živě narozených se od roku 2020 snížil téměř o polovinu, z 62 na 32. Saldo migrace kolísá, v roce 2025 je mírně kladné. Daňové příjmy města od roku 2020 rostou, v roce 2025 dosáhly 184 278 tisíc Kč.
Obec Přeštice má 6 757 obyvatel a je 1. největší z 99 obcí okresu. Za poslední rok jich ubylo o 0,5 %. Rozkládá se na 25,41 km² a skládá se ze 4 částí. Podle sčítání 2021 tu žilo víc seniorů než dětí (na sto dětí připadalo 146 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 13,5 % obyvatel starších patnácti let. Podíl nezaměstnaných byl 4,03 % a rozpočtové příjmy vycházejí na 44 671 Kč na obyvatele. Průměrná rychlost internetu v obci je 58,8 Mb/s pro stahování a 28,2 Mb/s pro odesílání, odezva 19 ms podle měření na rychlost.cz.
| Ukazatel | Tehdy | Teď | Změna | Vývoj |
|---|---|---|---|---|
| Obyvatelé | 7 099 2015 | 6 757 2025 | −4,8 % mírný pokles | |
| Průměrný věk | 42,5 let 2015 | 44,8 let 2025 | +2,3 let nárůst | |
| Podíl lidí nad 65 let | 18,7 % 2015 | 22,7 % 2025 | +4,0 p. b. nárůst | |
| Dokončené byty | 5 2020 | 3 2024 | 132 celkem za období | |
| Aktivní ekonomické subjekty | 795 subjektů 2015 | 906 subjektů 2025 | +14,0 % nárůst | |
| Podíl nezaměstnaných | 2,48 % 2020 | 2,33 % 2024 | −0,2 p. b. zhruba beze změny | |
| Příjmy rozpočtu na obyvatele v běžných cenách | 34 555 Kč 2020 | 44 671 Kč 2025 | +29,3 % nárůst |
Narození Zemřelí
Přistěhovalí Vystěhovalí
Přirozený přírůstek Saldo stěhování
Sňatky Rozvody
Příjmy Výdaje
V roce 2025 se v Přešticích narodilo 32 dětí a zemřelo 69 lidí.
Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 34,5 % lidí (2 272 z 6 591), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 28 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 6 645 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 6 591.
Zemědělská půda tvoří 66,7 % katastru Přeštic.
Rozpočtové příjmy Přeštic byly v roce 2025 302 mil. Kč, v přepočtu 44 671 Kč na obyvatele.
Ke konci srpna 2026 byl podíl nezaměstnaných osob v Přešticích 4,03 %, o 0,31 procentního bodu více než měsíc předtím.
| Rok | led | úno | bře | dub | kvě | čvn | čvc | srp | zář | říj | lis | pro |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | 4,17 | 4,15 | 3,97 | 3,56 | 3,39 | 3,41 | 3,50 | 3,29 | 3,12 | 3,04 | 2,70 | 2,83 |
| 2017 | 2,97 | 2,95 | 2,60 | 2,26 | 2,16 | 1,97 | 2,23 | 2,29 | 1,93 | 1,85 | 1,97 | 2,23 |
| 2018 | 2,25 | 2,06 | 1,66 | 1,49 | 1,29 | 1,19 | 1,57 | 1,80 | 1,86 | 1,48 | 1,48 | 1,72 |
| 2019 | 1,76 | 1,69 | 1,50 | 1,50 | 1,46 | 1,70 | 1,89 | 1,82 | 1,82 | 1,82 | 1,89 | 2,06 |
| 2020 | 2,02 | 2,02 | 2,06 | 2,43 | 2,61 | 2,61 | 2,56 | 2,59 | 2,13 | 2,35 | 2,43 | 2,48 |
| 2021 | 2,71 | 2,71 | 2,71 | 2,56 | 2,46 | 2,33 | 2,22 | 2,50 | 2,26 | 2,48 | 2,26 | 2,33 |
| 2022 | 2,35 | 2,46 | 2,22 | 1,98 | 2,33 | 2,45 | 2,38 | 2,47 | 2,16 | 2,16 | 2,19 | 2,28 |
| 2023 | 2,21 | 2,19 | 1,99 | 2,26 | 2,28 | 2,43 | 2,55 | 2,43 | 2,55 | 2,45 | 2,43 | 2,48 |
| 2025 | 2,82 | 2,96 | 2,82 | 2,70 | 2,81 | 2,58 | 2,79 | 3,16 | 3,09 | 3,06 | 3,09 | 3,18 |
| 2026 | 3,18 | 3,13 | 3,09 | 2,95 | 3,12 | 3,28 | 3,72 | 4,03 | bez údaje | bez údaje | bez údaje | bez údaje |
V roce 2025 bylo v Přešticích registrováno 1 444 ekonomických subjektů, o 16 více než rok předtím.
Nejvíc podniků v Přešticích působí v oboru velkoobchod a maloobchod (14,1 %), následují stavebnictví a zpracovatelský průmysl.
Při sčítání v roce 2021 bylo v Přešticích 2 875 obydlených bytů.
V Přešticích jsou 3 základní školy se 1 031 žáky a 3 mateřské školy s 261 dětmi.
Školy se počítají jako samostatné subjekty, ne jako budovy nebo třídy - jeden subjekt často provozuje několik pracovišť.
Obec patří do senátního obvodu č. 7 - Plzeň-město. Senátoři se volí na šest let a Senát se obnovuje po třetinách, takže se tu nevolí při každých volbách.
| Zastupitel | Věk | Pořadí | Hlasů |
|---|---|---|---|
| Mgr. Tomáš Chmelík | 36 | 1. | 1 612 |
| JUDr. Bc. Tomáš Kubík | 48 | 2. | 1 375 |
| Ing. Michal Švihla | 50 | 3. | 1 368 |
| Ing. Martin Kadaník | 42 | 4. | 1 361 |
| Bc. Alena Langmajerová | 39 | 5. | 1 310 |
| Zuzana Froňková | 47 | 6. | 1 416 |
| Gabriel Kováč | 34 | 7. | 1 307 |
| Bc. Josef Mlynařík | 33 | 8. | 1 306 |
| MUDr. Jiří Bartoň | 52 | 9. | 1 358 |
| Zastupitel | Věk | Pořadí | Hlasů |
|---|---|---|---|
| Mgr. Karel Naxera | 54 | 1. | 599 |
| Marek Krivda | 50 | 3. | 525 |
| Mgr. Lukáš Friebel | 42 | 4. | 502 |
| Zastupitel | Věk | Pořadí | Hlasů |
|---|---|---|---|
| Mgr. Antonín Kmoch | 65 | 1. | 616 |
| Vladimír Ježek | 62 | 3. | 415 |
| Zastupitel | Věk | Pořadí | Hlasů |
|---|---|---|---|
| Bc. Vladimír Frouz | 69 | 6. | 286 |
V Přešticích jsou 2 ubytovací zařízení s 46 lůžky.
Obec leží v geoparku Barrandien.
| Rok | Obyvatel | Muži | Ženy | Narození | Zemřelí | Přir. přírůstek | Přistěh. | Vystěh. | Saldo | Celkem |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 6 757 | 3 224 | 3 533 | 32 | 69 | -37 | 198 | 196 | 2 | -35 |
| 2024 | 6 792 | 3 254 | 3 538 | 52 | 61 | -9 | 236 | 239 | -3 | -12 |
| 2023 | 6 804 | 3 275 | 3 529 | 53 | 61 | -8 | 286 | 224 | 62 | 54 |
| 2022 | 6 750 | 3 222 | 3 528 | 53 | 84 | -31 | 300 | 164 | 136 | 105 |
| 2021 | 6 645 | 3 177 | 3 468 | 73 | 79 | -6 | 173 | 146 | 27 | 21 |
| 2020 | 7 049 | 3 503 | 3 546 | 62 | 85 | -23 | 137 | 196 | -59 | -82 |
| 2019 | 7 131 | 3 541 | 3 590 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2018 | 7 114 | 3 514 | 3 600 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2017 | 7 113 | 3 530 | 3 583 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2016 | 7 106 | 3 527 | 3 579 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2015 | 7 099 | 3 526 | 3 573 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2014 | 7 125 | 3 562 | 3 563 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2013 | 7 165 | 3 594 | 3 571 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2012 | 7 214 | 3 649 | 3 565 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2011 | 7 212 | 3 651 | 3 561 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2010 | 6 998 | 3 512 | 3 486 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2009 | 7 048 | 3 539 | 3 509 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2008 | 6 877 | 3 432 | 3 445 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2007 | 6 607 | 3 227 | 3 380 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2006 | 6 496 | 3 173 | 3 323 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2005 | 6 475 | 3 160 | 3 315 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2004 | 6 412 | 3 115 | 3 297 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2003 | 6 353 | 3 083 | 3 270 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2002 | 6 360 | 3 092 | 3 268 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2001 | 6 418 | 3 122 | 3 296 | - | - | - | - | - | - | - |
| 2000 | 6 423 | 3 124 | 3 299 | - | - | - | - | - | - | - |
Mezi 6 258 obcemi Česka drží Přeštice 200. místo podle počtu obyvatel.
1. z 99
200. z 6 258
5 000 až 9 999 obyvatel
Přeštice · Skočice · Zastávka · Žerovice
Zdroje dat: AOPK ČR · ČSÚ · ČTÚ · ČÚZK · Exekutorská komora ČR · Ministerstvo financí · Ministerstvo životního prostředí · MMR ČR · MPSV · MŠMT · NPÚ · SÚKL · ÚZIS · Volby.cz · zdroje dat a licence
Zařízení sociálních služeb
1 zařízení · 2024Podle registru poskytovatelů sociálních služeb (ČSÚ, MPSV). Počítá se zařízení, ne kapacita.