Obec

Petrov nad Desnou

Okres Šumperk · Kraj Olomoucký kraj · Web www.petrovnaddesnou.cz

Obyvatel 2025 1 226
Rozloha
12,09 km²
Hustota
101,4 ob./km²dopočet
Do okresního města
6,9 kmvzdušně
Do krajského města
48,1 kmvzdušně
Kód RÚIAN
500020
Poloha
50,0080, 17,0467

Petrov nad Desnou je obec v okrese Šumperk v Olomouckém kraji, která patří k větším obcím okresu s 1 226 obyvateli podle posledních dostupných dat za rok 2025. Obec má dvě části, Petrov nad Desnou a Terezín, a leží 6,9 km od okresního města a 48,1 km od krajského města. Katastr obce je z téměř poloviny pokrytý lesními pozemky, které tvoří 48,1 % rozlohy, zatímco zemědělská půda zabírá 42,6 % území.

V obci je jedna základní škola se 136 žáky a jedna mateřská škola s 90 dětmi. Nejvíc podniků působí v zemědělství, lesnictví a rybářství, zpracovatelském průmyslu a stavebnictví. V obci je také jedno ubytovací zařízení. K dispozici jsou vodovod, kanalizace s čistírnou odpadních vod a plyn.

Počet obyvatel v Petrově nad Desnou kolísá od roku 2010, přičemž mezi lety 2024 a 2025 došlo k poklesu o 11 osob. Přirozený přírůstek je záporný a meziročně se snížil o 5 osob. Saldo migrace také kleslo, a to o 26 osob oproti předchozímu roku. Daňové příjmy obce rostou, od roku 2020 vzrostly o 59 %. Podíl nezaměstnaných osob se od roku 2020 zvýšil z 2,97 % na 5,38 % v roce 2024.

Schválený rozpočet 2026 29,2 mil. příjmy 28,2 mil. výdaje +0,9 mil. saldo Struktura rozpočtu →

Vývoj počtu obyvatel

2010-2025
1 178 1 194 1 210 1 226 1 242 2010 2010: 1 183 obyvatel 2011: 1 186 obyvatel 2012: 1 199 obyvatel 2013 2013: 1 195 obyvatel 2014: 1 200 obyvatel 2015: 1 201 obyvatel 2016 2016: 1 185 obyvatel 2017: 1 196 obyvatel 2018: 1 224 obyvatel 2019 2019: 1 220 obyvatel 2020: 1 236 obyvatel 2021: 1 230 obyvatel 2022 2022: 1 223 obyvatel 2023: 1 217 obyvatel 2024: 1 237 obyvatel 2025 2025: 1 226 obyvatel

Obec Petrov nad Desnou má 1 226 obyvatel a je 22. největší z 78 obcí okresu. Za poslední rok jich ubylo o 0,9 %. Od okresního města je vzdálená 7 km vzdušnou čarou a rozkládá se na 12,09 km² a skládá se ze 2 částí. Podle sčítání 2021 tu žilo víc seniorů než dětí (na sto dětí připadalo 159 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 8,6 % obyvatel starších patnácti let. Podíl nezaměstnaných byl 3,86 % a rozpočtové příjmy vycházejí na 28 178 Kč na obyvatele. Průměrná rychlost internetu v obci je 28,6 Mb/s pro stahování a 18,8 Mb/s pro odesílání, odezva 39 ms podle měření na rychlost.cz.

Metodika

Obec v číslech za 10 let

2015-2025
Ukazatel Tehdy Teď Změna Vývoj
Obyvatelé 1 201 2015 1 226 2025 +2,1 % mírný nárůst
Průměrný věk 42,9 let 2015 44,6 let 2025 +1,7 let nárůst
Podíl lidí nad 65 let 18,6 % 2015 24,1 % 2025 +5,5 p. b. nárůst
Dokončené byty 2 2020 1 2024 19 celkem za období
Aktivní ekonomické subjekty 107 subjektů 2015 135 subjektů 2025 +26,2 % nárůst
Podíl nezaměstnaných 2,97 % 2020 5,38 % 2024 +2,4 p. b. nárůst
Příjmy rozpočtu na obyvatele v běžných cenách 16 205 Kč 2020 28 178 Kč 2025 +73,9 % nárůst

Srovnává se první rok s daty v posledních deseti letech s posledním rokem; u dokončených bytů je změna součet za celé období. Peněžní údaje jsou v běžných cenách, bez očištění o inflaci.

Vývoj v čase

7 grafů

Narození a zemřelí

Narození Zemřelí

0 6 11 17 23 2020 - Narození: 11 2020 - Zemřelí: 17 2021 - Narození: 13 2021 - Zemřelí: 18 2022 - Narození: 14 2022 - Zemřelí: 21 2023 - Narození: 9 2023 - Zemřelí: 14 2024 - Narození: 10 2024 - Zemřelí: 14 2025 - Narození: 9 2025 - Zemřelí: 18 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Stěhování

Přistěhovalí Vystěhovalí

0 13 26 39 52 2020 - Přistěhovalí: 48 2020 - Vystěhovalí: 26 2021 - Přistěhovalí: 35 2021 - Vystěhovalí: 20 2022 - Přistěhovalí: 35 2022 - Vystěhovalí: 35 2023 - Přistěhovalí: 30 2023 - Vystěhovalí: 31 2024 - Přistěhovalí: 43 2024 - Vystěhovalí: 19 2025 - Přistěhovalí: 37 2025 - Vystěhovalí: 39 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Přirozený přírůstek a saldo stěhování

Přirozený přírůstek Saldo stěhování

-12 -2 8 17 27 2020 Přirozený přírůstek: -6 Saldo stěhování: 22 2021 Přirozený přírůstek: -5 Saldo stěhování: 15 2022 Přirozený přírůstek: -7 Saldo stěhování: 0 2023 Přirozený přírůstek: -5 Saldo stěhování: -1 2024 Přirozený přírůstek: -4 Saldo stěhování: 24 2025 Přirozený přírůstek: -9 Saldo stěhování: -2 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Sňatky a rozvody

Sňatky Rozvody

2,7 3,6 4,5 5,4 6,3 2022 Sňatky: 6 Rozvody: 4 2023 Sňatky: 6 Rozvody: 3 2024 Sňatky: 5 Rozvody: 3 2022 2023 2024

Obyvatelé při sčítání lidu 1869-2011

v hranicích obce z roku 2011
0 517 1 033 1 550 2 066 1869 - Obyvatel při sčítání: 1 795 1880 - Obyvatel při sčítání: 1 913 1890 - Obyvatel při sčítání: 1 793 1900 - Obyvatel při sčítání: 1 635 1910 - Obyvatel při sčítání: 1 744 1921 - Obyvatel při sčítání: 1 594 1930 - Obyvatel při sčítání: 1 777 1950 - Obyvatel při sčítání: 1 161 1961 - Obyvatel při sčítání: 1 400 1970 - Obyvatel při sčítání: 1 308 1980 - Obyvatel při sčítání: 1 211 1991 - Obyvatel při sčítání: 1 271 2001 - Obyvatel při sčítání: 1 261 2011 - Obyvatel při sčítání: 1 185 1869 1890 1910 1930 1961 1980 2001 2011

Rozpočet

tis. Kč

Příjmy Výdaje

0 10 701 21 401 32 102 42 803 2020 - Příjmy: 20 030 2020 - Výdaje: 20 821 2021 - Příjmy: 19 454 2021 - Výdaje: 21 583 2022 - Příjmy: 28 502 2022 - Výdaje: 20 602 2023 - Příjmy: 32 577 2023 - Výdaje: 33 583 2024 - Příjmy: 35 679 2024 - Výdaje: 32 051 2025 - Příjmy: 34 547 2025 - Výdaje: 39 632 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Nezaměstnanost

%
2,7 3,4 4,2 4,9 5,6 2020 Podíl nezaměstnaných: 2,97 2021 Podíl nezaměstnaných: 2,96 2022 Podíl nezaměstnaných: 2,99 2023 Podíl nezaměstnaných: 4,5 2024 Podíl nezaměstnaných: 5,38 2020 2021 2022 2023 2024

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →

V roce 2025 se v Petrově nad Desnou narodilo 9 dětí a zemřelo 18 lidí.

1 226
−11 proti 2024 2010-2025
2025
620
−1 proti 2024 2010-2025
2025
606
−10 proti 2024 2010-2025
2025
101,4 ob./km²
−0,9 proti 2024
okres 90,5 · ČR 138,4
1647. z 6 258 obcí · 413. z 808 podobně velkých
2020-2025
2025
49,4 %
−0,4 proti 2024
okres 50,8 · ČR 50,8
3354. z 6 254 obcí · 542. z 808 podobně velkých
2010-2025
2025
44,6 let
+0,5 proti 2024
okres 44,5 · ČR 43,3
1638. z 6 254 obcí · 119. z 808 podobně velkých
2010-2025
2025
24,1 %
+0,5 proti 2024
okres 23,3 · ČR 20,8
1090. z 6 254 obcí · 64. z 808 podobně velkých
2010-2025
2025
14,6 %
−0,4 proti 2024
okres 14,6 · ČR 15,1
3933. z 6 254 obcí · 601. z 808 podobně velkých
2010-2025
2025
164,8
+7,0 proti 2024
okres 160,2 · ČR 138,0
1496. z 6 249 obcí · 103. z 808 podobně velkých
2010-2025
2025
61,3 %
−0,1 proti 2024
okres 62,1 · ČR 64,1
4876. z 6 254 obcí · 711. z 808 podobně velkých
2010-2025
2025
Další ukazatele (24)
1 230
−2 proti 2024 2010-2025
2025
1 195
sčítání 2021
1 185
−76 proti 2001 1869-2011
2011
454
sčítání 2021
506
sčítání 2021
138
sčítání 2021
94
sčítání 2021
587
sčítání 2021
268
sčítání 2021
74
sčítání 2021
-11
−31 proti 2024 2020-2025
2025
9
−1 proti 2024 2020-2025
2025
-9
−5 proti 2024 2020-2025
2025
37
−6 proti 2024 2020-2025
2025
3
0 proti 2023 2022-2024
2024
-2
−26 proti 2024 2020-2025
2025
5
−1 proti 2023 2022-2024
2024
39
+20 proti 2024 2020-2025
2025
18
+4 proti 2024 2020-2025
2025
7,3 ‰
−0,8 proti 2024
okres 7,2 · ČR 7,1
2694. z 6 254 obcí · 342. z 808 podobně velkých
2020-2025
2025
-9,0 ‰
−25,1 proti 2024
okres -5,2 · ČR 0,6
4503. z 6 254 obcí · 640. z 808 podobně velkých
2020-2025
2025
2,4 ‰
0 proti 2023
okres 1,7
2022-2024
2024
4,1 ‰
−0,8 proti 2023
okres 4,0
2022-2024
2024
14,6 ‰
+3,3 proti 2024
okres 11,2 · ČR 10,4
1116. z 6 254 obcí · 56. z 808 podobně velkých
2020-2025
2025

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 28,5 % lidí (340 z 1 195), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 3 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 1 230 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 1 195.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
592
49,5 % obyvatel
Ženy
603
50,5 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
159
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % Muži 90+ let: 3 (0,3 %) Ženy 90+ let: 9 (0,8 %) 90+ Muži 85-89 let: 4 (0,3 %) Ženy 85-89 let: 18 (1,5 %) 85-89 Muži 80-84 let: 8 (0,7 %) Ženy 80-84 let: 13 (1,1 %) 80-84 Muži 75-79 let: 19 (1,6 %) Ženy 75-79 let: 29 (2,4 %) 75-79 Muži 70-74 let: 39 (3,3 %) Ženy 70-74 let: 44 (3,7 %) 70-74 Muži 65-69 let: 46 (3,9 %) Ženy 65-69 let: 52 (4,4 %) 65-69 Muži 60-64 let: 47 (3,9 %) Ženy 60-64 let: 42 (3,5 %) 60-64 Muži 55-59 let: 34 (2,9 %) Ženy 55-59 let: 30 (2,5 %) 55-59 Muži 50-54 let: 41 (3,4 %) Ženy 50-54 let: 34 (2,9 %) 50-54 Muži 45-49 let: 57 (4,8 %) Ženy 45-49 let: 52 (4,4 %) 45-49 Muži 40-44 let: 57 (4,8 %) Ženy 40-44 let: 46 (3,9 %) 40-44 Muži 35-39 let: 36 (3,0 %) Ženy 35-39 let: 38 (3,2 %) 35-39 Muži 30-34 let: 37 (3,1 %) Ženy 30-34 let: 24 (2,0 %) 30-34 Muži 25-29 let: 23 (1,9 %) Ženy 25-29 let: 25 (2,1 %) 25-29 Muži 20-24 let: 32 (2,7 %) Ženy 20-24 let: 17 (1,4 %) 20-24 Muži 15-19 let: 24 (2,0 %) Ženy 15-19 let: 36 (3,0 %) 15-19 Muži 10-14 let: 31 (2,6 %) Ženy 10-14 let: 30 (2,5 %) 10-14 Muži 5-9 let: 35 (2,9 %) Ženy 5-9 let: 23 (1,9 %) 5-9 Muži 0-4 let: 19 (1,6 %) Ženy 0-4 let: 41 (3,4 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Obce a území

Téma obce a území →

Lesní pozemky pokrývají 48,1 % katastru Petrova nad Desnou.

12,09 km²
2025
42,6 %
0 proti 2024
okres 42,3 · ČR 53,1
5132. z 6 258 obcí · 665. z 808 podobně velkých
2010-2025
2025
48,1 %
0 proti 2024
okres 48,8 · ČR 34,0
1007. z 6 258 obcí · lepší než 83 % · 124. z 808 podobně velkých
2010-2025
2025
1,19 %
0 proti 2024
okres 1,04 · ČR 2,18
2840. z 6 258 obcí · 398. z 808 podobně velkých
2010-2025
2025
1,60 %
−0,03 proti 2024
okres 1,24 · ČR 1,73
2451. z 6 258 obcí · 472. z 808 podobně velkých
2010-2025
2025
2
2025

Využití území a vybavenost

2025

Využití území

  • Orná půda 178 14,8 %
  • Zahrady 62 5,1 %
  • Trvalé travní porosty 274 22,7 %
  • Lesní půda 582 48,1 %
  • Vodní plochy 14 1,2 %
  • Zastavěné plochy 19 1,6 %
  • Ostatní plochy 78 6,5 %

Celkem 1 209 ha

Co v obci je

  • Vodovod
  • Kanalizace
  • Kanalizace s ČOV
  • Plyn

4 z 12 sledovaných položek

Veřejné finance

Téma veřejné finance →

Rozpočtové příjmy Petrova nad Desnou byly v roce 2025 35 mil. Kč, v přepočtu 28 178 Kč na obyvatele.

925 tis. Kč
−886 proti 2024 2012-2025
2025
141 937 905 Kč
okres 9 299 765 113 · ČR 600 469 124 785
652. z 6 258 obcí · 99. z 808 podobně velkých
2023
24 863 tis. Kč
+1 451 proti 2024 2020-2025
2025
8 117 tis. Kč
−2 627 proti 2024 2020-2025
2025
34 547 tis. Kč
−1 132 proti 2024 2020-2025
2025
-5 086 tis. Kč
−8 714 proti 2024 2020-2025
2025
39 632 tis. Kč
+7 581 proti 2024 2020-2025
2025
754 Kč
−710 proti 2024
okres 5 038 · ČR 5 825
3905. z 6 247 obcí · lepší než 37 % · 453. z 806 podobně velkých
2012-2025
2025
23,5 %
−6,6 proti 2024
okres 18,8 · ČR 18,9
1100. z 6 253 obcí · 136. z 808 podobně velkých
2020-2025
2025
Další ukazatele (3)
115 773 Kč
okres 78 295 · ČR 79 370
659. z 6 254 obcí · 80. z 808 podobně velkých
2023
28 178 Kč
−665 proti 2024
okres 39 442 · ČR 48 930
4926. z 6 253 obcí · 645. z 808 podobně velkých
2020-2025
2025
32 326 Kč
+6 416 proti 2024
okres 39 875 · ČR 47 568
3221. z 6 253 obcí · 430. z 808 podobně velkých
2020-2025
2025

Práce a ekonomika

Téma práce a ekonomika →

Ke konci srpna 2026 byl podíl nezaměstnaných osob v Petrově nad Desnou 3,86 %, o 0,13 procentního bodu méně než měsíc předtím.

3,86 %
−0,13 proti červenci 2026
okres 5,50 · ČR 5,05
2552. z 6 254 obcí · lepší než 59 % · 359. z 808 podobně velkých
2016-2026
srpen 2026
29
−1 proti červenci 2026 2018-2026
srpen 2026
6,8
+1,8 proti 2023
2417. z 3 296 obcí · lepší než 26 % · 456. z 701 podobně velkých
2020-2024
2024

Nezaměstnanost během roku

MPSV

Podíl nezaměstnaných osob po měsících

%
Podíl nezaměstnaných osob po měsících (%)
Rok ledúnobředubkvěčvnčvcsrpzářříjlispro
2016 10,16 9,91 10,28 8,69 8,72 7,47 7,35 6,97 6,60 5,73 6,97 7,60
2017 7,72 7,10 6,97 5,36 4,46 3,57 3,57 3,06 3,44 4,08 4,46 5,23
2018 4,85 4,46 4,08 3,19 2,95 3,20 3,46 3,84 3,20 2,69 2,82 3,46
2019 2,82 3,33 2,69 1,92 1,15 1,65 2,04 2,55 2,42 2,42 2,67 3,44
2020 3,82 3,56 3,18 3,05 3,36 3,61 4,00 3,87 3,10 2,84 2,45 2,97
2021 3,10 2,84 3,10 2,71 2,45 2,45 2,45 2,19 2,19 2,19 2,19 2,96
2022 2,96 2,96 2,96 2,58 1,95 1,82 1,95 2,21 3,12 3,12 2,86 2,99
2023 3,25 3,51 2,99 2,47 2,73 2,99 3,38 2,99 3,51 2,99 3,84 4,50
2025 5,92 6,33 5,52 5,52 5,26 5,39 5,00 5,13 5,66 5,39 5,26 5,66
2026 6,45 6,05 5,26 4,47 4,52 3,86 3,99 3,86 bez údaje bez údaje bez údaje bez údaje

Podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu 15-64 let ke konci měsíce. Sezónní práce (stavebnictví, zemědělství, turistika) obvykle snižuje nezaměstnanost v létě a zvedá ji v zimě.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →

V roce 2025 bylo v Petrově nad Desnou registrováno 229 ekonomických subjektů, o 6 více než rok předtím.

229 subjektů
+6 proti 2024 2010-2025
2025
135 subjektů
+6 proti 2024 2010-2025
2025
59,0 %
+1,1 proti 2024
okres 60,2 · ČR 61,6
4338. z 6 257 obcí · lepší než 30 % · 608. z 808 podobně velkých
2010-2025
2025
18,8
okres 19,6 · ČR 17,1
5107. z 6 246 obcí · 650. z 808 podobně velkých
2010-2025
červenec 2026

Struktura podnikání

srpen 2026

Nejvíc podniků v Petrově nad Desnou působí v oboru zemědělství, lesnictví, rybářství (13,9 %), následují zpracovatelský průmysl a stavebnictví.

Vzniklo za 12 měsíců
6
Zaniklo za 12 měsíců
0
Má zaměstnance
27,6 %
z 116 subjektů se známou velikostí

Obory podnikání

  • Zemědělství, lesnictví, rybářství 32 13,9 %
  • Zpracovatelský průmysl 30 13,0 %
  • Stavebnictví 29 12,6 %
  • Ostatní činnosti 25 10,8 %
  • Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel 24 10,4 %
  • Profesní, vědecké a technické činnosti 17 7,4 %
  • Ubytování, stravování a pohostinství 14 6,1 %
  • Doprava a skladování 12 5,2 %
  • Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 9 3,9 %
  • Činnosti v oblasti nemovitostí 9 3,9 %
  • Zdravotní a sociální péče 2 0,9 %
  • Peněžnictví a pojišťovnictví 2 0,9 %
  • Ostatní 6 2,6 %

Právní formy

  • Podnikající fyzická osoba tuzemská 189 81,8 %
  • Společnost s ručením omezeným 16 6,9 %
  • Spolek 10 4,3 %
  • Společenství vlastníků jednotek 7 3,0 %
  • Pobočný spolek 2 0,9 %
  • Ústav 1 0,4 %
  • Nadační fond 1 0,4 %
  • Obecně prospěšná společnost 1 0,4 %
  • Evidované církevní právnické osoby 1 0,4 %
  • Společnost komanditní 1 0,4 %
  • Ostatní 2 0,9 %

Stáří subjektů

  • Do 3 let 16 6,9 %
  • 3-10 let 47 20,3 %
  • 10-20 let 59 25,5 %
  • 20-30 let 63 27,3 %
  • Více než 30 let 46 19,9 %

Velikost podle zaměstnanců

  • Bez zaměstnanců 84 36,4 %
  • 1-9 zaměstnanců 28 12,1 %
  • 10-49 zaměstnanců 3 1,3 %
  • 50-249 zaměstnanců 1 0,4 %
  • Neuvedeno 115 49,8 %

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →

Při sčítání v roce 2021 bylo v Petrově nad Desnou 469 obydlených bytů.

411
srpen 2026
8
srpen 2026
335
+26 proti 2001 1869-2011
2011
469
sčítání 2021
102
sčítání 2021
257
sčítání 2021
75
sčítání 2021
268
sčítání 2021
8
sčítání 2021
161
sčítání 2021
Další ukazatele (5)
1
0 proti 2023 2020-2024
2024
0,81
−0,01 proti 2023
okres 1,69 · ČR 2,78
3720. z 6 254 obcí · 649. z 808 podobně velkých
2020-2024
2024
1,9 %
okres 8,3 · ČR 13,4
3961. z 6 256 obcí · 528. z 808 podobně velkých
srpen 2026

V Petrově nad Desnou je jedna základní škola se 136 žáky a jedna mateřská škola s 90 dětmi.

87
sčítání 2021
289
sčítání 2021
173
sčítání 2021
8,6 %
ORP 12,8
4512. z 6 254 obcí · 678. z 808 podobně velkých
sčítání 2021
207
září 2026
589
září 2026
0
září 2026
0
září 2026
136
−12 proti 2023 2020-2024
2024

Školy se počítají jako samostatné subjekty, ne jako budovy nebo třídy - jeden subjekt často provozuje několik pracovišť.

Školy v obci

1 subjekt
  • Základní škola a Mateř.škola Údolí Desné MŠ 207 · ZŠ 589

Podle rejstříku škol MŠMT, stav k září 2026. Číslo je nejvyšší povolený počet dětí nebo žáků, ne skutečný stav.

Zdravotnictví

Téma zdravotnictví →

Zdravotnická zařízení v obci

2 míst péče
  • Lékař specialista 1
  • Ostatní 1

Ambulantní specialisté podle oboru

  • Psychiatrie 1

Místa poskytování zdravotní péče podle registru NRPZS (ÚZIS). Jedno místo může sdílet víc lékařů, u specialistů se místo s více obory počítá u každého z nich. Lékárny tu nejsou - počítají se podle úřední evidence SÚKL.

Volby a politika

Téma volby a politika →
67,7 %
+6,0 proti 2021
okres 69,6 · ČR 69,0
5071. z 6 254 obcí · lepší než 18 % · 652. z 808 podobně velkých
2010-2025
2025
65,3 %
+0,5 proti 2018
okres 70,0 · ČR 70,3
5733. z 6 254 obcí · lepší než 8 % · 749. z 808 podobně velkých
2013-2023
2023
27,5 %
−3,8 proti 2020
okres 32,1 · ČR 33,3
5722. z 6 253 obcí · lepší než 8 % · 717. z 808 podobně velkých
2012-2024
2024
54,7 %
+7,8 proti 2022
okres 49,9 · ČR 48,1
4130. z 6 249 obcí · lepší než 33 % · 524. z 808 podobně velkých
2010-2026
2026
30,2 %
+7,2 proti 2019
okres 35,4 · ČR 36,8
5754. z 6 254 obcí · lepší než 7 % · 730. z 808 podobně velkých
2014-2024
2024
17,2 %
ORP 23,3
2024

Zastoupení v Senátu

Obec patří do senátního obvodu č. 65 - Šumperk. Senátoři se volí na šest let a Senát se obnovuje po třetinách, takže se tu nevolí při každých volbách.

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 54,7 %
SNK: 30,2 % SNK: 22,1 % ANO: 20,7 % SNK: 9,2 % SNK: 7,1 % SNK: 6,1 % Ostatní: 4,6 %
  • SNK 30,2 %
  • SNK 22,1 %
  • ANO 20,7 %
  • SNK 9,2 %
  • SNK 7,1 %
  • SNK 6,1 %
  • SNK 4,6 %

5 512 platných hlasů · 2 okrsky

Sněmovna 2025

účast 67,7 %
ANO: 42,0 % SPOLU: 16,1 % SPD: 12,8 % STAN: 10,3 % AUTO: 7,1 % Piráti: 5,5 % Ostatní: 6,2 %

678 platných hlasů · 2 okrsky · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 30,2 %
ANO: 30,6 % SPD+Trikolora: 13,1 % ČSNS+KSČM+SD-SN: 12,5 % KDU+ODS+TOP 09: 11,8 % STAN+SLK: 8,8 % AUTO+PŘÍSAHA: 8,1 % Ostatní: 15,2 %
  • ANO 30,6 % +1,0
  • SPD+Trikolora 13,1 % +5,9
  • ČSNS+KSČM+SD-SN 12,5 % +1,3
  • KDU+ODS+TOP 09 11,8 % -6,7
  • STAN+SLK 8,8 % +1,1
  • AUTO+PŘÍSAHA 8,1 % -2,1
  • Piráti 4,7 % 0,0
  • PRO2022+SVPROZS 3,7 % +1,2
  • Ostatní (8) 6,7 %

297 platných hlasů · 2 okrsky · odchylka proti kraji

Kraje 2024

účast 27,5 %
ANO: 50,4 % STAN+SNK ED: 12,5 % Svo+SPD+Tri+PRO: 12,5 % KDU+Zel+Nes+TOP: 7,4 % ODS: 5,9 % ČSNS+KSČM+ČSSD: 4,8 % Ostatní: 6,6 %
  • ANO 50,4 % +9,9
  • STAN+SNK ED 12,5 % -2,8
  • Svo+SPD+Tri+PRO 12,5 % +3,2
  • KDU+Zel+Nes+TOP 7,4 % -2,3
  • ODS 5,9 % -2,8
  • ČSNS+KSČM+ČSSD 4,8 % -1,5
  • PŘÍSAHA 2,2 % -0,2
  • Piráti+ProOl 1,5 % -3,0
  • Ostatní (4) 2,9 %

272 platných hlasů · 2 okrsky · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 64,4 %
Andrej Babiš: 41,9 % Petr Pavel: 23,9 % Danuše Nerudová: 18,5 % Pavel Fischer: 6,1 % Jaroslav Bašta: 4,7 % Marek Hilšer: 3,0 % Ostatní: 1,9 %
  • Andrej Babiš 41,9 % +2,3
  • Petr Pavel 23,9 % -5,8
  • Danuše Nerudová 18,5 % +4,8
  • Pavel Fischer 6,1 % -0,6
  • Jaroslav Bašta 4,7 % -0,9
  • Marek Hilšer 3,0 % +0,4
  • Karel Diviš 1,3 % -0,2
  • Tomáš Zima 0,6 % +0,1

637 platných hlasů · 2 okrsky · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 65,3 %
Andrej Babiš: 50,9 % Petr Pavel: 49,1 %
  • Andrej Babiš 50,9 % +2,7
  • Petr Pavel 49,1 % -2,7

650 platných hlasů · 2 okrsky · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

11 mandátů

SNK

4 mandáty · 30,2 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Tereza Podhorová 37 1. 186
MUDr. Ondřej Pavelka 32 4. 185
Ing. Michal Vrzala 48 5. 173
Ing. Michal Anděl 36 6. 171

Vize Petrova

SNK

3 mandáty · 22,1 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Eva Dvořáková 50 2. 171
Miloslav Drábek 58 1. 156
Jiří Vintrlík 69 3. 122

Společně pro Petrov

ANO

2 mandáty · 20,7 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Radoslav Matoušek 60 1. 148
Lenka Václavská 54 2. 141

ANO 2011

SNK

1 mandát · 9,2 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ján Halcin 55 1. 92

PRO PETROV

SNK

1 mandát · 7,1 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Vladimír Skalák 50 10. 72

HASIČI PRO PETROV

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Sociální situace

Téma sociální situace →
38
září 2026
135
září 2026
1 b.
+1 proti 2023 2016-2024
2024
31,0 ‰
okres 44,9 · ČR 76,0
2946. z 6 101 obcí · lepší než 51 % · 431. z 808 podobně velkých
září 2026
502 osob
sčítání 2021
389 osob
sčítání 2021
238 osob
sčítání 2021
-264 osob
sčítání 2021
112 osob
sčítání 2021

Dojížďka za prací a do školy

sčítání 2021

Kam se vyjíždí

Do jiných obcí vyjíždí 496 lidí.

Odkud se přijíždí

Z jiných obcí dojíždí 238 lidí.

Údaje jsou ze Sčítání 2021 a zachycují stav ke dni sčítání 26. března 2021, kdy část lidí pracovala z domova. Směry jsou jen mezi obcemi Česka, počet vyjíždějících výš zahrnuje i cesty do ciziny.

68
+20 proti 2024 2023-2025
2025
16,5 %
+4,9 proti 2024
okres 60,0 · ČR 73,4
5293. z 6 256 obcí · lepší než 15 % · 758. z 808 podobně velkých
2023-2025
2025

Cestovní ruch

Téma cestovní ruch →

V Petrově nad Desnou je jedno ubytovací zařízení.

Životní prostředí

Téma životní prostředí →
698 kg
+45 proti 2023
okres 458 · ČR 414
5990. z 6 254 obcí · lepší než 4 % · 783. z 808 podobně velkých
2021-2024
2024
243 kg
−3 proti 2023
okres 175 · ČR 205
5110. z 6 254 obcí · lepší než 18 % · 715. z 808 podobně velkých
2021-2024
2024
47 kg
−6 proti 2023
okres 65 · ČR 69
4873. z 6 254 obcí · lepší než 22 % · 671. z 808 podobně velkých
2021-2024
2024
864,0 t
+69,1 proti 2023 2021-2024
2024
300,3 t
+1,7 proti 2023 2021-2024
2024
37,8 t
+6,0 proti 2023 2021-2024
2024
28,9 t
+23,5 proti 2023 2021-2024
2024
61,1 %
+1,9 proti 2023
ORP 46,5
1204. z 6 258 obcí · lepší než 80 % · 168. z 808 podobně velkých
2021-2024
2024
58,4 t
−6,5 proti 2023 2021-2024
2024
Další ukazatele (7)
16,6 t
+4,2 proti 2023 2021-2024
2024
25,1 t
−9,8 proti 2023 2021-2024
2024
15,6 t
−0,8 proti 2023 2021-2024
2024
1,1 t
0 proti 2023 2021-2024
2024
440,4 t
+44,8 proti 2023 2021-2024
2024
3,5 t
+1,2 proti 2023 2021-2024
2024
0,5 t
−0,2 proti 2023 2021-2024
2024

Data po letech

16 let
Rok Obyvatel Muži Ženy Narození Zemřelí Přir. přírůstek Přistěh. Vystěh. Saldo Celkem
2025 1 226 620 606 9 18 -9 37 39 -2 -11
2024 1 237 621 616 10 14 -4 43 19 24 20
2023 1 217 611 606 9 14 -5 30 31 -1 -6
2022 1 223 615 608 14 21 -7 35 35 0 -7
2021 1 230 611 619 13 18 -5 35 20 15 10
2020 1 236 612 624 11 17 -6 48 26 22 16
2019 1 220 610 610 - - - - - - -
2018 1 224 609 615 - - - - - - -
2017 1 196 598 598 - - - - - - -
2016 1 185 599 586 - - - - - - -
2015 1 201 603 598 - - - - - - -
2014 1 200 603 597 - - - - - - -
2013 1 195 603 592 - - - - - - -
2012 1 199 594 605 - - - - - - -
2011 1 186 593 593 - - - - - - -
2010 1 183 579 604 - - - - - - -

Mapa

obec a její sousedé

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Umístění a členění

Mezi 6 258 obcemi Česka drží Petrov nad Desnou 1 238. místo podle počtu obyvatel.

Mezi obcemi okresu

22. z 78

Mezi všemi obcemi

1 238. z 6 258

percentil 80. - 80 % území je menších

Velikostní skupina

1 000 až 1 999 obyvatel

Stupeň urbanizace: venkov (DEGURBA, ČSÚ).

Takových obcí je v Česku 808. Pořadí „mezi podobně velkými" u ukazatelů se počítá v téhle skupině (velikostní skupiny obcí podle ČSÚ).

Proti obcím stejné velikosti

  • Průměrný věk obec 44,6 let medián 42,8 let
  • Děti 0-14 let obec 14,6 % medián 16,0 %
  • Senioři 65+ obec 24,1 % medián 20,2 %
  • Nezaměstnanost obec 3,86 % medián 4,06 %
  • Subjektů na 100 ob. obec 18,8 medián 21,6
  • Bytů na 1 000 ob. obec 0,81 medián 2,20
  • Příjmy na obyvatele obec 28 178 Kč medián 34 130 Kč

Medián (čárka) je prostřední hodnota skupiny (obce od 1 000 do 1 999 obyvatel): polovina obcí má vyšší, polovina nižší. Světlý pás ukazuje, kde leží prostřední polovina obcí skupiny. Vždy za stejné období jako údaj obce.

Podobně velké obce v okrese

Správní obvod

Šumperk

Obec s rozšířenou působností, kam se chodí pro občanku, řidičák nebo stavební povolení.

Části obce 2

Petrov nad Desnou · Terezín

Zdroje dat: AOPK ČR · ČSÚ · ČTÚ · ČÚZK · Exekutorská komora ČR · Ministerstvo financí · Ministerstvo životního prostředí · MMR ČR · MPSV · MŠMT · NPÚ · SÚKL · ÚZIS · Volby.cz · zdroje dat a licence