Obec

Velké Losiny

Okres Šumperk · Kraj Olomoucký kraj · Web www.losiny.cz

Obyvatel 2025 2 460
Rozloha
46,50 km²
Hustota
52,9 ob./km²dopočet
Do okresního města
8,9 kmvzdušně
Do krajského města
51,0 kmvzdušně
Kód RÚIAN
541265
Poloha
50,0345, 17,0430

Velké Losiny jsou obec v okrese Šumperk v Olomouckém kraji s hustotou zalidnění 52,9 obyvatel na km², což je několikanásobně méně než v Česku. K obci patří pět částí: Bukovice, Ludvíkov, Maršíkov, Velké Losiny a Žárová. Leží 8,9 km od okresního města a 51 km od krajského města.

V obci je jedna základní škola se 148 žáky a jedna mateřská škola se 77 dětmi. Nejvíc podniků působí v zemědělství, lesnictví a rybářství, zpracovatelském průmyslu a stavebnictví. V obci je 17 ubytovacích zařízení s celkem 782 lůžky. Krajinu tvoří téměř stejně lesní pozemky (45,6 %) a zemědělská půda (44,9 %), vodní plochy zabírají 0,9 % území.

Počet obyvatel od roku 2006 klesá, v roce 2025 jich je 2 460, což je o 51 méně než v roce 2024. Přírůstek obyvatel celkem se meziročně snížil o 21 osob, přirozený přírůstek klesá a v roce 2025 dosahuje hodnoty -18. Saldo migrace kolísá, v roce 2025 je záporné (-33). Daňové příjmy obce od roku 2020 rostou, v roce 2025 dosahují 63 866 tisíc Kč, což je nárůst o 1 693 tisíc Kč proti roku 2024.

Schválený rozpočet 2026 93,8 mil. příjmy 102,2 mil. výdaje −8,4 mil. saldo Struktura rozpočtu →

Vývoj počtu obyvatel

2000-2025
2 413 2 553 2 693 2 833 2 973 2000 2000: 2 926 obyvatel 2001: 2 872 obyvatel 2002: 2 871 obyvatel 2003: 2 862 obyvatel 2004 2004: 2 852 obyvatel 2005: 2 820 obyvatel 2006: 2 791 obyvatel 2007: 2 783 obyvatel 2008 2008: 2 803 obyvatel 2009: 2 765 obyvatel 2010: 2 748 obyvatel 2011: 2 724 obyvatel 2012 2012: 2 686 obyvatel 2013: 2 668 obyvatel 2014: 2 643 obyvatel 2015: 2 654 obyvatel 2016 2016: 2 643 obyvatel 2017: 2 623 obyvatel 2018: 2 610 obyvatel 2019: 2 568 obyvatel 2020 2020: 2 552 obyvatel 2021: 2 510 obyvatel 2022: 2 527 obyvatel 2023: 2 541 obyvatel 2024: 2 511 obyvatel 2025 2025: 2 460 obyvatel

Obec Velké Losiny má 2 460 obyvatel a je 12. největší z 78 obcí okresu. Za poslední rok jich ubylo o 2,0 %. Od okresního města je vzdálená 9 km vzdušnou čarou a rozkládá se na 46,50 km² a skládá se ze 5 částí. Podle sčítání 2021 tu žilo víc seniorů než dětí (na sto dětí připadalo 206 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 10,0 % obyvatel starších patnácti let. Podíl nezaměstnaných byl 4,84 % a rozpočtové příjmy vycházejí na 36 374 Kč na obyvatele. Průměrná rychlost internetu v obci je 21,4 Mb/s pro stahování a 4,0 Mb/s pro odesílání, odezva 21 ms podle měření na rychlost.cz.

Metodika

Obec v číslech za 10 let

2015-2025
Ukazatel Tehdy Teď Změna Vývoj
Obyvatelé 2 654 2015 2 460 2025 −7,3 % pokles
Průměrný věk 44,4 let 2015 47,7 let 2025 +3,3 let nárůst
Podíl lidí nad 65 let 22,3 % 2015 28,7 % 2025 +6,4 p. b. nárůst
Dokončené byty 8 2020 6 2024 44 celkem za období
Aktivní ekonomické subjekty 280 subjektů 2015 328 subjektů 2025 +17,1 % nárůst
Podíl nezaměstnaných 3,24 % 2020 4,82 % 2024 +1,6 p. b. nárůst
Příjmy rozpočtu na obyvatele v běžných cenách 25 552 Kč 2020 36 374 Kč 2025 +42,4 % nárůst

Srovnává se první rok s daty v posledních deseti letech s posledním rokem; u dokončených bytů je změna součet za celé období. Peněžní údaje jsou v běžných cenách, bez očištění o inflaci.

Vývoj v čase

7 grafů

Narození a zemřelí

Narození Zemřelí

0 12 23 35 46 2020 - Narození: 25 2020 - Zemřelí: 43 2021 - Narození: 19 2021 - Zemřelí: 31 2022 - Narození: 19 2022 - Zemřelí: 43 2023 - Narození: 20 2023 - Zemřelí: 28 2024 - Narození: 26 2024 - Zemřelí: 40 2025 - Narození: 8 2025 - Zemřelí: 26 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Stěhování

Přistěhovalí Vystěhovalí

0 25 50 75 99 2020 - Přistěhovalí: 67 2020 - Vystěhovalí: 65 2021 - Přistěhovalí: 41 2021 - Vystěhovalí: 61 2022 - Přistěhovalí: 92 2022 - Vystěhovalí: 51 2023 - Přistěhovalí: 75 2023 - Vystěhovalí: 53 2024 - Přistěhovalí: 55 2024 - Vystěhovalí: 71 2025 - Přistěhovalí: 31 2025 - Vystěhovalí: 64 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Přirozený přírůstek a saldo stěhování

Přirozený přírůstek Saldo stěhování

-40 -18 4 26 48 2020 Přirozený přírůstek: -18 Saldo stěhování: 2 2021 Přirozený přírůstek: -12 Saldo stěhování: -20 2022 Přirozený přírůstek: -24 Saldo stěhování: 41 2023 Přirozený přírůstek: -8 Saldo stěhování: 22 2024 Přirozený přírůstek: -14 Saldo stěhování: -16 2025 Přirozený přírůstek: -18 Saldo stěhování: -33 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Sňatky a rozvody

Sňatky Rozvody

0 4 7 11 14 2022 Sňatky: 13 Rozvody: 1 2023 Sňatky: 13 Rozvody: 3 2024 Sňatky: 8 Rozvody: 3 2022 2023 2024

Obyvatelé při sčítání lidu 1869-2011

v hranicích obce z roku 2011
0 1 168 2 336 3 504 4 672 1869 - Obyvatel při sčítání: 4 326 1880 - Obyvatel při sčítání: 4 182 1890 - Obyvatel při sčítání: 4 176 1900 - Obyvatel při sčítání: 3 974 1910 - Obyvatel při sčítání: 4 135 1921 - Obyvatel při sčítání: 4 065 1930 - Obyvatel při sčítání: 4 262 1950 - Obyvatel při sčítání: 2 683 1961 - Obyvatel při sčítání: 2 800 1970 - Obyvatel při sčítání: 2 914 1980 - Obyvatel při sčítání: 3 085 1991 - Obyvatel při sčítání: 2 958 2001 - Obyvatel při sčítání: 2 889 2011 - Obyvatel při sčítání: 2 731 1869 1890 1910 1930 1961 1980 2001 2011

Rozpočet

tis. Kč

Příjmy Výdaje

0 26 540 53 080 79 620 106 161 2020 - Příjmy: 65 208 2020 - Výdaje: 59 299 2021 - Příjmy: 60 208 2021 - Výdaje: 57 100 2022 - Příjmy: 68 317 2022 - Výdaje: 69 284 2023 - Příjmy: 81 977 2023 - Výdaje: 85 123 2024 - Příjmy: 86 955 2024 - Výdaje: 90 378 2025 - Příjmy: 89 479 2025 - Výdaje: 98 297 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Nezaměstnanost

%
3,0 3,5 4,0 4,5 5,0 2020 Podíl nezaměstnaných: 3,24 2021 Podíl nezaměstnaných: 3,81 2022 Podíl nezaměstnaných: 3,19 2023 Podíl nezaměstnaných: 3,97 2024 Podíl nezaměstnaných: 4,82 2020 2021 2022 2023 2024

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →

V roce 2025 se v Velkých Losinách narodilo 8 dětí a zemřelo 26 lidí.

2 460
−51 proti 2024 2000-2025
2025
1 217
−28 proti 2024 2000-2025
2025
1 243
−23 proti 2024 2000-2025
2025
52,9 ob./km²
−1,1 proti 2024
okres 90,5 · ČR 138,4
3283. z 6 258 obcí · 424. z 456 podobně velkých
2020-2025
2025
50,5 %
+0,1 proti 2024
okres 50,8 · ČR 50,8
1976. z 6 254 obcí · 188. z 456 podobně velkých
2000-2025
2025
47,7 let
+0,6 proti 2024
okres 44,5 · ČR 43,3
286. z 6 254 obcí · 2. z 456 podobně velkých
2000-2025
2025
28,7 %
+0,9 proti 2024
okres 23,3 · ČR 20,8
244. z 6 254 obcí · 1. z 456 podobně velkých
2000-2025
2025
12,6 %
−0,4 proti 2024
okres 14,6 · ČR 15,1
5378. z 6 254 obcí · 434. z 456 podobně velkých
2000-2025
2025
228,2
+14,7 proti 2024
okres 160,2 · ČR 138,0
387. z 6 249 obcí · 4. z 456 podobně velkých
2000-2025
2025
58,8 %
−0,5 proti 2024
okres 62,1 · ČR 64,1
5789. z 6 254 obcí · 453. z 456 podobně velkých
2000-2025
2025
Další ukazatele (24)
2 482
−37 proti 2024 2000-2025
2025
2 478
sčítání 2021
2 731
−158 proti 2001 1869-2011
2011
951
sčítání 2021
1 036
sčítání 2021
260
sčítání 2021
225
sčítání 2021
1 228
sčítání 2021
517
sčítání 2021
186
sčítání 2021
-51
−21 proti 2024 2020-2025
2025
8
−18 proti 2024 2020-2025
2025
-18
−4 proti 2024 2020-2025
2025
31
−24 proti 2024 2020-2025
2025
3
0 proti 2023 2022-2024
2024
-33
−17 proti 2024 2020-2025
2025
8
−5 proti 2023 2022-2024
2024
64
−7 proti 2024 2020-2025
2025
26
−14 proti 2024 2020-2025
2025
3,2 ‰
−7,1 proti 2024
okres 7,2 · ČR 7,1
5058. z 6 254 obcí · 452. z 456 podobně velkých
2020-2025
2025
-20,7 ‰
−8,8 proti 2024
okres -5,2 · ČR 0,6
5498. z 6 254 obcí · 449. z 456 podobně velkých
2020-2025
2025
1,2 ‰
0 proti 2023
okres 1,7
2022-2024
2024
3,2 ‰
−2,0 proti 2023
okres 4,0
2022-2024
2024
10,5 ‰
−5,4 proti 2024
okres 11,2 · ČR 10,4
2600. z 6 254 obcí · 193. z 456 podobně velkých
2020-2025
2025

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 29,6 % lidí (733 z 2 478), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 6 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 2 510 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 2 478.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
1 228
49,6 % obyvatel
Ženy
1 250
50,4 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
206
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % 6 % 6 % Muži 90+ let: 6 (0,2 %) Ženy 90+ let: 13 (0,5 %) 90+ Muži 85-89 let: 12 (0,5 %) Ženy 85-89 let: 24 (1,0 %) 85-89 Muži 80-84 let: 24 (1,0 %) Ženy 80-84 let: 50 (2,0 %) 80-84 Muži 75-79 let: 59 (2,4 %) Ženy 75-79 let: 69 (2,8 %) 75-79 Muži 70-74 let: 104 (4,2 %) Ženy 70-74 let: 133 (5,4 %) 70-74 Muži 65-69 let: 87 (3,5 %) Ženy 65-69 let: 98 (4,0 %) 65-69 Muži 60-64 let: 93 (3,8 %) Ženy 60-64 let: 92 (3,7 %) 60-64 Muži 55-59 let: 89 (3,6 %) Ženy 55-59 let: 74 (3,0 %) 55-59 Muži 50-54 let: 81 (3,3 %) Ženy 50-54 let: 77 (3,1 %) 50-54 Muži 45-49 let: 104 (4,2 %) Ženy 45-49 let: 100 (4,0 %) 45-49 Muži 40-44 let: 102 (4,1 %) Ženy 40-44 let: 77 (3,1 %) 40-44 Muži 35-39 let: 72 (2,9 %) Ženy 35-39 let: 62 (2,5 %) 35-39 Muži 30-34 let: 74 (3,0 %) Ženy 30-34 let: 58 (2,3 %) 30-34 Muži 25-29 let: 62 (2,5 %) Ženy 25-29 let: 53 (2,1 %) 25-29 Muži 20-24 let: 54 (2,2 %) Ženy 20-24 let: 38 (1,5 %) 20-24 Muži 15-19 let: 57 (2,3 %) Ženy 15-19 let: 51 (2,1 %) 15-19 Muži 10-14 let: 50 (2,0 %) Ženy 10-14 let: 64 (2,6 %) 10-14 Muži 5-9 let: 47 (1,9 %) Ženy 5-9 let: 61 (2,5 %) 5-9 Muži 0-4 let: 51 (2,1 %) Ženy 0-4 let: 56 (2,3 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Obce a území

Téma obce a území →

Lesní pozemky pokrývají 45,6 % katastru Velkých Losin.

46,50 km²
2025
44,9 %
−0,1 proti 2024
okres 42,3 · ČR 53,1
4979. z 6 258 obcí · 331. z 456 podobně velkých
1993-2025
2025
45,6 %
+0,1 proti 2024
okres 48,8 · ČR 34,0
1168. z 6 258 obcí · lepší než 81 % · 92. z 456 podobně velkých
1993-2025
2025
0,91 %
0 proti 2024
okres 1,04 · ČR 2,18
3547. z 6 258 obcí · 319. z 456 podobně velkých
1993-2025
2025
0,95 %
0 proti 2024
okres 1,24 · ČR 1,73
4756. z 6 258 obcí · 421. z 456 podobně velkých
1993-2025
2025
5
2025

Využití území a vybavenost

2025

Využití území

  • Orná půda 842 18,1 %
  • Zahrady 122 2,6 %
  • Ovocné sady 49 1,0 %
  • Trvalé travní porosty 1 075 23,1 %
  • Lesní půda 2 120 45,6 %
  • Vodní plochy 42 0,9 %
  • Zastavěné plochy 44 0,9 %
  • Ostatní plochy 355 7,6 %

Celkem 4 650 ha

Co v obci je

  • Vodovod
  • Kanalizace s ČOV
  • Plyn
  • Sběrný dvůr
  • Kino
  • Kulturní dům
  • Informační centrum
  • Kostel
  • Koupaliště

9 z 12 sledovaných položek

Veřejné finance

Téma veřejné finance →

Rozpočtové příjmy Velkých Losin byly v roce 2025 89 mil. Kč, v přepočtu 36 374 Kč na obyvatele.

7 400 tis. Kč
−1 175 proti 2024 2012-2025
2025
73 983 162 Kč
okres 9 299 765 113 · ČR 600 469 124 785
1081. z 6 258 obcí · 276. z 456 podobně velkých
2023
63 866 tis. Kč
+1 693 proti 2024 2020-2025
2025
7 343 tis. Kč
−4 507 proti 2024 2020-2025
2025
89 479 tis. Kč
+2 524 proti 2024 2020-2025
2025
-8 818 tis. Kč
−5 395 proti 2024 2020-2025
2025
98 297 tis. Kč
+7 919 proti 2024 2020-2025
2025
3 008 Kč
−407 proti 2024
okres 5 038 · ČR 5 825
4230. z 6 247 obcí · lepší než 32 % · 228. z 454 podobně velkých
2012-2025
2025
8,2 %
−5,4 proti 2024
okres 18,8 · ČR 18,9
3575. z 6 253 obcí · 298. z 456 podobně velkých
2020-2025
2025
Další ukazatele (3)
30 074 Kč
okres 78 295 · ČR 79 370
2130. z 6 254 obcí · 258. z 456 podobně velkých
2023
36 374 Kč
+1 744 proti 2024
okres 39 442 · ČR 48 930
2569. z 6 253 obcí · 193. z 456 podobně velkých
2020-2025
2025
39 958 Kč
+3 965 proti 2024
okres 39 875 · ČR 47 568
2002. z 6 253 obcí · 173. z 456 podobně velkých
2020-2025
2025

Práce a ekonomika

Téma práce a ekonomika →

Ke konci srpna 2026 byl podíl nezaměstnaných osob v Velkých Losinách 4,84 %, o 0,41 procentního bodu více než měsíc předtím.

4,84 %
+0,41 proti červenci 2026
okres 5,50 · ČR 5,05
3981. z 6 254 obcí · lepší než 36 % · 293. z 456 podobně velkých
2016-2026
srpen 2026
73
+6 proti červenci 2026 2018-2026
srpen 2026
6,2
+3,4 proti 2023
2347. z 3 296 obcí · lepší než 28 % · 303. z 440 podobně velkých
2020-2024
2024

Nezaměstnanost během roku

MPSV

Podíl nezaměstnaných osob po měsících

%
Podíl nezaměstnaných osob po měsících (%)
Rok ledúnobředubkvěčvnčvcsrpzářříjlispro
2016 8,16 7,77 7,60 6,92 6,02 5,79 5,21 4,81 4,52 4,69 5,21 6,54
2017 6,31 6,43 5,62 4,75 4,04 3,21 3,68 3,44 3,62 3,50 3,21 4,27
2018 5,28 5,46 5,05 3,44 2,86 2,80 2,26 2,01 2,32 2,13 1,83 3,23
2019 3,17 2,80 2,68 2,19 2,16 2,16 1,73 1,79 1,73 1,98 2,22 3,03
2020 3,46 3,21 2,78 2,90 2,73 2,73 2,98 3,11 2,73 2,60 2,73 3,24
2021 4,19 4,38 4,00 3,81 3,62 2,97 2,46 2,46 3,17 3,36 3,30 3,81
2022 4,07 3,62 3,56 2,97 2,79 2,53 2,59 2,46 2,53 2,72 2,99 3,19
2023 3,26 3,39 2,86 2,66 2,39 2,46 2,86 3,06 3,19 2,72 3,31 3,97
2025 5,28 5,35 5,21 4,95 5,31 4,57 4,16 3,90 3,76 3,83 4,16 4,90
2026 5,78 5,98 5,04 4,30 3,87 4,01 4,43 4,84 bez údaje bez údaje bez údaje bez údaje

Podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu 15-64 let ke konci měsíce. Sezónní práce (stavebnictví, zemědělství, turistika) obvykle snižuje nezaměstnanost v létě a zvedá ji v zimě.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →

V roce 2025 bylo v Velkých Losinách registrováno 544 ekonomických subjektů, o 4 více než rok předtím.

544 subjektů
+4 proti 2024 2001-2025
2025
328 subjektů
+11 proti 2024 2010-2025
2025
60,3 %
+1,6 proti 2024
okres 60,2 · ČR 61,6
3924. z 6 257 obcí · lepší než 37 % · 281. z 456 podobně velkých
2010-2025
2025
22,1
okres 19,6 · ČR 17,1
3206. z 6 246 obcí · 193. z 456 podobně velkých
2001-2025
červenec 2026

Struktura podnikání

srpen 2026

Nejvíc podniků v Velkých Losinách působí v oboru zemědělství, lesnictví, rybářství (13,6 %), následují zpracovatelský průmysl a stavebnictví.

Vzniklo za 12 měsíců
14
Zaniklo za 12 měsíců
0
Má zaměstnance
27,1 %
z 292 subjektů se známou velikostí

Obory podnikání

  • Zemědělství, lesnictví, rybářství 74 13,6 %
  • Zpracovatelský průmysl 68 12,5 %
  • Stavebnictví 64 11,8 %
  • Ubytování, stravování a pohostinství 53 9,8 %
  • Ostatní činnosti 52 9,6 %
  • Profesní, vědecké a technické činnosti 44 8,1 %
  • Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel 40 7,4 %
  • Činnosti v oblasti nemovitostí 30 5,5 %
  • Doprava a skladování 19 3,5 %
  • Administrativní a podpůrné činnosti 15 2,8 %
  • Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 10 1,8 %
  • Vzdělávání 9 1,7 %
  • Ostatní 16 2,9 %

Právní formy

  • Podnikající fyzická osoba tuzemská 437 80,5 %
  • Společnost s ručením omezeným 50 9,2 %
  • Spolek 20 3,7 %
  • Společenství vlastníků jednotek 19 3,5 %
  • Zahraniční fyzická osoba 3 0,6 %
  • Akciová společnost 3 0,6 %
  • Pobočný spolek 3 0,6 %
  • Evidované církevní právnické osoby 2 0,4 %
  • Příspěvková organizace zřízená územním samosprávným celkem 2 0,4 %
  • Obec 1 0,2 %
  • Ostatní 3 0,6 %

Stáří subjektů

  • Do 3 let 39 7,2 %
  • 3-10 let 119 21,9 %
  • 10-20 let 156 28,7 %
  • 20-30 let 124 22,8 %
  • Více než 30 let 105 19,3 %

Velikost podle zaměstnanců

  • Bez zaměstnanců 213 39,2 %
  • 1-9 zaměstnanců 64 11,8 %
  • 10-49 zaměstnanců 11 2,0 %
  • 50-249 zaměstnanců 4 0,7 %
  • Neuvedeno 251 46,2 %

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →

Při sčítání v roce 2021 bylo v Velkých Losinách 1 047 obydlených bytů.

956
srpen 2026
77
srpen 2026
718
+37 proti 2001 1869-2011
2011
1 047
sčítání 2021
473
sčítání 2021
423
sčítání 2021
73
sčítání 2021
627
sčítání 2021
16
sčítání 2021
571
sčítání 2021
Další ukazatele (5)
6
−5 proti 2023 2020-2024
2024
6
−5 proti 2023 2020-2024
2024
2,39
−1,94 proti 2023
okres 1,69 · ČR 2,78
2614. z 6 254 obcí · 158. z 456 podobně velkých
2020-2024
2024
8,1 %
okres 8,3 · ČR 13,4
2350. z 6 256 obcí · 198. z 456 podobně velkých
srpen 2026

V Velkých Losinách je jedna základní škola se 148 žáky a jedna mateřská škola s 77 dětmi.

214
sčítání 2021
591
sčítání 2021
296
sčítání 2021
10,0 %
ORP 12,8
3678. z 6 254 obcí · 338. z 456 podobně velkých
sčítání 2021
115
září 2026
490
září 2026
0
září 2026
0
září 2026
148
−11 proti 2023 2020-2024
2024

Školy se počítají jako samostatné subjekty, ne jako budovy nebo třídy - jeden subjekt často provozuje několik pracovišť.

Školy v obci

2 subjekty
  • Základní škola a mateřská škola MŠ 100 · ZŠ 400
  • Základní škola a MŠ při lázních MŠ 15 · ZŠ 90

Podle rejstříku škol MŠMT, stav k září 2026. Číslo je nejvyšší povolený počet dětí nebo žáků, ne skutečný stav.

Zdravotnictví

Téma zdravotnictví →

Zdravotnická zařízení v obci

6 míst péče
  • Praktický lékař 1
  • Dětský lékař 1
  • Zubní lékař 1
  • Fyzioterapie 1
  • Ostatní 2

Místa poskytování zdravotní péče podle registru NRPZS (ÚZIS). Jedno místo může sdílet víc lékařů. Lékárny tu nejsou - počítají se podle úřední evidence SÚKL níže.

Lékárny

1 lékárna
  • Výdejna léků 1
  • OOVL Velké Losiny (výdejna) Lázeňská 394

Podle seznamu lékáren SÚKL. Výdejna je odloučené pracoviště lékárny s kratší otevírací dobou. „So“ a „Ne“ znamenají otevřeno o víkendu podle pracovní doby nahlášené SÚKL.

Volby a politika

Téma volby a politika →
70,2 %
+2,5 proti 2021
okres 69,6 · ČR 69,0
4247. z 6 254 obcí · lepší než 32 % · 239. z 456 podobně velkých
2002-2025
2025
73,0 %
+5,4 proti 2018
okres 70,0 · ČR 70,3
3428. z 6 254 obcí · lepší než 45 % · 174. z 456 podobně velkých
2013-2023
2023
29,6 %
−3,8 proti 2020
okres 32,1 · ČR 33,3
5269. z 6 253 obcí · lepší než 15 % · 338. z 456 podobně velkých
2000-2024
2024
48,6 %
+3,3 proti 2022
okres 49,9 · ČR 48,1
5010. z 6 249 obcí · lepší než 19 % · 309. z 456 podobně velkých
2002-2026
2026
38,3 %
+12,8 proti 2019
okres 35,4 · ČR 36,8
3210. z 6 254 obcí · lepší než 48 % · 132. z 456 podobně velkých
2004-2024
2024
17,9 %
ORP 23,3
2024

Zastoupení v Senátu

Obec patří do senátního obvodu č. 65 - Šumperk. Senátoři se volí na šest let a Senát se obnovuje po třetinách, takže se tu nevolí při každých volbách.

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 48,6 %
TOP 09+NK: 36,2 % NEZ+NK: 18,8 % SOCDEM+NK: 14,4 % SNK: 10,7 % STAN+NK: 6,7 % KDU-ČSL: 6,6 % Ostatní: 6,6 %
  • TOP 09+NK 36,2 %
  • NEZ+NK 18,8 %
  • SOCDEM+NK 14,4 %
  • SNK 10,7 %
  • STAN+NK 6,7 %
  • KDU-ČSL 6,6 %
  • KSČM 6,6 %

13 484 platných hlasů · 5 okrsků

Sněmovna 2025

účast 70,2 %
ANO: 43,3 % SPOLU: 17,2 % STAN: 11,0 % SPD: 8,7 % AUTO: 6,3 % Stačilo!: 5,3 % Ostatní: 8,2 %

1 595 platných hlasů · 5 okrsků · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 38,3 %
ANO: 30,7 % KDU+ODS+TOP 09: 16,7 % ČSNS+KSČM+SD-SN: 12,3 % AUTO+PŘÍSAHA: 8,5 % STAN+SLK: 7,9 % SPD+Trikolora: 7,1 % Ostatní: 16,8 %
  • ANO 30,7 % +1,1
  • KDU+ODS+TOP 09 16,7 % -1,8
  • ČSNS+KSČM+SD-SN 12,3 % +1,1
  • AUTO+PŘÍSAHA 8,5 % -1,7
  • STAN+SLK 7,9 % +0,2
  • SPD+Trikolora 7,1 % -0,1
  • Piráti 4,4 % -0,3
  • PRO2022+SVPROZS 3,1 % +0,6
  • Ostatní (16) 9,3 %

814 platných hlasů · 5 okrsků · odchylka proti kraji

Kraje 2024

účast 29,6 %
ANO: 43,5 % STAN+SNK ED: 13,8 % Svo+SPD+Tri+PRO: 12,4 % ČSNS+KSČM+ČSSD: 7,9 % ODS: 6,9 % KDU+Zel+Nes+TOP: 6,4 % Ostatní: 9,1 %
  • ANO 43,5 % +3,1
  • STAN+SNK ED 13,8 % -1,5
  • Svo+SPD+Tri+PRO 12,4 % +3,1
  • ČSNS+KSČM+ČSSD 7,9 % +1,6
  • ODS 6,9 % -1,7
  • KDU+Zel+Nes+TOP 6,4 % -3,2
  • PŘÍSAHA 3,8 % +1,4
  • Piráti+ProOl 2,8 % -1,7
  • Ostatní (4) 2,5 %

607 platných hlasů · 5 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 68,4 %
Andrej Babiš: 38,8 % Petr Pavel: 30,7 % Danuše Nerudová: 12,5 % Pavel Fischer: 7,8 % Jaroslav Bašta: 6,0 % Marek Hilšer: 2,4 % Ostatní: 1,9 %
  • Andrej Babiš 38,8 % -0,8
  • Petr Pavel 30,7 % +1,0
  • Danuše Nerudová 12,5 % -1,2
  • Pavel Fischer 7,8 % +1,0
  • Jaroslav Bašta 6,0 % +0,4
  • Marek Hilšer 2,4 % -0,2
  • Karel Diviš 1,4 % -0,1
  • Tomáš Zima 0,5 % 0,0

1 532 platných hlasů · 5 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 73,0 %
Petr Pavel: 52,5 % Andrej Babiš: 47,5 %
  • Petr Pavel 52,5 % +0,7
  • Andrej Babiš 47,5 % -0,7

1 723 platných hlasů · 5 okrsků · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

15 mandátů

TOP 09+NK

6 mandátů · 36,2 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. Jana Fialová 50 1. 544
Karel Minařík 56 2. 491
Bc. Ondřej Bureš 30 7. 384
Bc. Jan Krňávek 39 3. 329
Petr Kubíček 48 4. 334
MUDr. Kateřina Bláhová 49 5. 342

Občané obci, obec občanům

NEZ+NK

3 mandáty · 18,8 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Bohdan Dražný 53 12. 240
Ing. Petr Rosák 48 1. 229
Lukáš Krňávek 46 2. 181

Nezávislí za Velké Losiny

SOCDEM+NK

2 mandáty · 14,4 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr. Ivana Blažková 65 2. 316
Mgr. David Křepský 43 1. 230

PRO OBEC S ROZUMEM A ZKUŠENOSTÍ

SNK

1 mandát · 10,7 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Renata Čechová 58 1. 191

ŽENY PRO LOSINY 26

STAN+NK

1 mandát · 6,7 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Jan Flora 29 2. 104

SPOLEČNĚ PRO VELKÉ LOSINY

KDU-ČSL

1 mandát · 6,6 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Jana Vernerová 52 1. 239

KSČM

1 mandát · 6,6 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Vladislav Černoch 76 1. 149

Komunistická strana Čech a Moravy

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Sociální situace

Téma sociální situace →
116
září 2026
549
září 2026
4 b.
+1 proti 2023 2016-2024
2024
47,2 ‰
okres 44,9 · ČR 76,0
4468. z 6 101 obcí · lepší než 26 % · 318. z 456 podobně velkých
září 2026
761 osob
sčítání 2021
619 osob
sčítání 2021
421 osob
sčítání 2021
-340 osob
sčítání 2021
520 osob
sčítání 2021

Dojížďka za prací a do školy

sčítání 2021

Kam se vyjíždí

Do jiných obcí vyjíždí 746 lidí.

Odkud se přijíždí

Z jiných obcí dojíždí 421 lidí.

Údaje jsou ze Sčítání 2021 a zachycují stav ke dni sčítání 26. března 2021, kdy část lidí pracovala z domova. Směry jsou jen mezi obcemi Česka, počet vyjíždějících výš zahrnuje i cesty do ciziny.

313
−1 proti 2024 2023-2025
2025
32,7 %
−0,1 proti 2024
okres 60,0 · ČR 73,4
4737. z 6 256 obcí · lepší než 24 % · 394. z 456 podobně velkých
2023-2025
2025

Cestovní ruch

Téma cestovní ruch →

V Velkých Losinách je 17 ubytovacích zařízení s 782 lůžky.

Kulturní památky

14 · z toho 2 národních
  • ruční papírna národní kulturní památka
  • zámek Velké Losiny národní kulturní památka
  • kostel sv. Jana Křtitele se sousoším Kalvárie
  • kostel sv. Martina s náhrobkem · Žárová
  • žerotínská sýpka a socha sv. Floriána
  • kaple sv. Kříže
  • kostel sv. Archanděla Michaela · Maršíkov

Dále 7 staveb bez vlastního jména: fara se zahradou, socha sv. jana nepomuckého, sloup se sousoším nejsvětější trojice, boží muka, boží muka zv. švédská, boží muka sv. rocha, sousoší kalvárie.

Životní prostředí

Téma životní prostředí →
410 kg
+17 proti 2023
okres 458 · ČR 414
4013. z 6 254 obcí · lepší než 35 % · 284. z 456 podobně velkých
2021-2024
2024
167 kg
+22 proti 2023
okres 175 · ČR 205
2369. z 6 254 obcí · lepší než 62 % · 212. z 456 podobně velkých
2021-2024
2024
61 kg
0 proti 2023
okres 65 · ČR 69
3401. z 6 254 obcí · lepší než 45 % · 249. z 456 podobně velkých
2021-2024
2024
1 028,6 t
+29,9 proti 2023 2021-2024
2024
418,4 t
+50,4 proti 2023 2021-2024
2024
63,0 t
−39,6 proti 2023 2021-2024
2024
31,2 t
+1,0 proti 2023 2021-2024
2024
60,7 %
+4,8 proti 2023
ORP 46,5
1254. z 6 258 obcí · lepší než 79 % · 92. z 456 podobně velkých
2021-2024
2024
152,7 t
−2,4 proti 2023 2021-2024
2024
Další ukazatele (7)
42,0 t
+2,0 proti 2023 2021-2024
2024
59,0 t
−1,1 proti 2023 2021-2024
2024
42,0 t
−3,8 proti 2023 2021-2024
2024
9,7 t
+0,5 proti 2023 2021-2024
2024
288,7 t
−49,3 proti 2023 2021-2024
2024
10,0 t
+3,3 proti 2023 2021-2024
2024
1,7 t
0 proti 2023 2021-2024
2024

Památné stromy a příroda

1 strom
  • Popravčí dub

Podle Ústředního seznamu ochrany přírody (AOPK ČR). U skupin stromů je uvedený počet stromů.

Data po letech

26 let
Rok Obyvatel Muži Ženy Narození Zemřelí Přir. přírůstek Přistěh. Vystěh. Saldo Celkem
2025 2 460 1 217 1 243 8 26 -18 31 64 -33 -51
2024 2 511 1 245 1 266 26 40 -14 55 71 -16 -30
2023 2 541 1 252 1 289 20 28 -8 75 53 22 14
2022 2 527 1 238 1 289 19 43 -24 92 51 41 17
2021 2 510 1 242 1 268 19 31 -12 41 61 -20 -32
2020 2 552 1 254 1 298 25 43 -18 67 65 2 -16
2019 2 568 1 259 1 309 - - - - - - -
2018 2 610 1 269 1 341 - - - - - - -
2017 2 623 1 270 1 353 - - - - - - -
2016 2 643 1 284 1 359 - - - - - - -
2015 2 654 1 303 1 351 - - - - - - -
2014 2 643 1 297 1 346 - - - - - - -
2013 2 668 1 312 1 356 - - - - - - -
2012 2 686 1 328 1 358 - - - - - - -
2011 2 724 1 350 1 374 - - - - - - -
2010 2 748 1 350 1 398 - - - - - - -
2009 2 765 1 359 1 406 - - - - - - -
2008 2 803 1 388 1 415 - - - - - - -
2007 2 783 1 378 1 405 - - - - - - -
2006 2 791 1 383 1 408 - - - - - - -
2005 2 820 1 398 1 422 - - - - - - -
2004 2 852 1 412 1 440 - - - - - - -
2003 2 862 1 411 1 451 - - - - - - -
2002 2 871 1 407 1 464 - - - - - - -
2001 2 872 1 411 1 461 - - - - - - -
2000 2 926 1 451 1 475 - - - - - - -

Mapa

obec a její sousedé

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Umístění a členění

Mezi 6 258 obcemi Česka drží Velké Losiny 575. místo podle počtu obyvatel.

Mezi obcemi okresu

12. z 78

Mezi všemi obcemi

575. z 6 258

percentil 91. - 91 % území je menších

Velikostní skupina

2 000 až 4 999 obyvatel

Stupeň urbanizace: menší město a předměstí (DEGURBA, ČSÚ).

Takových obcí je v Česku 456. Pořadí „mezi podobně velkými" u ukazatelů se počítá v téhle skupině (velikostní skupiny obcí podle ČSÚ).

Proti obcím stejné velikosti

  • Průměrný věk obec 47,7 let medián 43,5 let
  • Děti 0-14 let obec 12,6 % medián 15,5 %
  • Senioři 65+ obec 28,7 % medián 20,9 %
  • Nezaměstnanost obec 4,84 % medián 4,31 %
  • Subjektů na 100 ob. obec 22,1 medián 21,6
  • Bytů na 1 000 ob. obec 2,39 medián 1,77
  • Příjmy na obyvatele obec 36 374 Kč medián 34 973 Kč

Medián (čárka) je prostřední hodnota skupiny (obce od 2 000 do 4 999 obyvatel): polovina obcí má vyšší, polovina nižší. Světlý pás ukazuje, kde leží prostřední polovina obcí skupiny. Vždy za stejné období jako údaj obce.

Podobně velké obce v okrese

Správní obvod

Šumperk

Obec s rozšířenou působností, kam se chodí pro občanku, řidičák nebo stavební povolení.

Části obce 5

Bukovice · Ludvíkov · Maršíkov · Velké Losiny · Žárová

Zdroje dat: AOPK ČR · ČSÚ · ČTÚ · ČÚZK · Exekutorská komora ČR · Ministerstvo financí · Ministerstvo životního prostředí · MMR ČR · MPSV · MŠMT · NPÚ · SÚKL · ÚZIS · Volby.cz · zdroje dat a licence