Vložit na web
Obec

Podhradí nad Dyjí

Okres Znojmo · Kraj Jihomoravský kraj · Web www.podhradinaddyji.cz

Obyvatel 2025 51
Rozloha
6,22 km²
Hustota
8,2 ob./km²dopočet
Do okresního města
27,0 kmvzdušně
Do krajského města
74,8 kmvzdušně
Kód RÚIAN
594636
Poloha
48,9025, 15,6884

Podhradí nad Dyjí je obec v okrese Znojmo v Jihomoravském kraji s velmi nízkou hustotou zalidnění 8,2 obyvatel na km², což je několikanásobně méně než v Česku. Obec má rozlohu 6,2 km² a sestává pouze z jedné části, která leží 27 km od okresního města a 74,8 km od krajského města. Patří k nejmenším obcím okresu i celé republiky.

V obci je kanalizace s čistírnou odpadních vod. Nejsilnější podnikatelskou oblastí je ubytování, stravování a pohostinství, kde působí čtyři subjekty z celkových sedmnácti registrovaných ekonomických subjektů. Další významné obory jsou ostatní činnosti, činnosti v oblasti nemovitostí a zemědělství. V obci jsou dvě ubytovací zařízení s celkem 137 lůžky. Zemědělská půda tvoří 25,6 % rozlohy, lesní pozemky pak 57,1 %, což je výrazně více než v Česku. Vodní plochy zabírají 5,42 % území.

Počet obyvatel v Podhradí nad Dyjí kolísá, v roce 2025 jich je 51, což je o šest více než v roce 2024. Saldo migrace se také mění, v roce 2025 dosáhlo hodnoty 6, zatímco v roce 2024 bylo -9. Daňové příjmy obce kolísají, v roce 2025 činily 3 037 tisíc korun, což je pokles oproti předchozímu roku. Rozpočtové příjmy na obyvatele jsou výrazně vyšší než v Česku, i když meziročně klesly. Podíl dotací na příjmech se zvýšil na 13,1 %.

Schválený rozpočet 2026 12,9 mil. příjmy 17,5 mil. výdaje −4,6 mil. saldo Struktura rozpočtu →

Vývoj počtu obyvatel

2000-2025
42 45 49 53 56 2000 2000: 48 obyvatel 2001: 50 obyvatel 2002: 50 obyvatel 2003: 53 obyvatel 2004 2004: 50 obyvatel 2005: 46 obyvatel 2006: 47 obyvatel 2007: 43 obyvatel 2008 2008: 44 obyvatel 2009: 44 obyvatel 2010: 48 obyvatel 2011: 50 obyvatel 2012 2012: 49 obyvatel 2013: 53 obyvatel 2014: 55 obyvatel 2015: 53 obyvatel 2016 2016: 52 obyvatel 2017: 52 obyvatel 2018: 55 obyvatel 2019: 50 obyvatel 2020 2020: 46 obyvatel 2021: 45 obyvatel 2022: 51 obyvatel 2023: 54 obyvatel 2024: 45 obyvatel 2025 2025: 51 obyvatel

Obec Podhradí nad Dyjí má 51 obyvatel a je 143. největší z 144 obcí okresu. Za poslední rok jich přibylo o 13,3 %. Od okresního města je vzdálená 27 km vzdušnou čarou a rozkládá se na 6,22 km². Podle sčítání 2021 tu žilo víc seniorů než dětí (na sto dětí připadalo 800 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 19,6 % obyvatel starších patnácti let. Podíl nezaměstnaných byl 3,85 % a rozpočtové příjmy vycházejí na 71 644 Kč na obyvatele. Průměrná rychlost internetu v obci je 22,4 Mb/s pro stahování a 19,1 Mb/s pro odesílání, odezva 40 ms podle měření na rychlost.cz.

Metodika

Obec v číslech za 10 let

2015-2025
Ukazatel Tehdy Teď Změna Vývoj
Obyvatelé 53 2015 51 2025 −3,8 % mírný pokles
Průměrný věk 56,3 let 2015 57,0 let 2025 +0,7 let mírný nárůst
Podíl lidí nad 65 let 30,2 % 2015 43,1 % 2025 +12,9 p. b. nárůst
Dokončené byty 0 2020 1 2024 1 celkem za období
Aktivní ekonomické subjekty 8 subjektů 2015 8 subjektů 2025 0 % zhruba beze změny
Podíl nezaměstnaných 6,67 % 2020 7,14 % 2024 +0,5 p. b. mírný nárůst
Příjmy rozpočtu na obyvatele v běžných cenách 52 884 Kč 2020 71 644 Kč 2025 +35,5 % nárůst

Srovnává se první rok s daty v posledních deseti letech s posledním rokem; u dokončených bytů je změna součet za celé období. Peněžní údaje jsou v běžných cenách, bez očištění o inflaci.

Vývoj v čase

7 grafů

Narození a zemřelí

Narození Zemřelí

0,0 0,5 1,1 1,6 2,2 2020 - Narození: 0 2020 - Zemřelí: 2 2021 - Narození: 0 2021 - Zemřelí: 1 2022 - Narození: 0 2022 - Zemřelí: 1 2023 - Narození: 1 2023 - Zemřelí: 2 2024 - Narození: 0 2024 - Zemřelí: 0 2025 - Narození: 1 2025 - Zemřelí: 1 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Stěhování

Přistěhovalí Vystěhovalí

0 3 5 8 11 2020 - Přistěhovalí: 3 2020 - Vystěhovalí: 5 2021 - Přistěhovalí: 3 2021 - Vystěhovalí: 2 2022 - Přistěhovalí: 7 2022 - Vystěhovalí: 0 2023 - Přistěhovalí: 6 2023 - Vystěhovalí: 2 2024 - Přistěhovalí: 1 2024 - Vystěhovalí: 10 2025 - Přistěhovalí: 7 2025 - Vystěhovalí: 1 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Přirozený přírůstek a saldo stěhování

Přirozený přírůstek Saldo stěhování

-11 -6 -1 4 9 2020 Přirozený přírůstek: -2 Saldo stěhování: -2 2021 Přirozený přírůstek: -1 Saldo stěhování: 1 2022 Přirozený přírůstek: -1 Saldo stěhování: 7 2023 Přirozený přírůstek: -1 Saldo stěhování: 4 2024 Přirozený přírůstek: 0 Saldo stěhování: -9 2025 Přirozený přírůstek: 0 Saldo stěhování: 6 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Sňatky a rozvody

Sňatky Rozvody

-1,0 -0,5 0,0 0,5 1,0 2022 Sňatky: 0 Rozvody: 0 2023 Sňatky: 0 Rozvody: 0 2024 Sňatky: 0 Rozvody: 0 2022 2023 2024

Obyvatelé při sčítání lidu 1869-2011

v hranicích obce z roku 2011
0 121 242 364 485 1869 - Obyvatel při sčítání: 441 1880 - Obyvatel při sčítání: 416 1890 - Obyvatel při sčítání: 439 1900 - Obyvatel při sčítání: 423 1910 - Obyvatel při sčítání: 449 1921 - Obyvatel při sčítání: 392 1930 - Obyvatel při sčítání: 361 1950 - Obyvatel při sčítání: 204 1961 - Obyvatel při sčítání: 199 1970 - Obyvatel při sčítání: 124 1980 - Obyvatel při sčítání: 81 1991 - Obyvatel při sčítání: 65 2001 - Obyvatel při sčítání: 51 2011 - Obyvatel při sčítání: 47 1869 1890 1910 1930 1961 1980 2001 2011

Rozpočet

tis. Kč

Příjmy Výdaje

0 1 206 2 411 3 617 4 822 2020 - Příjmy: 2 433 2020 - Výdaje: 2 248 2021 - Příjmy: 2 533 2021 - Výdaje: 3 249 2022 - Příjmy: 2 704 2022 - Výdaje: 2 252 2023 - Příjmy: 2 904 2023 - Výdaje: 2 443 2024 - Příjmy: 3 783 2024 - Výdaje: 3 008 2025 - Příjmy: 3 654 2025 - Výdaje: 4 465 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Nezaměstnanost

%
3 6 9 13 16 2020 Podíl nezaměstnaných: 6,67 2021 Podíl nezaměstnaných: 3,7 2022 Podíl nezaměstnaných: 8,33 2023 Podíl nezaměstnaných: 14,81 2024 Podíl nezaměstnaných: 7,14 2020 2021 2022 2023 2024

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →

V roce 2025 se v Podhradí nad Dyjí narodilo jedno dítě a zemřel jeden člověk.

51
+6 proti 2024 2000-2025
2025
26
+1 proti 2024 2000-2025
2025
25
+5 proti 2024 2000-2025
2025
8,2 ob./km²
+1,0 proti 2024
okres 73,0 · ČR 138,4
6176. z 6 258 obcí · 1288. z 1 344 podobně velkých
2020-2025
2025
49,0 %
+4,6 proti 2024
okres 50,7 · ČR 50,8
3823. z 6 254 obcí · 631. z 1 340 podobně velkých
2000-2025
2025
57,0 let
−2,3 proti 2024
okres 43,5 · ČR 43,3
11. z 6 254 obcí · 11. z 1 340 podobně velkých
2000-2025
2025
43,1 %
−5,8 proti 2024
okres 21,5 · ČR 20,8
11. z 6 254 obcí · 10. z 1 340 podobně velkých
2000-2025
2025
5,9 %
+1,4 proti 2024
okres 15,4 · ČR 15,1
6217. z 6 254 obcí · 1303. z 1 340 podobně velkých
2000-2025
2025
733,3
−366,7 proti 2024
okres 139,1 · ČR 138,0
17. z 6 249 obcí · 17. z 1 335 podobně velkých
2000-2025
2025
51,0 %
+4,3 proti 2024
okres 63,1 · ČR 64,1
6226. z 6 254 obcí · 1313. z 1 340 podobně velkých
2000-2025
2025
Další ukazatele (24)
50
−1 proti 2024 2000-2025
2025
59
sčítání 2021
47
−4 proti 2001 1869-2011
2011
15
sčítání 2021
26
sčítání 2021
9
sčítání 2021
9
sčítání 2021
22
sčítání 2021
20
sčítání 2021
5
sčítání 2021
6
+15 proti 2024 2020-2025
2025
1
+1 proti 2024 2020-2025
2025
7
+6 proti 2024 2020-2025
2025
0
2024
6
+15 proti 2024 2020-2025
2025
0
2024
1
−9 proti 2024 2020-2025
2025
1
+1 proti 2024 2020-2025
2025
20,0 ‰
+20,0 proti 2024
okres 7,2 · ČR 7,1
136. z 6 254 obcí · 105. z 1 340 podobně velkých
2020-2025
2025
117,6 ‰
+317,6 proti 2024
okres 0,0 · ČR 0,6
9. z 6 254 obcí · 4. z 1 340 podobně velkých
2020-2025
2025
0,0 ‰
okres 2,0
2024
0,0 ‰
okres 4,1
2024
20,0 ‰
+20,0 proti 2024
okres 10,5 · ČR 10,4
412. z 6 254 obcí · 244. z 1 340 podobně velkých
2020-2025
2025

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 28,8 % lidí (17 z 59), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 45 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 59.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
30
50,8 % obyvatel
Ženy
29
49,2 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
800
Česko 127
4 % 4 % 8 % 8 % 12 % 12 % Muži 90+ let: 0 (0,0 %) Ženy 90+ let: 1 (1,7 %) 90+ Muži 85-89 let: 1 (1,7 %) Ženy 85-89 let: 1 (1,7 %) 85-89 Muži 80-84 let: 0 (0,0 %) Ženy 80-84 let: 2 (3,4 %) 80-84 Muži 75-79 let: 2 (3,4 %) Ženy 75-79 let: 1 (1,7 %) 75-79 Muži 70-74 let: 1 (1,7 %) Ženy 70-74 let: 4 (6,8 %) 70-74 Muži 65-69 let: 8 (13,6 %) Ženy 65-69 let: 3 (5,1 %) 65-69 Muži 60-64 let: 4 (6,8 %) Ženy 60-64 let: 5 (8,5 %) 60-64 Muži 55-59 let: 1 (1,7 %) Ženy 55-59 let: 4 (6,8 %) 55-59 Muži 50-54 let: 1 (1,7 %) Ženy 50-54 let: 1 (1,7 %) 50-54 Muži 45-49 let: 4 (6,8 %) Ženy 45-49 let: 1 (1,7 %) 45-49 Muži 40-44 let: 3 (5,1 %) Ženy 40-44 let: 2 (3,4 %) 40-44 Muži 35-39 let: 0 (0,0 %) Ženy 35-39 let: 1 (1,7 %) 35-39 Muži 30-34 let: 1 (1,7 %) Ženy 30-34 let: 1 (1,7 %) 30-34 Muži 25-29 let: 1 (1,7 %) Ženy 25-29 let: 0 (0,0 %) 25-29 Muži 20-24 let: 0 (0,0 %) Ženy 20-24 let: 0 (0,0 %) 20-24 Muži 15-19 let: 1 (1,7 %) Ženy 15-19 let: 1 (1,7 %) 15-19 Muži 10-14 let: 0 (0,0 %) Ženy 10-14 let: 0 (0,0 %) 10-14 Muži 5-9 let: 0 (0,0 %) Ženy 5-9 let: 0 (0,0 %) 5-9 Muži 0-4 let: 2 (3,4 %) Ženy 0-4 let: 1 (1,7 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Obce a území

Téma obce a území →

Lesní pozemky pokrývají 57,1 % katastru Podhradí nad Dyjí.

6,22 km²
0 proti 2024
2025
25,6 %
−0,2 proti 2024
okres 67,0 · ČR 53,1
5890. z 6 258 obcí · 1257. z 1 344 podobně velkých
1993-2025
2025
57,1 %
0 proti 2024
okres 22,3 · ČR 34,0
598. z 6 258 obcí · lepší než 90 % · 142. z 1 344 podobně velkých
1993-2025
2025
5,42 %
0 proti 2024
okres 1,93 · ČR 2,18
452. z 6 258 obcí · 102. z 1 344 podobně velkých
1993-2025
2025
0,93 %
0 proti 2024
okres 1,47 · ČR 1,73
4831. z 6 258 obcí · 782. z 1 344 podobně velkých
1993-2025
2025
1
2025

Využití území a vybavenost

2025

Využití území

  • Orná půda 109 17,6 %
  • Zahrady 8 1,3 %
  • Trvalé travní porosty 42 6,8 %
  • Lesní půda 355 57,1 %
  • Vodní plochy 34 5,4 %
  • Zastavěné plochy 6 0,9 %
  • Ostatní plochy 68 10,9 %

Celkem 622 ha

Co v obci je

  • Kanalizace s ČOV

1 z 12 sledovaných položek

Veřejné finance

Téma veřejné finance →

Rozpočtové příjmy Podhradí nad Dyjí byly v roce 2025 3,7 mil. Kč, v přepočtu 71 644 Kč na obyvatele.

0 tis. Kč
2025
69 759 Kč
okres 5 542 951 032 · ČR 600 469 124 785
5271. z 6 258 obcí · 790. z 1 344 podobně velkých
2023
3 037 tis. Kč
−364 proti 2024 2020-2025
2025
479 tis. Kč
+319 proti 2024 2020-2025
2025
3 654 tis. Kč
−129 proti 2024 2020-2025
2025
-811 tis. Kč
−1 586 proti 2024 2020-2025
2025
4 465 tis. Kč
+1 457 proti 2024 2020-2025
2025
0 Kč
okres 7 768 · ČR 5 825
1. z 6 247 obcí · 1. z 1 338 podobně velkých
2025
13,1 %
+8,9 proti 2024
okres 16,6 · ČR 18,9
2390. z 6 253 obcí · 501. z 1 339 podobně velkých
2020-2025
2025
Další ukazatele (3)
1 368 Kč
okres 47 763 · ČR 79 370
4947. z 6 254 obcí · 743. z 1 340 podobně velkých
2023
71 644 Kč
−12 422 proti 2024
okres 41 282 · ČR 48 930
303. z 6 253 obcí · 93. z 1 339 podobně velkých
2020-2025
2025
87 548 Kč
+20 708 proti 2024
okres 43 496 · ČR 47 568
234. z 6 253 obcí · 78. z 1 339 podobně velkých
2020-2025
2025

Práce a ekonomika

Téma práce a ekonomika →

Ke konci srpna 2026 byl podíl nezaměstnaných osob v Podhradí nad Dyjí 3,85 %.

3,85 %
0 proti červenci 2026
okres 6,55 · ČR 5,05
2511. z 6 254 obcí · lepší než 59 % · 578. z 1 340 podobně velkých
2016-2026
srpen 2026
1
0 proti červenci 2026 2018-2026
srpen 2026

Nezaměstnanost během roku

MPSV

Podíl nezaměstnaných osob po měsících

%
Podíl nezaměstnaných osob po měsících (%)
Rok ledúnobředubkvěčvnčvcsrpzářříjlispro
2016 16,22 13,51 13,51 16,22 5,88 5,88 5,88 5,88 8,82 8,82 17,65 14,71
2017 11,77 11,77 11,77 5,88 9,38 6,25 6,25 3,13 3,13 3,13 9,38 6,25
2018 15,63 12,50 12,50 12,50 9,09 9,09 6,06 6,06 6,06 0,00 3,03 6,06
2019 3,03 6,06 6,06 3,03 2,94 0,00 2,94 2,94 5,88 5,88 5,88 5,88
2020 5,88 5,88 2,94 5,88 3,33 3,33 0,00 0,00 3,33 6,67 6,67 6,67
2021 6,67 6,67 6,67 3,33 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 3,70 3,70
2022 7,41 7,41 7,41 0,00 0,00 0,00 0,00 4,17 8,33 4,17 8,33 8,33
2023 12,50 12,50 8,33 0,00 0,00 0,00 4,17 4,17 4,17 4,17 7,41 14,82
2025 10,71 10,71 3,57 3,57 0,00 0,00 4,76 0,00 0,00 0,00 4,76 9,52
2026 9,52 9,52 4,76 4,76 3,85 3,85 3,85 3,85 bez údaje bez údaje bez údaje bez údaje

Podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu 15-64 let ke konci měsíce. Sezónní práce (stavebnictví, zemědělství, turistika) obvykle snižuje nezaměstnanost v létě a zvedá ji v zimě.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →

V roce 2025 bylo v Podhradí nad Dyjí registrováno 17 ekonomických subjektů, o 3 více než rok předtím.

17 subjektů
+3 proti 2024 2012-2025
2025
8 subjektů
+3 proti 2024 2010-2025
2025
47,1 %
+11,3 proti 2024
okres 59,3 · ČR 61,6
6057. z 6 257 obcí · lepší než 3 % · 1244. z 1 343 podobně velkých
2012-2025
2025
33,3
okres 21,1 · ČR 17,1
230. z 6 246 obcí · 117. z 1 340 podobně velkých
2012-2025
červenec 2026

Struktura podnikání

srpen 2026

Nejvíc podniků v Podhradí nad Dyjí působí v oboru ubytování, stravování a pohostinství (23,5 %), následují ostatní činnosti a činnosti v oblasti nemovitostí.

Vzniklo za 12 měsíců
0
Zaniklo za 12 měsíců
0
Má zaměstnance
28,6 %
z 7 subjektů se známou velikostí

Obory podnikání

  • Ubytování, stravování a pohostinství 4 23,5 %
  • Ostatní činnosti 3 17,6 %
  • Činnosti v oblasti nemovitostí 2 11,8 %
  • Zemědělství, lesnictví, rybářství 2 11,8 %
  • Stavebnictví 2 11,8 %
  • Veřejná správa a obrana; povinné sociální zabezpečení 1 5,9 %
  • Administrativní a podpůrné činnosti 1 5,9 %
  • Zpracovatelský průmysl 1 5,9 %
  • Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel 1 5,9 %

Právní formy

  • Podnikající fyzická osoba tuzemská 13 76,5 %
  • Společnost s ručením omezeným 2 11,8 %
  • Obec 1 5,9 %
  • Nadační fond 1 5,9 %

Stáří subjektů

  • 3-10 let 2 11,8 %
  • 10-20 let 5 29,4 %
  • 20-30 let 2 11,8 %
  • Více než 30 let 8 47,1 %

Velikost podle zaměstnanců

  • Bez zaměstnanců 5 29,4 %
  • 1-9 zaměstnanců 1 5,9 %
  • 10-49 zaměstnanců 1 5,9 %
  • Neuvedeno 10 58,8 %

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →

Při sčítání v roce 2021 bylo v Podhradí nad Dyjí 23 obydlených bytů.

351
srpen 2026
254
srpen 2026
80
+5 proti 2001 1869-2011
2011
23
sčítání 2021
1
sčítání 2021
11
sčítání 2021
7
sčítání 2021
0
sčítání 2021
0
sčítání 2021
1
+1 proti 2023 2020-2024
2024
Další ukazatele (4)
22,22
+22,22 proti 2023
okres 3,64 · ČR 2,78
71. z 6 254 obcí · 27. z 1 340 podobně velkých
2020-2024
2024
72,4 %
okres 16,3 · ČR 13,4
30. z 6 256 obcí · 17. z 1 342 podobně velkých
srpen 2026

Do počtu dokončených bytů se kromě rodinných a bytových domů počítají i nástavby, vestavby a byty v nebytových budovách - tady jde o 1 z 1 bytů.

11
sčítání 2021
16
sčítání 2021
7
sčítání 2021
19,6 %
ORP 11,3
468. z 6 254 obcí · 71. z 1 340 podobně velkých
sčítání 2021
0
září 2026
0
září 2026
0
září 2026
0
září 2026

Školy se počítají jako samostatné subjekty, ne jako budovy nebo třídy - jeden subjekt často provozuje několik pracovišť.

Zdravotnictví

Téma zdravotnictví →

Volby a politika

Téma volby a politika →
87,8 %
−0,8 proti 2021
okres 68,4 · ČR 69,0
57. z 6 254 obcí · lepší než 99 % · 55. z 1 340 podobně velkých
2002-2025
2025
75,0 %
−0,5 proti 2018
okres 69,4 · ČR 70,3
2571. z 6 254 obcí · lepší než 58 % · 756. z 1 340 podobně velkých
2013-2023
2023
60,9 %
+0,1 proti 2020
okres 33,7 · ČR 33,3
79. z 6 253 obcí · lepší než 98 % · 78. z 1 340 podobně velkých
2000-2024
2024
77,6 %
−5,1 proti 2022
okres 53,2 · ČR 48,1
424. z 6 249 obcí · lepší než 93 % · 283. z 1 336 podobně velkých
2002-2026
2026
67,2 %
+15,3 proti 2019
okres 34,5 · ČR 36,8
42. z 6 254 obcí · lepší než 99 % · 40. z 1 340 podobně velkých
2004-2024
2024
59,2 %
+22,5 proti 2020
okres 45,0
368. z 2 184 obcí · lepší než 83 % · 169. z 466 podobně velkých
2026

Blížící se volby

Do Senátu se volí v obvodu č. 54 - Znojmo 16. 10. a 17. 10. 2026, tedy za 1 den. Uchází se o to 2 kandidáti. Kandidáti v obvodu →

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 77,6 %
SNK: 90,4 % NK: 9,6 %
  • SNK 90,4 %
  • NK 9,6 %

146 platných hlasů · 1 okrsek

Senát 2026

účast 59,2 %
Tomáš Třetina: 35,7 % Jiří Kyněra: 35,7 % Pavel Černý: 14,3 % Bohumila Beranová: 7,1 % Jindřich Růžička: 3,6 % Petra Rédová Fajmonová: 3,6 %

28 platných hlasů · 1 okrsek · odchylka proti kraji

Sněmovna 2025

účast 87,8 %
ANO: 39,4 % SPOLU: 23,9 % SPD: 9,9 % STAN: 9,9 % AUTO: 4,2 % Piráti: 4,2 % Ostatní: 8,5 %

71 platných hlasů · 1 okrsek · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 67,2 %
ANO: 28,9 % KDU+ODS+TOP 09: 20,0 % Piráti: 15,6 % AUTO+PŘÍSAHA: 11,1 % STAN+SLK: 6,7 % Svobodní: 4,4 % Ostatní: 13,3 %

45 platných hlasů · 1 okrsek · odchylka proti kraji

Kraje 2024

účast 60,9 %
ANO: 42,9 % KDU+ODS+TOP 09: 32,1 % STAN+SOL: 7,1 % PŘÍSAHA: 7,1 % SOM+Nestran2024: 3,6 % Svo+SPD+Tri+PRO: 3,6 % Ostatní: 3,6 %

28 platných hlasů · 1 okrsek · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 80,4 %
Andrej Babiš: 36,6 % Petr Pavel: 34,1 % Danuše Nerudová: 17,1 % Pavel Fischer: 7,3 % Marek Hilšer: 2,4 % Jaroslav Bašta: 2,4 %
  • Andrej Babiš 36,6 % +2,7
  • Petr Pavel 34,1 % +0,1
  • Danuše Nerudová 17,1 % +1,7
  • Pavel Fischer 7,3 % -0,5
  • Marek Hilšer 2,4 % 0,0
  • Jaroslav Bašta 2,4 % -2,4

41 platných hlasů · 1 okrsek · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 75,0 %
Petr Pavel: 53,8 % Andrej Babiš: 46,2 %
  • Petr Pavel 53,8 % -5,1
  • Andrej Babiš 46,2 % +5,1

39 platných hlasů · 1 okrsek · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

5 mandátů

SNK

5 mandátů · 90,4 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Martin Moravčík 34 3. 26
Anton Moravčík 74 2. 25
Ing. Petra Išová 57 1. 23
Mgr. Tomáš Dobrovolný 47 4. 23
Josef Opluštil 69 5. 22

Pro klidné Podhradí nad Dyjí

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Sociální situace

Téma sociální situace →
4
září 2026
12
září 2026
3 b.
−1 proti 2023 2016-2024
2024
78,4 ‰
okres 47,9 · ČR 76,0
5579. z 6 101 obcí · lepší než 8 % · 1083. z 1 199 podobně velkých
září 2026
13 osob
sčítání 2021
13 osob
sčítání 2021
16 osob
sčítání 2021
3 osob
sčítání 2021
5 osob
sčítání 2021

Dojížďka za prací a do školy

sčítání 2021

Kam se vyjíždí

Do jiných obcí vyjíždí 12 lidí.

Odkud se přijíždí

Z jiných obcí dojíždí 16 lidí.

Údaje jsou ze Sčítání 2021 a zachycují stav ke dni sčítání 26. března 2021, kdy část lidí pracovala z domova. Směry jsou jen mezi obcemi Česka, počet vyjíždějících výš zahrnuje i cesty do ciziny.

349
+113 proti 2024 2023-2025
2025
99,4 %
+32,2 proti 2024
okres 98,3 · ČR 73,4
1064. z 6 256 obcí · lepší než 83 % · 193. z 1 342 podobně velkých
2023-2025
2025

Cestovní ruch

Téma cestovní ruch →

V Podhradí nad Dyjí jsou 2 ubytovací zařízení s 137 lůžky.

Kulturní památky

5
  • hrad Frejštejn
  • kaple sv. Jana a Pavla

Dále 3 stavby bez vlastního jména: sousoší nejsvětější trojice, kaplička, venkovský dům.

Životní prostředí

Téma životní prostředí →
3 235 kg
+1 885 proti 2023
okres 393 · ČR 414
6248. z 6 254 obcí · lepší než 0 % · 1338. z 1 340 podobně velkých
2021-2024
2024
1 258 kg
+237 proti 2023
okres 193 · ČR 205
6252. z 6 254 obcí · lepší než 0 % · 1339. z 1 340 podobně velkých
2021-2024
2024
438 kg
+180 proti 2023
okres 66 · ČR 69
11. z 6 254 obcí · lepší než 99 % · 5. z 1 340 podobně velkých
2021-2024
2024
145,6 t
+72,7 proti 2023 2021-2024
2024
56,6 t
+1,5 proti 2023 2021-2024
2024
19,4 t
+16,7 proti 2023 2021-2024
2024
39,0 t
+39,0 proti 2023 2021-2024
2024
51,0 %
+27,8 proti 2023
ORP 49,0
2674. z 6 258 obcí · lepší než 57 % · 490. z 1 344 podobně velkých
2021-2024
2024
19,7 t
+5,8 proti 2023 2021-2024
2024
Další ukazatele (7)
1,9 t
0 proti 2023 2021-2024
2024
5,7 t
+0,1 proti 2023 2021-2024
2024
6,2 t
−0,1 proti 2023 2021-2024
2024
5,9 t
+5,7 proti 2023 2021-2024
2024
49,0 t
+49,0 proti 2023 2021-2024
2024
0,7 t
−0,2 proti 2023 2021-2024
2024
0,2 t
−0,1 proti 2023 2021-2024
2024

Data po letech

26 let
Rok Obyvatel Muži Ženy Narození Zemřelí Přir. přírůstek Přistěh. Vystěh. Saldo Celkem
2025 51 26 25 1 1 0 7 1 6 6
2024 45 25 20 0 0 0 1 10 -9 -9
2023 54 27 27 1 2 -1 6 2 4 3
2022 51 27 24 0 1 -1 7 0 7 6
2021 45 24 21 0 1 -1 3 2 1 0
2020 46 23 23 0 2 -2 3 5 -2 -4
2019 50 24 26 - - - - - - -
2018 55 27 28 - - - - - - -
2017 52 24 28 - - - - - - -
2016 52 24 28 - - - - - - -
2015 53 25 28 - - - - - - -
2014 55 27 28 - - - - - - -
2013 53 26 27 - - - - - - -
2012 49 26 23 - - - - - - -
2011 50 26 24 - - - - - - -
2010 48 24 24 - - - - - - -
2009 44 22 22 - - - - - - -
2008 44 21 23 - - - - - - -
2007 43 21 22 - - - - - - -
2006 47 23 24 - - - - - - -
2005 46 23 23 - - - - - - -
2004 50 27 23 - - - - - - -
2003 53 28 25 - - - - - - -
2002 50 27 23 - - - - - - -
2001 50 26 24 - - - - - - -
2000 48 27 21 - - - - - - -

Mapa

obec a její sousedé

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Umístění a členění

Mezi 6 258 obcemi Česka drží Podhradí nad Dyjí 6 195. místo podle počtu obyvatel.

Mezi obcemi okresu

143. z 144

Mezi všemi obcemi

6 195. z 6 258

percentil 1. - 1 % území je menších

Velikostní skupina

do 199 obyvatel

Stupeň urbanizace: venkov (DEGURBA, ČSÚ).

Takových obcí je v Česku 1 344. Pořadí „mezi podobně velkými" u ukazatelů se počítá v téhle skupině (velikostní skupiny obcí podle ČSÚ).

Proti obcím stejné velikosti

  • Průměrný věk obec 57,0 let medián 44,1 let
  • Děti 0-14 let obec 5,9 % medián 14,8 %
  • Senioři 65+ obec 43,1 % medián 21,8 %
  • Nezaměstnanost obec 3,85 % medián 4,24 %
  • Subjektů na 100 ob. obec 33,3 medián 24,0
  • Bytů na 1 000 ob. obec 22,22 medián 0,00
  • Příjmy na obyvatele obec 71 644 Kč medián 34 861 Kč

Medián (čárka) je prostřední hodnota skupiny (obce do 199 obyvatel): polovina obcí má vyšší, polovina nižší. Světlý pás ukazuje, kde leží prostřední polovina obcí skupiny. Vždy za stejné období jako údaj obce.

Správní obvod

Znojmo

Obec s rozšířenou působností, kam se chodí pro občanku, řidičák nebo stavební povolení.

Části obce 1

Podhradí nad Dyjí

Zdroje dat: AOPK ČR · ČSÚ · ČTÚ · ČÚZK · Exekutorská komora ČR · Ministerstvo financí · Ministerstvo životního prostředí · MMR ČR · MPSV · MŠMT · NPÚ · SÚKL · ÚZIS · Volby.cz · zdroje dat a licence