Město

Hranice

Okres Přerov · Kraj Olomoucký kraj · Web www.mesto-hranice.cz

Obyvatel 2025 17 910
Rozloha
49,78 km²
Hustota
359,8 ob./km²dopočet
Do okresního města
23,0 kmvzdušně
Do krajského města
35,3 kmvzdušně
Kód RÚIAN
513750
Poloha
49,5504, 17,7372

Hranice jsou město v okrese Přerov v Olomouckém kraji a druhé největší město okresu podle počtu obyvatel. Rozkládá se na ploše 49,8 km² a zahrnuje devět částí, mezi nimi například Hranice I-Město, Hranice II-Lhotka a Hranice IV-Drahotuše. Město leží 23 km od okresního města a 35,3 km od krajského města.

V Hranicích je šest základních škol se 1 989 žáky a osm mateřských škol s 492 dětmi. Nejvíc podniků působí v profesních, vědeckých a technických činnostech, zpracovatelském průmyslu a velkoobchodě s opravami motorových vozidel. V obci je devět ubytovacích zařízení s 596 lůžky. Zemědělská půda tvoří 58,8 % rozlohy, lesní pozemky 14,4 % a vodní plochy 2,3 %.

Počet obyvatel města kolísá, v roce 2025 jich je 17 910, což je o 59 méně než v roce 2024. Od roku 2006 se počet obyvatel pohyboval mezi 17 495 a 19 482. Živě narozených dětí je méně, od roku 2020 klesl počet z 206 na 125 v roce 2025. Daňové příjmy města rostou, od roku 2020 vzrostly o 57 % na 453 739 tisíc korun v roce 2025. Podíl nezaměstnaných osob se od roku 2020 zvýšil z 3,68 % na 5,07 % v roce 2024.

Schválený rozpočet 2026 605,1 mil. příjmy 535,1 mil. výdaje +70,0 mil. saldo Struktura rozpočtu →

Vývoj počtu obyvatel

2000-2025
17 250 17 984 18 718 19 452 20 186 2000 2000: 19 941 obyvatel 2001: 19 655 obyvatel 2002: 19 618 obyvatel 2003: 19 582 obyvatel 2004 2004: 19 568 obyvatel 2005: 19 525 obyvatel 2006: 19 482 obyvatel 2007: 19 415 obyvatel 2008 2008: 19 302 obyvatel 2009: 19 158 obyvatel 2010: 19 017 obyvatel 2011: 18 804 obyvatel 2012 2012: 18 745 obyvatel 2013: 18 651 obyvatel 2014: 18 494 obyvatel 2015: 18 407 obyvatel 2016 2016: 18 352 obyvatel 2017: 18 213 obyvatel 2018: 18 057 obyvatel 2019: 17 999 obyvatel 2020 2020: 17 818 obyvatel 2021: 17 495 obyvatel 2022: 17 978 obyvatel 2023: 18 024 obyvatel 2024: 17 969 obyvatel 2025 2025: 17 910 obyvatel

Obec Hranice má 17 910 obyvatel a je 2. největší z 105 obcí okresu. Za poslední rok jich ubylo o 0,3 %. Od okresního města je vzdálená 23 km vzdušnou čarou a rozkládá se na 49,78 km² a skládá se ze 9 částí. Podle sčítání 2021 tu žilo víc seniorů než dětí (na sto dětí připadalo 143 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 16,7 % obyvatel starších patnácti let. Podíl nezaměstnaných byl 5,88 % a rozpočtové příjmy vycházejí na 36 804 Kč na obyvatele. Průměrná rychlost internetu v obci je 60,5 Mb/s pro stahování a 29,1 Mb/s pro odesílání, odezva 22 ms podle měření na rychlost.cz.

Metodika

Obec v číslech za 10 let

2015-2025
Ukazatel Tehdy Teď Změna Vývoj
Obyvatelé 18 407 2015 17 910 2025 −2,7 % mírný pokles
Průměrný věk 42,1 let 2015 44,4 let 2025 +2,3 let nárůst
Podíl lidí nad 65 let 18,2 % 2015 22,6 % 2025 +4,4 p. b. nárůst
Dokončené byty 10 2020 45 2024 270 celkem za období
Aktivní ekonomické subjekty 2 011 subjektů 2015 2 181 subjektů 2025 +8,5 % nárůst
Podíl nezaměstnaných 3,68 % 2020 5,07 % 2024 +1,4 p. b. mírný nárůst
Příjmy rozpočtu na obyvatele v běžných cenách 26 989 Kč 2020 36 804 Kč 2025 +36,4 % nárůst

Srovnává se první rok s daty v posledních deseti letech s posledním rokem; u dokončených bytů je změna součet za celé období. Peněžní údaje jsou v běžných cenách, bez očištění o inflaci.

Vývoj v čase

7 grafů

Narození a zemřelí

Narození Zemřelí

0 70 140 210 280 2020 - Narození: 206 2020 - Zemřelí: 258 2021 - Narození: 200 2021 - Zemřelí: 259 2022 - Narození: 162 2022 - Zemřelí: 233 2023 - Narození: 136 2023 - Zemřelí: 216 2024 - Narození: 138 2024 - Zemřelí: 209 2025 - Narození: 125 2025 - Zemřelí: 200 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Stěhování

Přistěhovalí Vystěhovalí

0 269 538 808 1 077 2020 - Přistěhovalí: 305 2020 - Vystěhovalí: 434 2021 - Přistěhovalí: 363 2021 - Vystěhovalí: 413 2022 - Přistěhovalí: 997 2022 - Vystěhovalí: 443 2023 - Přistěhovalí: 712 2023 - Vystěhovalí: 586 2024 - Přistěhovalí: 613 2024 - Vystěhovalí: 597 2025 - Přistěhovalí: 587 2025 - Vystěhovalí: 571 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Přirozený přírůstek a saldo stěhování

Přirozený přírůstek Saldo stěhování

-197 8 213 417 622 2020 Přirozený přírůstek: -52 Saldo stěhování: -129 2021 Přirozený přírůstek: -59 Saldo stěhování: -50 2022 Přirozený přírůstek: -71 Saldo stěhování: 554 2023 Přirozený přírůstek: -80 Saldo stěhování: 126 2024 Přirozený přírůstek: -71 Saldo stěhování: 16 2025 Přirozený přírůstek: -75 Saldo stěhování: 16 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Sňatky a rozvody

Sňatky Rozvody

18 37 56 75 94 2022 Sňatky: 85 Rozvody: 29 2023 Sňatky: 88 Rozvody: 24 2024 Sňatky: 77 Rozvody: 48 2022 2023 2024

Obyvatelé při sčítání lidu 1869-2011

v hranicích obce z roku 2011
0 5 311 10 622 15 933 21 244 1869 - Obyvatel při sčítání: 9 580 1880 - Obyvatel při sčítání: 10 395 1890 - Obyvatel při sčítání: 11 183 1900 - Obyvatel při sčítání: 11 299 1910 - Obyvatel při sčítání: 12 306 1921 - Obyvatel při sčítání: 12 511 1930 - Obyvatel při sčítání: 14 368 1950 - Obyvatel při sčítání: 14 997 1961 - Obyvatel při sčítání: 14 033 1970 - Obyvatel při sčítání: 15 338 1980 - Obyvatel při sčítání: 17 634 1991 - Obyvatel při sčítání: 19 507 2001 - Obyvatel při sčítání: 19 670 2011 - Obyvatel při sčítání: 18 913 1869 1890 1910 1930 1961 1980 2001 2011

Rozpočet

tis. Kč

Příjmy Výdaje

0 183 429 366 858 550 288 733 717 2020 - Příjmy: 480 888 2020 - Výdaje: 437 043 2021 - Příjmy: 566 033 2021 - Výdaje: 458 079 2022 - Příjmy: 527 888 2022 - Výdaje: 558 640 2023 - Příjmy: 599 307 2023 - Výdaje: 657 779 2024 - Příjmy: 624 394 2024 - Výdaje: 679 367 2025 - Příjmy: 659 162 2025 - Výdaje: 653 260 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Nezaměstnanost

%
3,3 3,8 4,3 4,7 5,2 2020 Podíl nezaměstnaných: 3,68 2021 Podíl nezaměstnaných: 3,48 2022 Podíl nezaměstnaných: 3,94 2023 Podíl nezaměstnaných: 4,12 2024 Podíl nezaměstnaných: 5,07 2020 2021 2022 2023 2024

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →

V roce 2025 se v Hranicích narodilo 125 dětí a zemřelo 200 lidí.

17 910
−59 proti 2024 2000-2025
2025
8 599
−9 proti 2024 2000-2025
2025
9 311
−50 proti 2024 2000-2025
2025
359,8 ob./km²
−1,2 proti 2024
okres 148,3 · ČR 138,4
255. z 6 258 obcí · 44. z 69 podobně velkých
2020-2025
2025
52,0 %
−0,1 proti 2024
okres 50,8 · ČR 50,8
565. z 6 254 obcí · 17. z 69 podobně velkých
2000-2025
2025
44,4 let
+0,3 proti 2024
okres 44,7 · ČR 43,3
1812. z 6 254 obcí · 31. z 69 podobně velkých
2000-2025
2025
22,6 %
+0,4 proti 2024
okres 22,9 · ČR 20,8
1798. z 6 254 obcí · 35. z 69 podobně velkých
2000-2025
2025
14,3 %
−0,2 proti 2024
okres 14,2 · ČR 15,1
4201. z 6 254 obcí · 36. z 69 podobně velkých
2000-2025
2025
158,0
+5,0 proti 2024
okres 161,5 · ČR 138,0
1784. z 6 249 obcí · 31. z 69 podobně velkých
2000-2025
2025
63,0 %
−0,1 proti 2024
okres 62,9 · ČR 64,1
3640. z 6 254 obcí · 36. z 69 podobně velkých
2000-2025
2025
Další ukazatele (24)
17 920
−56 proti 2024 2000-2025
2025
17 469
sčítání 2021
18 913
−757 proti 2001 1869-2011
2011
7 198
sčítání 2021
6 525
sčítání 2021
2 303
sčítání 2021
1 362
sčítání 2021
7 621
sčítání 2021
4 579
sčítání 2021
1 587
sčítání 2021
-59
−4 proti 2024 2020-2025
2025
125
−13 proti 2024 2020-2025
2025
-75
−4 proti 2024 2020-2025
2025
587
−26 proti 2024 2020-2025
2025
48
+24 proti 2023 2022-2024
2024
16
0 proti 2024 2020-2025
2025
77
−11 proti 2023 2022-2024
2024
571
−26 proti 2024 2020-2025
2025
200
−9 proti 2024 2020-2025
2025
7,0 ‰
−0,7 proti 2024
okres 6,9 · ČR 7,1
2874. z 6 254 obcí · 29. z 69 podobně velkých
2020-2025
2025
-3,3 ‰
−0,2 proti 2024
okres -4,9 · ČR 0,6
3752. z 6 254 obcí · 34. z 69 podobně velkých
2020-2025
2025
2,7 ‰
+1,3 proti 2023
okres 2,2
2022-2024
2024
4,3 ‰
−0,6 proti 2023
okres 3,7
2022-2024
2024
11,2 ‰
−0,5 proti 2024
okres 11,6 · ČR 10,4
2253. z 6 254 obcí · 37. z 69 podobně velkých
2020-2025
2025

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 30,2 % lidí (5 269 z 17 469), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 81 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 17 495 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 17 469.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
8 488
48,6 % obyvatel
Ženy
8 981
51,4 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
143
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % Muži 90+ let: 34 (0,2 %) Ženy 90+ let: 108 (0,6 %) 90+ Muži 85-89 let: 75 (0,4 %) Ženy 85-89 let: 184 (1,1 %) 85-89 Muži 80-84 let: 174 (1,0 %) Ženy 80-84 let: 278 (1,6 %) 80-84 Muži 75-79 let: 285 (1,6 %) Ženy 75-79 let: 459 (2,6 %) 75-79 Muži 70-74 let: 432 (2,5 %) Ženy 70-74 let: 574 (3,3 %) 70-74 Muži 65-69 let: 542 (3,1 %) Ženy 65-69 let: 661 (3,8 %) 65-69 Muži 60-64 let: 517 (3,0 %) Ženy 60-64 let: 597 (3,4 %) 60-64 Muži 55-59 let: 626 (3,6 %) Ženy 55-59 let: 589 (3,4 %) 55-59 Muži 50-54 let: 580 (3,3 %) Ženy 50-54 let: 617 (3,5 %) 50-54 Muži 45-49 let: 748 (4,3 %) Ženy 45-49 let: 726 (4,2 %) 45-49 Muži 40-44 let: 639 (3,7 %) Ženy 40-44 let: 608 (3,5 %) 40-44 Muži 35-39 let: 516 (3,0 %) Ženy 35-39 let: 506 (2,9 %) 35-39 Muži 30-34 let: 600 (3,4 %) Ženy 30-34 let: 520 (3,0 %) 30-34 Muži 25-29 let: 522 (3,0 %) Ženy 25-29 let: 454 (2,6 %) 25-29 Muži 20-24 let: 412 (2,4 %) Ženy 20-24 let: 380 (2,2 %) 20-24 Muži 15-19 let: 445 (2,6 %) Ženy 15-19 let: 407 (2,3 %) 15-19 Muži 10-14 let: 475 (2,7 %) Ženy 10-14 let: 473 (2,7 %) 10-14 Muži 5-9 let: 413 (2,4 %) Ženy 5-9 let: 395 (2,3 %) 5-9 Muži 0-4 let: 453 (2,6 %) Ženy 0-4 let: 445 (2,6 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Obce a území

Téma obce a území →

Zemědělská půda tvoří 58,8 % katastru Hranic.

49,78 km²
2025
58,8 %
0 proti 2024
okres 68,2 · ČR 53,1
3678. z 6 258 obcí · 27. z 69 podobně velkých
1993-2025
2025
14,4 %
0 proti 2024
okres 16,4 · ČR 34,0
4284. z 6 258 obcí · lepší než 31 % · 43. z 69 podobně velkých
1993-2025
2025
2,29 %
0 proti 2024
okres 2,19 · ČR 2,18
1399. z 6 258 obcí · 25. z 69 podobně velkých
1993-2025
2025
3,91 %
+0,03 proti 2024
okres 2,07 · ČR 1,73
325. z 6 258 obcí · 37. z 69 podobně velkých
1993-2025
2025
9
2025

Využití území a vybavenost

2025

Využití území

  • Orná půda 1 975 39,7 %
  • Zahrady 337 6,8 %
  • Ovocné sady 26 0,5 %
  • Trvalé travní porosty 590 11,9 %
  • Lesní půda 719 14,4 %
  • Vodní plochy 114 2,3 %
  • Zastavěné plochy 195 3,9 %
  • Ostatní plochy 1 022 20,5 %

Celkem 4 978 ha

Co v obci je

  • Vodovod
  • Kanalizace s ČOV
  • Plyn
  • Sběrný dvůr
  • Dům s pečovatelskou službou
  • Kino
  • Kulturní dům
  • Informační centrum
  • Středisko volného času
  • Kostel
  • Koupaliště

11 z 12 sledovaných položek

Veřejné finance

Téma veřejné finance →

Rozpočtové příjmy Hranic byly v roce 2025 659 mil. Kč, v přepočtu 36 804 Kč na obyvatele.

13 151 tis. Kč
+3 671 proti 2024 2012-2025
2025
1 322 355 339 Kč
okres 12 495 057 370 · ČR 600 469 124 785
65. z 6 258 obcí · 8. z 69 podobně velkých
2023
453 739 tis. Kč
+27 386 proti 2024 2020-2025
2025
131 625 tis. Kč
+6 593 proti 2024 2020-2025
2025
659 162 tis. Kč
+34 768 proti 2024 2020-2025
2025
5 901 tis. Kč
+60 875 proti 2024 2020-2025
2025
653 260 tis. Kč
−26 107 proti 2024 2020-2025
2025
734 Kč
+207 proti 2024
okres 6 230 · ČR 5 825
3901. z 6 247 obcí · lepší než 37 % · 28. z 69 podobně velkých
2012-2025
2025
20,0 %
−0,1 proti 2024
okres 18,0 · ČR 18,9
1407. z 6 253 obcí · 29. z 69 podobně velkých
2020-2025
2025
Další ukazatele (3)
73 833 Kč
okres 98 647 · ČR 79 370
1075. z 6 254 obcí · 24. z 69 podobně velkých
2023
36 804 Kč
+2 056 proti 2024
okres 38 613 · ČR 48 930
2463. z 6 253 obcí · 48. z 69 podobně velkých
2020-2025
2025
36 475 Kč
−1 333 proti 2024
okres 40 299 · ČR 47 568
2499. z 6 253 obcí · 53. z 69 podobně velkých
2020-2025
2025

Práce a ekonomika

Téma práce a ekonomika →

Ke konci srpna 2026 byl podíl nezaměstnaných osob v Hranicích 5,88 %, o 0,11 procentního bodu více než měsíc předtím.

5,88 %
+0,11 proti červenci 2026
okres 5,98 · ČR 5,05
4996. z 6 254 obcí · lepší než 20 % · 52. z 69 podobně velkých
2016-2026
srpen 2026
694
+17 proti červenci 2026 2018-2026
srpen 2026
2,6
+1,2 proti 2023
1458. z 3 296 obcí · lepší než 55 % · 41. z 69 podobně velkých
2020-2024
2024

Nezaměstnanost během roku

MPSV

Podíl nezaměstnaných osob po měsících

%
Podíl nezaměstnaných osob po měsících (%)
Rok ledúnobředubkvěčvnčvcsrpzářříjlispro
2016 6,07 5,90 5,49 5,05 4,68 4,73 4,81 4,94 4,70 4,51 4,46 5,14
2017 4,88 4,74 4,25 3,81 3,47 3,32 3,48 3,02 2,79 2,53 2,64 3,02
2018 3,11 2,98 2,66 2,43 2,25 2,14 2,28 2,22 2,14 1,85 1,77 2,13
2019 2,35 2,29 2,14 1,88 1,95 1,94 1,89 1,84 2,00 1,94 1,94 2,13
2020 2,21 2,23 2,29 2,83 2,94 3,14 3,32 3,51 3,40 3,41 3,31 3,68
2021 3,90 3,97 3,93 3,94 4,04 3,86 3,65 3,59 3,50 3,35 3,19 3,48
2022 3,73 3,78 3,63 3,76 3,52 3,56 3,76 3,94 3,84 3,83 3,82 3,94
2023 3,97 3,94 3,63 3,53 3,49 3,50 3,70 3,73 3,88 3,92 3,84 4,12
2025 5,26 5,39 5,28 5,43 5,25 5,25 5,48 5,55 5,59 5,46 5,41 5,76
2026 5,94 6,08 5,80 5,54 5,33 5,39 5,77 5,88 bez údaje bez údaje bez údaje bez údaje

Podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu 15-64 let ke konci měsíce. Sezónní práce (stavebnictví, zemědělství, turistika) obvykle snižuje nezaměstnanost v létě a zvedá ji v zimě.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →

V roce 2025 bylo v Hranicích registrováno 3 486 ekonomických subjektů, o 28 více než rok předtím.

3 486 subjektů
+28 proti 2024 2001-2025
2025
2 181 subjektů
+86 proti 2024 2010-2025
2025
62,6 %
+2,0 proti 2024
okres 60,4 · ČR 61,6
3103. z 6 257 obcí · lepší než 50 % · 16. z 69 podobně velkých
2011-2025
2025
19,7
okres 19,5 · ČR 17,1
4670. z 6 246 obcí · 51. z 69 podobně velkých
2001-2025
červenec 2026

Struktura podnikání

srpen 2026

Nejvíc podniků v Hranicích působí v oboru profesní, vědecké a technické činnosti (13 %), následují zpracovatelský průmysl a velkoobchod a maloobchod.

Vzniklo za 12 měsíců
135
Zaniklo za 12 měsíců
12
Má zaměstnance
35,1 %
z 1 952 subjektů se známou velikostí

Obory podnikání

  • Profesní, vědecké a technické činnosti 457 13,0 %
  • Zpracovatelský průmysl 456 12,9 %
  • Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel 424 12,0 %
  • Stavebnictví 375 10,6 %
  • Ostatní činnosti 349 9,9 %
  • Činnosti v oblasti nemovitostí 285 8,1 %
  • Ubytování, stravování a pohostinství 177 5,0 %
  • Zemědělství, lesnictví, rybářství 130 3,7 %
  • Doprava a skladování 115 3,3 %
  • Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 113 3,2 %
  • Vzdělávání 96 2,7 %
  • Administrativní a podpůrné činnosti 94 2,7 %
  • Ostatní 184 5,2 %

Právní formy

  • Podnikající fyzická osoba tuzemská 2 497 70,9 %
  • Společnost s ručením omezeným 555 15,7 %
  • Společenství vlastníků jednotek 174 4,9 %
  • Spolek 136 3,9 %
  • Pobočný spolek 30 0,9 %
  • Zahraniční fyzická osoba 25 0,7 %
  • Akciová společnost 23 0,7 %
  • Příspěvková organizace zřízená územním samosprávným celkem 18 0,5 %
  • Odborová organizace 15 0,4 %
  • Odštěpný závod zahraniční právnické osoby 11 0,3 %
  • Ostatní 40 1,1 %

Stáří subjektů

  • Do 3 let 349 9,9 %
  • 3-10 let 718 20,4 %
  • 10-20 let 969 27,5 %
  • 20-30 let 721 20,5 %
  • Více než 30 let 767 21,8 %

Velikost podle zaměstnanců

  • Bez zaměstnanců 1 266 35,9 %
  • 1-9 zaměstnanců 540 15,3 %
  • 10-49 zaměstnanců 101 2,9 %
  • 50-249 zaměstnanců 36 1,0 %
  • 250 a více zaměstnanců 9 0,3 %
  • Neuvedeno 1 572 44,6 %

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →

Při sčítání v roce 2021 bylo v Hranicích 7 576 obydlených bytů.

3 545
srpen 2026
252
srpen 2026
2 732
+203 proti 2001 1869-2011
2011
7 576
sčítání 2021
4 709
sčítání 2021
2 224
sčítání 2021
288
sčítání 2021
7 049
sčítání 2021
7
sčítání 2021
6 717
sčítání 2021
Další ukazatele (5)
45
−106 proti 2023 2020-2024
2024
34
−69 proti 2023 2020-2024
2024
6
−4 proti 2023 2020-2024
2024
2,50
−5,87 proti 2023
okres 2,13 · ČR 2,78
2535. z 6 254 obcí · 19. z 69 podobně velkých
2020-2024
2024
7,1 %
okres 9,4 · ČR 13,4
2512. z 6 256 obcí · 42. z 69 podobně velkých
srpen 2026

Do počtu dokončených bytů se kromě rodinných a bytových domů počítají i nástavby, vestavby a byty v nebytových budovách - tady jde o 5 z 45 bytů.

V Hranicích je 6 základních škol se 1 989 žáky a 8 mateřských škol s 492 dětmi.

2 473
sčítání 2021
4 923
sčítání 2021
1 765
sčítání 2021
16,7 %
ORP 14,5
867. z 6 254 obcí · 17. z 69 podobně velkých
sčítání 2021
592
září 2026
2 455
září 2026
2 511
září 2026
1
září 2026
1 989
−24 proti 2023 2020-2024
2024

Školy se počítají jako samostatné subjekty, ne jako budovy nebo třídy - jeden subjekt často provozuje několik pracovišť.

Školy v obci

12 subjektů
  • Základní škola a mateřská škola MŠ 22 · ZŠ 600 · MŠ 112 · ZŠ 660 · MŠ 56 · ZŠ 250
  • Mateřská škola MŠ 99 · MŠ 84 · MŠ 84
  • Základní škola a Mateřská škola MŠ 29 · ZŠ 168
  • Prima mateřská škola, s.r.o. MŠ 70
  • ZŠ a MŠ - Dětské centrum Hranice MŠ 36 · ZŠ 27
  • Základní škola ZŠ 750
  • Střední průmyslová škola Hranice SŠ 800
  • Gymnázium SŠ 480
  • Střední zdravotnická škola SŠ 480
  • Střední lesnická škola SŠ 396
  • Střední odborná škola Hranice SŠ 355
  • Základní umělecká škola ZUŠ 855

Podle rejstříku škol MŠMT, stav k září 2026. Číslo je nejvyšší povolený počet dětí nebo žáků, ne skutečný stav.

Zdravotnictví

Téma zdravotnictví →

Zdravotnická zařízení v obci

89 míst péče
  • Praktický lékař 11
  • Dětský lékař 5
  • Zubní lékař 12
  • Gynekolog 3
  • Lékař specialista 26
  • Nemocnice 1
  • Záchranná služba 1
  • Fyzioterapie 8
  • Domácí zdravotní péče 1
  • Ostatní 21

Ambulantní specialisté podle oboru

  • Psychiatrie 5
  • Vnitřní lékařství 5
  • Oftalmologie 3
  • Alergologie a klinická imunologie 2
  • Dermatovenerologie 2
  • Endokrinologie a diabetologie 2
  • Kardiologie 2
  • Nefrologie 2
  • Ortodoncie 2
  • Otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku 2
  • Pneumologie a ftizeologie 2
  • Dětská kardiologie 1
  • Neurologie 1
  • Ortopedie a traumatologie pohybového ústrojí 1
  • Revmatologie 1

a dalších 1 oborů

Místa poskytování zdravotní péče podle registru NRPZS (ÚZIS). Jedno místo může sdílet víc lékařů, u specialistů se místo s více obory počítá u každého z nich. Lékárny tu nejsou - počítají se podle úřední evidence SÚKL níže.

Lékárny

6 lékáren
  • Lékárna 5
  • Nemocniční lékárna 1
  • Otevřeno v sobotu 2
  • Otevřeno v neděli 2
  • Dr. Max LÉKÁRNA Družstevní 2034 · So, Ne
  • Dr. Max LÉKÁRNA Pernštejnské náměstí 110
  • Dr.Max LÉKÁRNA Zborovská 2008 · So, Ne
  • LÉKÁRNA HROMŮVKA (nemocniční lékárna) Zborovská 1245
  • Lékárna LEMON Náměstí 8. května 367
  • Lékárna U Zlatého lva Masarykovo náměstí 5

Podle seznamu lékáren SÚKL. Výdejna je odloučené pracoviště lékárny s kratší otevírací dobou. „So“ a „Ne“ znamenají otevřeno o víkendu podle pracovní doby nahlášené SÚKL.

Volby a politika

Téma volby a politika →
66,4 %
+3,7 proti 2021
okres 67,8 · ČR 69,0
5412. z 6 254 obcí · lepší než 13 % · 46. z 69 podobně velkých
2002-2025
2025
68,1 %
+3,5 proti 2018
okres 69,1 · ČR 70,3
5220. z 6 254 obcí · lepší než 16 % · 45. z 69 podobně velkých
2013-2023
2023
29,4 %
−4,5 proti 2020
okres 31,2 · ČR 33,3
5326. z 6 253 obcí · lepší než 14 % · 50. z 69 podobně velkých
2000-2024
2024
41,4 %
+3,3 proti 2022
okres 48,9 · ČR 48,1
5694. z 6 249 obcí · lepší než 8 % · 44. z 69 podobně velkých
2002-2026
2026
34,7 %
+8,7 proti 2019
okres 35,3 · ČR 36,8
4590. z 6 254 obcí · lepší než 26 % · 35. z 69 podobně velkých
2004-2024
2024
21,5 %
+3,5 proti 2020
okres 24,0
1331. z 2 184 obcí · lepší než 39 % · 12. z 22 podobně velkých
2026

Zastoupení v Senátu

Obec patří do senátního obvodu č. 63 - Přerov. Senátoři se volí na šest let a Senát se obnovuje po třetinách, takže se tu nevolí při každých volbách.

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 41,4 %
ANO: 29,3 % PRO Zdraví+NK: 18,9 % STAN+NK: 12,0 % SNK ED+NK: 10,6 % ODS: 8,9 % SPD: 8,0 % Ostatní: 12,3 %
  • ANO 29,3 %
  • PRO Zdraví+NK 18,9 %
  • STAN+NK 12,0 %
  • SNK ED+NK 10,6 %
  • ODS 8,9 %
  • SPD 8,0 %
  • KDU-ČSL 6,4 %
  • NEZ 3,3 %
  • Ostatní (1) 2,6 %

119 636 platných hlasů · 20 okrsků

Senát 2026 - 1. kolo

účast 37,8 %
Jakub Navařík: 43,2 % Petr Vrána: 34,6 % Marek Obrtel: 13,2 % Dan Chromec: 9,1 %

4 949 platných hlasů · 20 okrsků · odchylka proti kraji

Senát 2026 - 2. kolo

účast 21,4 %
Jakub Navařík: 61,0 % Petr Vrána: 39,0 %

2 975 platných hlasů · 20 okrsků · odchylka proti kraji

Sněmovna 2025

účast 66,4 %
ANO: 38,1 % SPOLU: 19,7 % STAN: 10,4 % SPD: 9,8 % AUTO: 6,6 % Piráti: 6,5 % Ostatní: 8,8 %

9 145 platných hlasů · 20 okrsků · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 34,7 %
ANO: 28,2 % KDU+ODS+TOP 09: 18,2 % ČSNS+KSČM+SD-SN: 13,7 % AUTO+PŘÍSAHA: 10,4 % STAN+SLK: 7,4 % SPD+Trikolora: 7,3 % Ostatní: 14,8 %
  • ANO 28,2 % -1,4
  • KDU+ODS+TOP 09 18,2 % -0,3
  • ČSNS+KSČM+SD-SN 13,7 % +2,5
  • AUTO+PŘÍSAHA 10,4 % +0,2
  • STAN+SLK 7,4 % -0,3
  • SPD+Trikolora 7,3 % +0,1
  • Piráti 4,6 % -0,1
  • PRO2022+SVPROZS 2,3 % -0,2
  • Ostatní (21) 8,0 %

4 802 platných hlasů · 20 okrsků · odchylka proti kraji

Kraje 2024

účast 29,4 %
ANO: 42,1 % STAN+SNK ED: 18,2 % Svo+SPD+Tri+PRO: 11,0 % KDU+Zel+Nes+TOP: 7,1 % ČSNS+KSČM+ČSSD: 7,0 % ODS: 6,8 % Ostatní: 7,8 %
  • ANO 42,1 % +1,7
  • STAN+SNK ED 18,2 % +2,9
  • Svo+SPD+Tri+PRO 11,0 % +1,7
  • KDU+Zel+Nes+TOP 7,1 % -2,6
  • ČSNS+KSČM+ČSSD 7,0 % +0,7
  • ODS 6,8 % -1,8
  • Piráti+ProOl 2,7 % -1,8
  • PŘÍSAHA 2,6 % +0,1
  • Ostatní (5) 2,6 %

4 108 platných hlasů · 20 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 65,6 %
Andrej Babiš: 38,7 % Petr Pavel: 30,2 % Danuše Nerudová: 13,3 % Pavel Fischer: 7,5 % Jaroslav Bašta: 5,7 % Marek Hilšer: 2,6 % Ostatní: 2,1 %
  • Andrej Babiš 38,7 % -0,9
  • Petr Pavel 30,2 % +0,5
  • Danuše Nerudová 13,3 % -0,4
  • Pavel Fischer 7,5 % +0,7
  • Jaroslav Bašta 5,7 % +0,1
  • Marek Hilšer 2,6 % 0,0
  • Karel Diviš 1,5 % 0,0
  • Tomáš Zima 0,6 % 0,0

9 175 platných hlasů · 20 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 68,1 %
Petr Pavel: 52,0 % Andrej Babiš: 48,0 %
  • Petr Pavel 52,0 % +0,2
  • Andrej Babiš 48,0 % -0,2

9 512 platných hlasů · 20 okrsků · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

23 mandátů

ANO

8 mandátů · 29,3 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Daniel Vitonský 49 1. 1 919
Mgr. Blanka Šturalová 63 3. 1 728
Mgr. Pavla Tvrdoňová 68 11. 1 685
Miroslav Raindl 49 2. 1 663
Rostislav Plachý 63 4. 1 592
Marek Chudý 50 5. 1 620
Bc. Pavlína Chmelařová 29 6. 1 563
Vlastimil Mach 69 7. 1 579

ANO 2011

PRO Zdraví+NK

5 mandátů · 18,9 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr. Karel Machyl 59 1. 1 509
Mgr. Jiří Horký 58 3. 1 314
Jan Hegar 58 2. 1 197
MUDr. Ilona Novotná 50 4. 1 165
Bc. Petr Macháň 41 8. 1 155

HRANICE PRO ŽIVOT

STAN+NK

3 mandáty · 12,0 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Marek Langer 32 3. 917
Ing. Bc. Michal Ondra 41 1. 880
Richard Zbránek 39 7. 773

pro Hranice

SNK ED+NK

2 mandáty · 10,6 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr. Jiří Lysák 58 1. 1 086
Michaela Škrobánková 50 3. 741

HRANICE+

ODS

2 mandáty · 8,9 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Karla Vlasáková 56 1. 726
Mgr. Marek Haša 57 12. 594

Občanská demokratická strana

SPD

2 mandáty · 8,0 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Lenka Rabelová 53 3. 559
Martin Malášek 31 1. 542

Svoboda a přímá demokracie (SPD)

KDU-ČSL

1 mandát · 6,4 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. František Polách 49 1. 516

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Sociální situace

Téma sociální situace →
871
září 2026
4 112
září 2026
13 b.
+2 proti 2023 2016-2024
2024
48,6 ‰
okres 49,7 · ČR 76,0
4544. z 6 101 obcí · lepší než 25 % · 30. z 69 podobně velkých
září 2026

Zařízení sociálních služeb

9 zařízení · 2024
  • Azylové domy 2
  • Centra denních služeb 1
  • Domovy pro seniory 1
  • Domovy se zvláštním režimem 1
  • Nízkoprahová denní centra 1
  • Nízkoprahová zařízení pro děti a mládež 1
  • Noclehárny 1
  • Centra sociálně rehabilitačních služeb 1

Podle registru poskytovatelů sociálních služeb (ČSÚ, MPSV). Počítá se zařízení, ne kapacita.

2 720 osob
sčítání 2021
2 065 osob
sčítání 2021
8 100 osob
sčítání 2021
5 380 osob
sčítání 2021
7 339 osob
sčítání 2021

Dojížďka za prací a do školy

sčítání 2021

Kam se vyjíždí

Do jiných obcí vyjíždí 2 655 lidí.

Odkud se přijíždí

Z jiných obcí dojíždí 8 100 lidí.

Údaje jsou ze Sčítání 2021 a zachycují stav ke dni sčítání 26. března 2021, kdy část lidí pracovala z domova. Směry jsou jen mezi obcemi Česka, počet vyjíždějících výš zahrnuje i cesty do ciziny.

3 477
−49 proti 2024 2023-2025
2025
98,1 %
−1,4 proti 2024
okres 65,0 · ČR 73,4
1884. z 6 256 obcí · lepší než 69 % · 22. z 69 podobně velkých
2023-2025
2025

Cestovní ruch

Téma cestovní ruch →

V Hranicích je 9 ubytovacích zařízení s 596 lůžky.

Kulturní památky

88
  • Sady Československých legií · Hranice I-Město
  • Tomancova vila · Hranice I-Město
  • hrad Svrčov se sídlištěm z pozdní doby kamenné · Hranice I-Město
  • hranické viadukty · Hranice I-Město
  • hřbitov s kaplí sv. Anny a 14 kaplemi křížové cesty · Hranice IV-Drahotuše
  • kostel Narození Panny Marie se hřbitovem · Hranice I-Město
  • lázeňský park · Hranice I-Město; Teplice nad Bečvou
  • městské opevnění · Hranice I-Město
  • měšťanský dům U Zlatého lva · Hranice I-Město
  • předměstský dům zv. Čaputův dvůr · Hranice I-Město
  • rodný dům J. H. A. Gallaše · Hranice I-Město
  • rovinné neopevněné sídliště pravěkého člověka · Hranice I-Město
  • zámek · Hranice I-Město
  • Kunzova vila · Hranice I-Město
  • kostel - býv. solnice · Hranice I-Město
  • kostel Stětí sv. Jana Křtitele · Hranice I-Město
  • kostel sv. Vavřince · Hranice IV-Drahotuše
  • lázeňský dům Slovenka · Hranice I-Město
  • měšťanský dům zv. Pernštejnský · Hranice I-Město
  • pošta · Hranice I-Město
  • radnice · Hranice I-Město
  • výpravní budova železniční stanice · Hranice I-Město
  • zvonička · Hranice II-Lhotka
  • železniční most · Hranice VII-Slavíč; Jezernice
  • železniční tunel · Hranice VII-Slavíč
  • židovský hřbitov · Hranice I-Město

Dále 62 staveb bez vlastního jména: měšťanský dům (42), rodinný dům (3), měšťanský dům s hospodářskou budovou (2), socha sv. jana nepomuckého (2), činžovní dům (2), socha sv. anny, fara s hospodářskou budovou, sloup se sochou panny marie immaculaty a další.

Životní prostředí

Téma životní prostředí →
459 kg
+26 proti 2023
okres 406 · ČR 414
4741. z 6 254 obcí · lepší než 24 % · 60. z 69 podobně velkých
2021-2024
2024
173 kg
−4 proti 2023
okres 185 · ČR 205
2648. z 6 254 obcí · lepší než 57 % · 30. z 69 podobně velkých
2021-2024
2024
51 kg
+2 proti 2023
okres 59 · ČR 69
4468. z 6 254 obcí · lepší než 28 % · 52. z 69 podobně velkých
2021-2024
2024
8 246,7 t
+445,6 proti 2023 2021-2024
2024
3 100,2 t
−77,9 proti 2023 2021-2024
2024
849,4 t
+148,5 proti 2023 2021-2024
2024
163,5 t
−49,5 proti 2023 2021-2024
2024
54,9 %
+0,3 proti 2023
ORP 53,0
2090. z 6 258 obcí · lepší než 66 % · 16. z 69 podobně velkých
2021-2024
2024
916,1 t
+29,8 proti 2023 2021-2024
2024
Další ukazatele (7)
313,4 t
−16,5 proti 2023 2021-2024
2024
269,0 t
+40,8 proti 2023 2021-2024
2024
282,6 t
+16,6 proti 2023 2021-2024
2024
51,1 t
−11,1 proti 2023 2021-2024
2024
2 678,6 t
+401,1 proti 2023 2021-2024
2024
75,9 t
+8,1 proti 2023 2021-2024
2024
30,0 t
+1,2 proti 2023 2021-2024
2024

Památné stromy a příroda

2 stromy
  • Gallašova lípa
  • Uhřínovský tis

Obec leží v geoparku Krajina břidlice.

Podle Ústředního seznamu ochrany přírody (AOPK ČR). U skupin stromů je uvedený počet stromů.

Data po letech

26 let
Rok Obyvatel Muži Ženy Narození Zemřelí Přir. přírůstek Přistěh. Vystěh. Saldo Celkem
2025 17 910 8 599 9 311 125 200 -75 587 571 16 -59
2024 17 969 8 608 9 361 138 209 -71 613 597 16 -55
2023 18 024 8 648 9 376 136 216 -80 712 586 126 46
2022 17 978 8 643 9 335 162 233 -71 997 443 554 483
2021 17 495 8 492 9 003 200 259 -59 363 413 -50 -109
2020 17 818 8 613 9 205 206 258 -52 305 434 -129 -181
2019 17 999 8 727 9 272 - - - - - - -
2018 18 057 8 752 9 305 - - - - - - -
2017 18 213 8 811 9 402 - - - - - - -
2016 18 352 8 871 9 481 - - - - - - -
2015 18 407 8 918 9 489 - - - - - - -
2014 18 494 8 951 9 543 - - - - - - -
2013 18 651 9 035 9 616 - - - - - - -
2012 18 745 9 079 9 666 - - - - - - -
2011 18 804 9 080 9 724 - - - - - - -
2010 19 017 9 193 9 824 - - - - - - -
2009 19 158 9 269 9 889 - - - - - - -
2008 19 302 9 352 9 950 - - - - - - -
2007 19 415 9 393 10 022 - - - - - - -
2006 19 482 9 411 10 071 - - - - - - -
2005 19 525 9 423 10 102 - - - - - - -
2004 19 568 9 456 10 112 - - - - - - -
2003 19 582 9 468 10 114 - - - - - - -
2002 19 618 9 519 10 099 - - - - - - -
2001 19 655 9 531 10 124 - - - - - - -
2000 19 941 9 719 10 222 - - - - - - -

Mapa

obec a její sousedé

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Umístění a členění

Mezi 6 258 obcemi Česka drží Hranice 71. místo podle počtu obyvatel.

Mezi obcemi okresu

2. z 105

Mezi všemi obcemi

71. z 6 258

percentil 99. - 99 % území je menších

Velikostní skupina

10 000 až 19 999 obyvatel

Stupeň urbanizace: menší město a předměstí (DEGURBA, ČSÚ).

Takových obcí je v Česku 69. Pořadí „mezi podobně velkými" u ukazatelů se počítá v téhle skupině (velikostní skupiny obcí podle ČSÚ).

Proti obcím stejné velikosti

  • Průměrný věk obec 44,4 let medián 44,3 let
  • Děti 0-14 let obec 14,3 % medián 14,4 %
  • Senioři 65+ obec 22,6 % medián 22,6 %
  • Nezaměstnanost obec 5,88 % medián 5,26 %
  • Subjektů na 100 ob. obec 19,7 medián 22,2
  • Bytů na 1 000 ob. obec 2,50 medián 1,66
  • Příjmy na obyvatele obec 36 804 Kč medián 39 242 Kč

Medián (čárka) je prostřední hodnota skupiny (obce od 10 000 do 19 999 obyvatel): polovina obcí má vyšší, polovina nižší. Světlý pás ukazuje, kde leží prostřední polovina obcí skupiny. Vždy za stejné období jako údaj obce.

Podobně velké obce v kraji

Správní obvod

Hranice

Obec s rozšířenou působností, kam se chodí pro občanku, řidičák nebo stavební povolení.

Části obce 9

Hranice I-Město · Hranice II-Lhotka · Hranice III-Velká · Hranice IV-Drahotuše · Hranice IX-Uhřínov · Hranice V-Rybáře · Hranice VI-Valšovice · Hranice VII-Slavíč · Hranice VIII-Středolesí

Zdroje dat: AOPK ČR · ČSÚ · ČTÚ · ČÚZK · Exekutorská komora ČR · Ministerstvo financí · Ministerstvo životního prostředí · MMR ČR · MPSV · MŠMT · NPÚ · SÚKL · ÚZIS · Volby.cz · zdroje dat a licence