Město

Říčany

Okres Praha-východ · Kraj Středočeský kraj · Web www.ricany.cz

Obyvatel 2025 17 314
Rozloha
25,81 km²
Hustota
670,8 ob./km²dopočet
Do okresního města
21,7 kmvzdušně
Do krajského města
43,0 kmvzdušně
Kód RÚIAN
538728
Poloha
49,9942, 14,6560

Říčany jsou město v okrese Praha-východ ve Středočeském kraji a druhé největší město okresu podle počtu obyvatel. Katastr města zahrnuje sedm částí, mezi nimi Jažlovice, Kuří, Pacov, Radošovice, Strašín a Voděrádky. Rozloha území činí 25,81 km² a hustota zalidnění dosahuje 670,8 obyvatel na km², což je několikanásobně více než v průměru Česka.

V Říčanech je deset mateřských škol s 726 dětmi a deset základních škol se 2 441 žáky. Nejvíce podniků působí v profesních, vědeckých a technických činnostech, ve velkoobchodu a maloobchodu a ve stavebnictví. Registrovaných ekonomických subjektů je 5 501, což představuje 32,1 subjektu na 100 obyvatel, tedy asi dvakrát více než v Česku. V obci je osm ubytovacích zařízení s celkem 454 lůžky.

Počet obyvatel města roste, od roku 2006 vzrostl o 45 % na 17 314 v roce 2025, přičemž meziročně se zvýšil o 171 osob. Daňové příjmy města se od roku 2020 více než zdvojnásobily a v roce 2025 dosáhly 631,9 milionu korun. Saldo migrace od roku 2020 klesá, v roce 2025 činí 185 osob. Počet narozených kolísá mezi 128 a 177 ročně, v roce 2025 jich bylo 136.

Schválený rozpočet 2026 1 066,6 mil. příjmy 1 281,7 mil. výdaje −215,0 mil. saldo Struktura rozpočtu →

Vývoj počtu obyvatel

2000-2025
10 237 12 167 14 097 16 027 17 957 2000 2000: 10 880 obyvatel 2001: 11 019 obyvatel 2002: 11 159 obyvatel 2003: 11 329 obyvatel 2004 2004: 11 496 obyvatel 2005: 11 800 obyvatel 2006: 11 957 obyvatel 2007: 12 388 obyvatel 2008 2008: 13 118 obyvatel 2009: 13 450 obyvatel 2010: 13 826 obyvatel 2011: 13 856 obyvatel 2012 2012: 14 116 obyvatel 2013: 14 409 obyvatel 2014: 14 749 obyvatel 2015: 15 027 obyvatel 2016 2016: 15 236 obyvatel 2017: 15 448 obyvatel 2018: 15 619 obyvatel 2019: 15 908 obyvatel 2020 2020: 16 167 obyvatel 2021: 16 182 obyvatel 2022: 16 775 obyvatel 2023: 16 955 obyvatel 2024: 17 143 obyvatel 2025 2025: 17 314 obyvatel

Obec Říčany má 17 314 obyvatel a je 2. největší z 110 obcí okresu. Za poslední rok jich přibylo o 1,0 %. Od okresního města je vzdálená 22 km vzdušnou čarou a rozkládá se na 25,81 km² a skládá se ze 7 částí. Podle sčítání 2021 tu žilo víc dětí než seniorů (na sto dětí připadalo 93 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 28,5 % obyvatel starších patnácti let. Podíl nezaměstnaných byl 3,26 % a rozpočtové příjmy vycházejí na 66 756 Kč na obyvatele. Průměrná rychlost internetu v obci je 59,0 Mb/s pro stahování a 25,9 Mb/s pro odesílání, odezva 14 ms podle měření na rychlost.cz.

Metodika

Obec v číslech za 10 let

2015-2025
Ukazatel Tehdy Teď Změna Vývoj
Obyvatelé 15 027 2015 17 314 2025 +15,2 % nárůst
Průměrný věk 39,3 let 2015 40,9 let 2025 +1,6 let nárůst
Podíl lidí nad 65 let 16,1 % 2015 18,0 % 2025 +1,9 p. b. nárůst
Dokončené byty 65 2020 26 2024 249 celkem za období
Aktivní ekonomické subjekty 2 857 subjektů 2015 3 581 subjektů 2025 +25,3 % nárůst
Podíl nezaměstnaných 2,05 % 2020 1,69 % 2024 −0,4 p. b. mírný pokles
Příjmy rozpočtu na obyvatele v běžných cenách 39 182 Kč 2020 66 756 Kč 2025 +70,4 % nárůst

Srovnává se první rok s daty v posledních deseti letech s posledním rokem; u dokončených bytů je změna součet za celé období. Peněžní údaje jsou v běžných cenách, bez očištění o inflaci.

Vývoj v čase

7 grafů

Narození a zemřelí

Narození Zemřelí

0 48 96 143 191 2020 - Narození: 171 2020 - Zemřelí: 141 2021 - Narození: 177 2021 - Zemřelí: 166 2022 - Narození: 130 2022 - Zemřelí: 168 2023 - Narození: 131 2023 - Zemřelí: 160 2024 - Narození: 128 2024 - Zemřelí: 132 2025 - Narození: 136 2025 - Zemřelí: 150 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Stěhování

Přistěhovalí Vystěhovalí

0 308 616 924 1 232 2020 - Přistěhovalí: 676 2020 - Vystěhovalí: 447 2021 - Přistěhovalí: 739 2021 - Vystěhovalí: 532 2022 - Přistěhovalí: 1 141 2022 - Vystěhovalí: 510 2023 - Přistěhovalí: 896 2023 - Vystěhovalí: 687 2024 - Přistěhovalí: 814 2024 - Vystěhovalí: 622 2025 - Přistěhovalí: 888 2025 - Vystěhovalí: 703 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Přirozený přírůstek a saldo stěhování

Přirozený přírůstek Saldo stěhování

-105 96 297 497 698 2020 Přirozený přírůstek: 30 Saldo stěhování: 229 2021 Přirozený přírůstek: 11 Saldo stěhování: 207 2022 Přirozený přírůstek: -38 Saldo stěhování: 631 2023 Přirozený přírůstek: -29 Saldo stěhování: 209 2024 Přirozený přírůstek: -4 Saldo stěhování: 192 2025 Přirozený přírůstek: -14 Saldo stěhování: 185 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Sňatky a rozvody

Sňatky Rozvody

31 43 56 68 80 2022 Sňatky: 75 Rozvody: 53 2023 Sňatky: 76 Rozvody: 35 2024 Sňatky: 63 Rozvody: 37 2022 2023 2024

Obyvatelé při sčítání lidu 1869-2011

v hranicích obce z roku 2011
0 3 663 7 326 10 988 14 651 1869 - Obyvatel při sčítání: 2 948 1880 - Obyvatel při sčítání: 3 102 1890 - Obyvatel při sčítání: 3 159 1900 - Obyvatel při sčítání: 3 729 1910 - Obyvatel při sčítání: 4 181 1921 - Obyvatel při sčítání: 5 121 1930 - Obyvatel při sčítání: 7 900 1950 - Obyvatel při sčítání: 9 215 1961 - Obyvatel při sčítání: 9 611 1970 - Obyvatel při sčítání: 9 330 1980 - Obyvatel při sčítání: 10 703 1991 - Obyvatel při sčítání: 10 650 2001 - Obyvatel při sčítání: 10 876 2011 - Obyvatel při sčítání: 13 566 1869 1890 1910 1930 1961 1980 2001 2011

Rozpočet

tis. Kč

Příjmy Výdaje

0 395 964 791 928 1 187 892 1 583 856 2020 - Příjmy: 633 462 2020 - Výdaje: 585 602 2021 - Příjmy: 680 618 2021 - Výdaje: 523 664 2022 - Příjmy: 691 507 2022 - Výdaje: 664 882 2023 - Příjmy: 849 577 2023 - Výdaje: 707 016 2024 - Příjmy: 1 089 439 2024 - Výdaje: 1 076 885 2025 - Příjmy: 1 155 806 2025 - Výdaje: 1 466 533 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Nezaměstnanost

%
1,4 1,6 1,7 1,9 2,1 2020 Podíl nezaměstnaných: 2,05 2021 Podíl nezaměstnaných: 1,48 2022 Podíl nezaměstnaných: 1,6 2023 Podíl nezaměstnaných: 1,43 2024 Podíl nezaměstnaných: 1,69 2020 2021 2022 2023 2024

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →

V roce 2025 se v Říčanech narodilo 136 dětí a zemřelo 150 lidí.

17 314
+171 proti 2024 2000-2025
2025
8 456
+122 proti 2024 2000-2025
2025
8 858
+49 proti 2024 2000-2025
2025
670,8 ob./km²
+6,6 proti 2024
okres 274,8 · ČR 138,4
75. z 6 258 obcí · 13. z 69 podobně velkých
2020-2025
2025
51,2 %
−0,2 proti 2024
okres 50,8 · ČR 50,8
1171. z 6 254 obcí · 47. z 69 podobně velkých
2000-2025
2025
40,9 let
+0,3 proti 2024
okres 39,7 · ČR 43,3
5251. z 6 254 obcí · 66. z 69 podobně velkých
2000-2025
2025
18,0 %
−0,1 proti 2024
okres 15,2 · ČR 20,8
4744. z 6 254 obcí · 65. z 69 podobně velkých
2000-2025
2025
18,5 %
−1,1 proti 2024
okres 19,2 · ČR 15,1
926. z 6 254 obcí · 4. z 69 podobně velkých
2000-2025
2025
97,3
+4,8 proti 2024
okres 79,4 · ČR 138,0
5200. z 6 249 obcí · 66. z 69 podobně velkých
2000-2025
2025
63,5 %
+1,2 proti 2024
okres 65,6 · ČR 64,1
3213. z 6 254 obcí · 27. z 69 podobně velkých
2000-2025
2025
Další ukazatele (24)
17 178
+168 proti 2024 2000-2025
2025
16 444
sčítání 2021
13 566
+2 690 proti 2001 1869-2011
2011
7 221
sčítání 2021
6 306
sčítání 2021
1 857
sčítání 2021
996
sčítání 2021
8 247
sčítání 2021
3 220
sčítání 2021
758
sčítání 2021
171
−17 proti 2024 2020-2025
2025
136
+8 proti 2024 2020-2025
2025
-14
−10 proti 2024 2020-2025
2025
888
+74 proti 2024 2020-2025
2025
37
+2 proti 2023 2022-2024
2024
185
−7 proti 2024 2020-2025
2025
63
−13 proti 2023 2022-2024
2024
703
+81 proti 2024 2020-2025
2025
150
+18 proti 2024 2020-2025
2025
7,9 ‰
+0,4 proti 2024
okres 7,0 · ČR 7,1
2289. z 6 254 obcí · 5. z 69 podobně velkých
2020-2025
2025
9,9 ‰
−1,1 proti 2024
okres 14,5 · ČR 0,6
1960. z 6 254 obcí · 7. z 69 podobně velkých
2020-2025
2025
2,2 ‰
+0,1 proti 2023
okres 2,2
2022-2024
2024
3,7 ‰
−0,8 proti 2023
okres 3,6
2022-2024
2024
8,7 ‰
+1,0 proti 2024
okres 6,9 · ČR 10,4
3566. z 6 254 obcí · 64. z 69 podobně velkých
2020-2025
2025

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 30,3 % lidí (4 977 z 16 444), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 64 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 16 182 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 16 444.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
7 965
48,4 % obyvatel
Ženy
8 479
51,6 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
93
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % Muži 90+ let: 29 (0,2 %) Ženy 90+ let: 105 (0,6 %) 90+ Muži 85-89 let: 73 (0,4 %) Ženy 85-89 let: 175 (1,1 %) 85-89 Muži 80-84 let: 127 (0,8 %) Ženy 80-84 let: 221 (1,3 %) 80-84 Muži 75-79 let: 264 (1,6 %) Ženy 75-79 let: 322 (2,0 %) 75-79 Muži 70-74 let: 375 (2,3 %) Ženy 70-74 let: 486 (3,0 %) 70-74 Muži 65-69 let: 406 (2,5 %) Ženy 65-69 let: 468 (2,9 %) 65-69 Muži 60-64 let: 411 (2,5 %) Ženy 60-64 let: 449 (2,7 %) 60-64 Muži 55-59 let: 459 (2,8 %) Ženy 55-59 let: 443 (2,7 %) 55-59 Muži 50-54 let: 503 (3,1 %) Ženy 50-54 let: 490 (3,0 %) 50-54 Muži 45-49 let: 741 (4,5 %) Ženy 45-49 let: 707 (4,3 %) 45-49 Muži 40-44 let: 753 (4,6 %) Ženy 40-44 let: 790 (4,8 %) 40-44 Muži 35-39 let: 554 (3,4 %) Ženy 35-39 let: 600 (3,7 %) 35-39 Muži 30-34 let: 481 (2,9 %) Ženy 30-34 let: 492 (3,0 %) 30-34 Muži 25-29 let: 379 (2,3 %) Ženy 25-29 let: 383 (2,3 %) 25-29 Muži 20-24 let: 330 (2,0 %) Ženy 20-24 let: 322 (2,0 %) 20-24 Muži 15-19 let: 412 (2,5 %) Ženy 15-19 let: 406 (2,5 %) 15-19 Muži 10-14 let: 592 (3,6 %) Ženy 10-14 let: 530 (3,2 %) 10-14 Muži 5-9 let: 549 (3,3 %) Ženy 5-9 let: 614 (3,7 %) 5-9 Muži 0-4 let: 527 (3,2 %) Ženy 0-4 let: 476 (2,9 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Obce a území

Téma obce a území →

Zemědělská půda tvoří 61,6 % katastru Říčan.

25,81 km²
0 proti 2024
2025
61,6 %
0 proti 2024
okres 62,7 · ČR 53,1
3309. z 6 258 obcí · 25. z 69 podobně velkých
1993-2025
2025
15,8 %
0 proti 2024
okres 22,5 · ČR 34,0
4120. z 6 258 obcí · lepší než 34 % · 42. z 69 podobně velkých
2025
1,16 %
0 proti 2024
okres 1,67 · ČR 2,18
2918. z 6 258 obcí · 53. z 69 podobně velkých
1993-2025
2025
6,55 %
0 proti 2024
okres 3,13 · ČR 1,73
82. z 6 258 obcí · 10. z 69 podobně velkých
1993-2025
2025
7
2025

Využití území a vybavenost

2025

Využití území

  • Orná půda 1 104 42,8 %
  • Zahrady 345 13,4 %
  • Ovocné sady 36 1,4 %
  • Trvalé travní porosty 105 4,1 %
  • Lesní půda 407 15,8 %
  • Vodní plochy 30 1,2 %
  • Zastavěné plochy 169 6,6 %
  • Ostatní plochy 386 15,0 %

Celkem 2 581 ha

Co v obci je

  • Vodovod
  • Kanalizace
  • Kanalizace s ČOV
  • Plyn
  • Sběrný dvůr
  • Dům s pečovatelskou službou
  • Kulturní dům
  • Informační centrum
  • Středisko volného času
  • Kostel
  • Koupaliště

11 z 12 sledovaných položek

Veřejné finance

Téma veřejné finance →

Rozpočtové příjmy Říčan byly v roce 2025 1 156 mil. Kč, v přepočtu 66 756 Kč na obyvatele.

97 273 tis. Kč
+65 455 proti 2024 2012-2025
2025
1 389 576 443 Kč
okres 15 277 927 719 · ČR 600 469 124 785
58. z 6 258 obcí · 5. z 69 podobně velkých
2023
631 898 tis. Kč
+41 629 proti 2024 2020-2025
2025
285 557 tis. Kč
−24 756 proti 2024 2020-2025
2025
1 155 806 tis. Kč
+66 367 proti 2024 2020-2025
2025
-310 728 tis. Kč
−323 281 proti 2024 2020-2025
2025
1 466 533 tis. Kč
+389 648 proti 2024 2020-2025
2025
5 618 Kč
+3 762 proti 2024
okres 7 826 · ČR 5 825
4566. z 6 247 obcí · lepší než 26 % · 42. z 69 podobně velkých
2012-2025
2025
24,7 %
−3,8 proti 2024
okres 14,5 · ČR 18,9
1015. z 6 253 obcí · 13. z 69 podobně velkých
2020-2025
2025
Další ukazatele (3)
80 257 Kč
okres 73 605 · ČR 79 370
998. z 6 254 obcí · 13. z 69 podobně velkých
2023
66 756 Kč
+3 205 proti 2024
okres 37 524 · ČR 48 930
371. z 6 253 obcí · 1. z 69 podobně velkých
2020-2025
2025
84 702 Kč
+21 884 proti 2024
okres 39 698 · ČR 47 568
256. z 6 253 obcí · 1. z 69 podobně velkých
2020-2025
2025

Práce a ekonomika

Téma práce a ekonomika →

Ke konci srpna 2026 byl podíl nezaměstnaných osob v Říčanech 3,26 %, o 0,15 procentního bodu více než měsíc předtím.

3,26 %
+0,15 proti červenci 2026
okres 3,19 · ČR 5,05
1642. z 6 254 obcí · lepší než 73 % · 4. z 69 podobně velkých
2016-2026
srpen 2026
380
+15 proti červenci 2026 2018-2026
srpen 2026
0,2
0 proti 2023
82. z 3 296 obcí · lepší než 97 % · 1. z 69 podobně velkých
2020-2024
2024

Nezaměstnanost během roku

MPSV

Podíl nezaměstnaných osob po měsících

%
Podíl nezaměstnaných osob po měsících (%)
Rok ledúnobředubkvěčvnčvcsrpzářříjlispro
2016 2,33 2,10 2,10 2,00 1,83 1,86 1,94 1,91 1,85 1,84 1,63 1,80
2017 1,83 1,67 1,65 1,63 1,43 1,39 1,42 1,52 1,46 1,42 1,44 1,51
2018 1,46 1,48 1,39 1,17 1,04 1,05 1,07 1,09 1,11 1,04 0,92 0,92
2019 1,03 1,00 0,95 1,05 1,05 1,05 1,20 1,18 1,12 0,98 1,00 0,93
2020 1,11 1,09 1,20 1,60 1,85 1,97 2,06 2,01 1,75 1,83 1,89 2,05
2021 2,08 2,08 2,12 2,12 2,07 2,00 1,96 1,89 1,61 1,43 1,35 1,48
2022 1,37 1,35 1,20 1,35 1,36 1,30 1,28 1,57 1,72 1,52 1,54 1,60
2023 1,58 1,56 1,53 1,51 1,66 1,59 1,60 1,62 1,62 1,49 1,42 1,43
2025 2,12 2,20 2,21 2,14 2,12 2,18 2,32 2,45 2,42 2,67 2,55 2,64
2026 2,79 2,89 2,85 2,96 2,80 2,95 3,11 3,26 bez údaje bez údaje bez údaje bez údaje

Podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu 15-64 let ke konci měsíce. Sezónní práce (stavebnictví, zemědělství, turistika) obvykle snižuje nezaměstnanost v létě a zvedá ji v zimě.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →

V roce 2025 bylo v Říčanech registrováno 5 501 ekonomických subjektů, o 83 více než rok předtím.

5 501 subjektů
+83 proti 2024 2001-2025
2025
3 581 subjektů
+144 proti 2024 2010-2025
2025
65,1 %
+1,7 proti 2024
okres 65,2 · ČR 61,6
2122. z 6 257 obcí · lepší než 66 % · 4. z 69 podobně velkých
2010-2025
2025
32,1
okres 29,0 · ČR 17,1
336. z 6 246 obcí · 2. z 69 podobně velkých
2001-2025
červenec 2026

Struktura podnikání

srpen 2026

Nejvíc podniků v Říčanech působí v oboru profesní, vědecké a technické činnosti (16,8 %), následují velkoobchod a maloobchod a stavebnictví.

Vzniklo za 12 měsíců
211
Zaniklo za 12 měsíců
17
Má zaměstnance
23,6 %
z 2 906 subjektů se známou velikostí

Obory podnikání

  • Profesní, vědecké a technické činnosti 931 16,8 %
  • Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel 846 15,2 %
  • Stavebnictví 576 10,4 %
  • Zpracovatelský průmysl 465 8,4 %
  • Ostatní činnosti 430 7,7 %
  • Činnosti v oblasti nemovitostí 328 5,9 %
  • Informační a komunikační činnosti 307 5,5 %
  • Doprava a skladování 223 4,0 %
  • Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 218 3,9 %
  • Ubytování, stravování a pohostinství 217 3,9 %
  • Administrativní a podpůrné činnosti 193 3,5 %
  • Vzdělávání 178 3,2 %
  • Ostatní 345 6,2 %

Právní formy

  • Podnikající fyzická osoba tuzemská 4 119 74,1 %
  • Společnost s ručením omezeným 931 16,8 %
  • Spolek 163 2,9 %
  • Zahraniční fyzická osoba 107 1,9 %
  • Společenství vlastníků jednotek 92 1,7 %
  • Akciová společnost 42 0,8 %
  • Příspěvková organizace zřízená územním samosprávným celkem 20 0,4 %
  • Pobočný spolek 17 0,3 %
  • Obecně prospěšná společnost 14 0,3 %
  • Nadační fond 10 0,2 %
  • Ostatní 43 0,8 %

Stáří subjektů

  • Do 3 let 526 9,5 %
  • 3-10 let 1 133 20,4 %
  • 10-20 let 1 519 27,3 %
  • 20-30 let 1 252 22,5 %
  • Více než 30 let 1 128 20,3 %

Velikost podle zaměstnanců

  • Bez zaměstnanců 2 220 39,9 %
  • 1-9 zaměstnanců 515 9,3 %
  • 10-49 zaměstnanců 135 2,4 %
  • 50-249 zaměstnanců 30 0,5 %
  • 250 a více zaměstnanců 6 0,1 %
  • Neuvedeno 2 652 47,7 %

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →

Při sčítání v roce 2021 bylo v Říčanech 6 363 obydlených bytů.

5 071
srpen 2026
480
srpen 2026
3 457
+733 proti 2001 1869-2011
2011
6 363
sčítání 2021
2 067
sčítání 2021
3 246
sčítání 2021
389
sčítání 2021
5 194
sčítání 2021
42
sčítání 2021
4 904
sčítání 2021
Další ukazatele (5)
26
−37 proti 2023 2020-2024
2024
25
−21 proti 2023 2020-2024
2024
1,52
−2,20 proti 2023
okres 5,28 · ČR 2,78
3243. z 6 254 obcí · 39. z 69 podobně velkých
2020-2024
2024
9,5 %
okres 17,7 · ČR 13,4
2137. z 6 256 obcí · 37. z 69 podobně velkých
srpen 2026

Do počtu dokončených bytů se kromě rodinných a bytových domů počítají i nástavby, vestavby a byty v nebytových budovách - tady jde o 1 z 26 bytů.

V Říčanech je 10 základních škol se 2 441 žáky a 10 mateřských škol s 726 dětmi.

3 743
sčítání 2021
4 413
sčítání 2021
1 237
sčítání 2021
28,5 %
ORP 23,6
72. z 6 254 obcí · 2. z 69 podobně velkých
sčítání 2021
922
září 2026
3 117
září 2026
1 211
září 2026
3
září 2026
10
0 proti 2023 2020-2024
2024
2 441
−68 proti 2023 2020-2024
2024

Školy se počítají jako samostatné subjekty, ne jako budovy nebo třídy - jeden subjekt často provozuje několik pracovišť.

Školy v obci

22 subjektů
  • Mateřská škola MŠ 96 · MŠ 119
  • Sofie - MŠ a ZŠ o.p.s. MŠ 56 · ZŠ 144
  • MŠ U Slunečních hodin MŠ 173
  • ZŠ a MŠ při o.p.s.Olivově dětské léčebně MŠ 30 · ZŠ 105
  • Mateřská škola Zahrádka MŠ 112
  • Mateřská škola Landie MŠ 108
  • Mateřská škola a Základní škola NEMO MŠ 36 · ZŠ 61
  • Mateřská škola Větrník MŠ 96
  • Magic Hill mateřská škola s.r.o. MŠ 50
  • Mateřská škola Kuřátko MŠ 46
  • 1. základní škola ZŠ 900
  • 2. základní škola ZŠ 830
  • 3. základní škola u Říčanského lesa ZŠ 690
  • Základní škola s RVJ Magic Hill s.r.o. ZŠ 255
  • 4. základní škola ZŠ 68
  • Základní škola NEMO NEXT s.r.o. ZŠ 64
  • Gymnázium SŠ 530
  • Masarykovo klasické gymnázium, s.r.o. SŠ 350
  • Střední odborná škola Říčany s.r.o. SŠ 331
  • Základní umělecká škola ZUŠ 1 100
  • ZUŠ Folklorika Čechy, s.r.o. ZUŠ 700
  • ZUŠ Cool Music Střední Čechy, s.r.o. ZUŠ 140

Podle rejstříku škol MŠMT, stav k září 2026. Číslo je nejvyšší povolený počet dětí nebo žáků, ne skutečný stav.

Zdravotnictví

Téma zdravotnictví →

Zdravotnická zařízení v obci

99 míst péče
  • Praktický lékař 8
  • Dětský lékař 4
  • Zubní lékař 11
  • Gynekolog 3
  • Lékař specialista 36
  • Nemocnice 1
  • Záchranná služba 1
  • Fyzioterapie 6
  • Domácí zdravotní péče 4
  • Ostatní 25

Ambulantní specialisté podle oboru

  • Vnitřní lékařství 8
  • Kardiologie 6
  • Dermatovenerologie 5
  • Endokrinologie a diabetologie 3
  • Oftalmologie 3
  • Radiologie a zobrazovací metody 3
  • Rehabilitační a fyzikální medicína 3
  • Chirurgie 2
  • Neurologie 2
  • Ortopedie a traumatologie pohybového ústrojí 2
  • Otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku 2
  • Psychiatrie 2
  • Alergologie a klinická imunologie 1
  • Anesteziologie a intenzivní medicína 1
  • Cévní chirurgie 1

a dalších 7 oborů

Místa poskytování zdravotní péče podle registru NRPZS (ÚZIS). Jedno místo může sdílet víc lékařů, u specialistů se místo s více obory počítá u každého z nich. Lékárny tu nejsou - počítají se podle úřední evidence SÚKL níže.

Lékárny

10 lékáren
  • Lékárna 10
  • Otevřeno v sobotu 4
  • Otevřeno v neděli 1
  • BENU Lékárna Barákova 237/8 · So, Ne
  • Dr.Max LÉKÁRNA Barákova 237/8 · So
  • Dr.Max LÉKÁRNA Štefánikova 247/2
  • Lékárna AGEL Smiřických 315/26
  • Lékárna Atrium Černokostelecká 2555/22a
  • Lékárna DPS Komenského náměstí 1850
  • Lékárna Dr. Douba Masarykovo nám. 58/36 · So
  • Lékárna Poliklinika Říčany Štefánikova 415/4
  • Lékárna Spokojeného Psa U Sanitasu 2246
  • Lékárna U bílého lva Černokostelecká 154/27a · So

Podle seznamu lékáren SÚKL. Výdejna je odloučené pracoviště lékárny s kratší otevírací dobou. „So“ a „Ne“ znamenají otevřeno o víkendu podle pracovní doby nahlášené SÚKL.

Volby a politika

Téma volby a politika →
76,2 %
+0,8 proti 2021
okres 75,6 · ČR 69,0
1620. z 6 254 obcí · lepší než 74 % · 1. z 69 podobně velkých
2002-2025
2025
77,7 %
+2,5 proti 2018
okres 77,5 · ČR 70,3
1453. z 6 254 obcí · lepší než 76 % · 1. z 69 podobně velkých
2013-2023
2023
40,3 %
−9,9 proti 2020
okres 35,7 · ČR 33,3
1752. z 6 253 obcí · lepší než 71 % · 1. z 69 podobně velkých
2000-2024
2024
50,4 %
−0,7 proti 2022
okres 51,6 · ČR 48,1
4782. z 6 249 obcí · lepší než 23 % · 10. z 69 podobně velkých
2002-2026
2026
46,1 %
+4,9 proti 2019
okres 42,5 · ČR 36,8
1054. z 6 254 obcí · lepší než 83 % · 1. z 69 podobně velkých
2004-2024
2024
22,0 %
ORP 20,0
2024

Zastoupení v Senátu

Obec patří do senátního obvodu č. 41 - Benešov. Senátoři se volí na šest let a Senát se obnovuje po třetinách, takže se tu nevolí při každých volbách.

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 50,4 %
KM: 56,6 % ODS+NK: 18,9 % USZ: 11,8 % KDUČSL+TOP09+NK: 6,4 % Zel.+Piráti+NK: 6,3 %
  • KM 56,6 %
  • ODS+NK 18,9 %
  • USZ 11,8 %
  • KDUČSL+TOP09+NK 6,4 %
  • Zel.+Piráti+NK 6,3 %

120 476 platných hlasů · 15 okrsků

Sněmovna 2025

účast 76,2 %
SPOLU: 33,2 % ANO: 19,7 % STAN: 18,2 % Piráti: 11,7 % AUTO: 7,0 % SPD: 4,7 % Ostatní: 5,5 %

8 946 platných hlasů · 15 okrsků · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 46,1 %
KDU+ODS+TOP 09: 32,7 % ANO: 15,2 % STAN+SLK: 14,6 % Piráti: 9,2 % AUTO+PŘÍSAHA: 9,1 % ČSNS+KSČM+SD-SN: 5,2 % Ostatní: 14,1 %

5 376 platných hlasů · 15 okrsků · odchylka proti kraji

Kraje 2024

účast 40,3 %
STAN: 47,9 % ANO: 19,1 % KDU+ODS+TOP 09: 17,8 % Piráti: 4,5 % SPD+Trikol+PRO: 3,4 % ČSNS+KSČM+ČSSD: 2,4 % Ostatní: 5,0 %
  • STAN 47,9 % +20,9
  • ANO 19,1 % -14,3
  • KDU+ODS+TOP 09 17,8 % +0,3
  • Piráti 4,5 % +0,5
  • SPD+Trikol+PRO 3,4 % -2,1
  • ČSNS+KSČM+ČSSD 2,4 % -2,8
  • PŘÍSAHA 1,7 % -0,7
  • Zelení+SEN 21 1,2 % +0,2
  • Ostatní (8) 2,0 %

4 670 platných hlasů · 15 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 76,0 %
Petr Pavel: 51,4 % Andrej Babiš: 19,1 % Danuše Nerudová: 14,6 % Pavel Fischer: 8,1 % Jaroslav Bašta: 2,8 % Marek Hilšer: 2,3 % Ostatní: 1,8 %
  • Petr Pavel 51,4 % +10,8
  • Andrej Babiš 19,1 % -12,1
  • Danuše Nerudová 14,6 % +0,8
  • Pavel Fischer 8,1 % +1,9
  • Jaroslav Bašta 2,8 % -0,9
  • Marek Hilšer 2,3 % -0,3
  • Karel Diviš 1,2 % -0,2
  • Tomáš Zima 0,5 % -0,1

8 756 platných hlasů · 15 okrsků · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 77,7 %
Petr Pavel: 77,7 % Andrej Babiš: 22,3 %
  • Petr Pavel 77,7 % +14,4
  • Andrej Babiš 22,3 % -14,4

8 974 platných hlasů · 15 okrsků · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

21 mandátů

KM

13 mandátů · 56,6 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. David Michalička 45 1. 3 547
Ing. Martin Gebauer 56 2. 3 466
Mgr. Hana Špačková 59 3. 3 485
Ing. Pavel Matoška 62 4. 3 333
Mgr. Michal Anelt 50 5. 3 367
Ing. Tomáš Skřivánek 52 6. 3 322
Sebastian Macura 24 7. 3 371
Petr Auředník 47 8. 3 340
PharmDr. Jana Doleželová 45 9. 3 387
Ing. Jarmila Voráčková 64 10. 3 362
Matyáš Fořt 20 11. 3 359
Ing. Jan Kužník 49 12. 3 281
Ing. arch. Dominik Landkammer 41 13. 3 331

Klidné město

ODS+NK

4 mandáty · 18,9 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. arch. Alice Štěpánková 55 1. 1 444
Ing. Miloslav Šmolík, MSc. 54 2. 1 377
Karla Egidová 78 4. 1 258
Ing. Tomáš Kořán 58 3. 1 219

ZDRAVÉ ŘÍČANY

USZ

2 mandáty · 11,8 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
MUDr. Michal Mrázek 60 2. 1 305
David Frydrych 58 1. 1 145

Unie pro sport a zdraví

KDUČSL+TOP09+NK

1 mandát · 6,4 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Irena Moudrá 57 3. 541

Říčany srdcem

Zel.+Piráti+NK

1 mandát · 6,3 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Mgr. Martina Kořenová 51 4. 689

Piráti se Zelení a nestranní

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Sociální situace

Téma sociální situace →
440
září 2026
1 898
září 2026
5 b.
0 proti 2023 2016-2024
2024
25,4 ‰
okres 27,2 · ČR 76,0
2230. z 6 101 obcí · lepší než 63 % · 2. z 69 podobně velkých
září 2026

Zařízení sociálních služeb

9 zařízení · 2024
  • Domovy pro seniory 3
  • Sociální poradny 2
  • Stacionáře denní 1
  • Domovy se zvláštním režimem 1
  • Zařízení pro krizovou pomoc 1
  • Nízkoprahová zařízení pro děti a mládež 1

Podle registru poskytovatelů sociálních služeb (ČSÚ, MPSV). Počítá se zařízení, ne kapacita.

5 402 osob
sčítání 2021
4 451 osob
sčítání 2021
8 409 osob
sčítání 2021
3 007 osob
sčítání 2021
4 832 osob
sčítání 2021

Dojížďka za prací a do školy

sčítání 2021

Kam se vyjíždí

Do jiných obcí vyjíždí 5 324 lidí.

Odkud se přijíždí

Z jiných obcí dojíždí 8 409 lidí.

Údaje jsou ze Sčítání 2021 a zachycují stav ke dni sčítání 26. března 2021, kdy část lidí pracovala z domova. Směry jsou jen mezi obcemi Česka, počet vyjíždějících výš zahrnuje i cesty do ciziny.

5 063
+744 proti 2024 2023-2025
2025
99,8 %
+14,7 proti 2024
okres 88,8 · ČR 73,4
670. z 6 256 obcí · lepší než 89 % · 5. z 69 podobně velkých
2023-2025
2025

Cestovní ruch

Téma cestovní ruch →

V Říčanech je 8 ubytovacích zařízení s 454 lůžky.

Kulturní památky

6
  • kostel sv. Petra a Pavla
  • kostel sv. Václava · Jažlovice
  • zřícenina hradu
  • celnice zv. Mýto

Dále 2 stavby bez vlastního jména: měšťanský dům, sloup se sochou panny marie immaculaty.

Životní prostředí

Téma životní prostředí →
407 kg
0 proti 2023
okres 410 · ČR 414
3965. z 6 254 obcí · lepší než 36 % · 47. z 69 podobně velkých
2021-2024
2024
144 kg
+2 proti 2023
okres 176 · ČR 205
1357. z 6 254 obcí · lepší než 78 % · 9. z 69 podobně velkých
2021-2024
2024
74 kg
+1 proti 2023
okres 76 · ČR 69
2091. z 6 254 obcí · lepší než 66 % · 8. z 69 podobně velkých
2021-2024
2024
6 979,9 t
+77,6 proti 2023 2021-2024
2024
2 472,9 t
+60,1 proti 2023 2021-2024
2024
1 123,6 t
+27,7 proti 2023 2021-2024
2024
962,1 t
+101,0 proti 2023 2021-2024
2024
51,5 %
+0,6 proti 2023
ORP 54,0
2598. z 6 258 obcí · lepší než 58 % · 25. z 69 podobně velkých
2021-2024
2024
1 276,3 t
+25,6 proti 2023 2021-2024
2024
Další ukazatele (7)
531,1 t
+15,7 proti 2023 2021-2024
2024
377,6 t
+3,1 proti 2023 2021-2024
2024
284,3 t
−3,9 proti 2023 2021-2024
2024
83,3 t
+10,8 proti 2023 2021-2024
2024
1 953,6 t
−96,7 proti 2023 2021-2024
2024
0,0 t
2024
24,2 t
+7,4 proti 2023 2021-2024
2024

Památné stromy a příroda

34 stromů
  • Památné stromořadí České republiky 7
  • 6 exemplářů Tilia Platyphyllos (lípa velkolistá) 6
  • Duby v údolí Říčanského potoka 5
  • Duby v Říčanech 4
  • 3 exempláře Tilia Platyphyllos (lípa velkolistá) 3
  • Lípy v Říčanech 2
  • 1 ex. Tilia platyphyllos Scop. (Lípa velkolistá)
  • Buk v Říčanech
  • Jírovec maďal
  • Lípa u hřbitova v Říčanech
  • Lípa u trati v Říčanech
  • Lípa v Pacově
  • Třešeň ptačí

Podle Ústředního seznamu ochrany přírody (AOPK ČR). U skupin stromů je uvedený počet stromů.

Data po letech

26 let
Rok Obyvatel Muži Ženy Narození Zemřelí Přir. přírůstek Přistěh. Vystěh. Saldo Celkem
2025 17 314 8 456 8 858 136 150 -14 888 703 185 171
2024 17 143 8 334 8 809 128 132 -4 814 622 192 188
2023 16 955 8 204 8 751 131 160 -29 896 687 209 180
2022 16 775 8 107 8 668 130 168 -38 1 141 510 631 593
2021 16 182 7 881 8 301 177 166 11 739 532 207 218
2020 16 167 7 864 8 303 171 141 30 676 447 229 259
2019 15 908 7 698 8 210 - - - - - - -
2018 15 619 7 553 8 066 - - - - - - -
2017 15 448 7 469 7 979 - - - - - - -
2016 15 236 7 352 7 884 - - - - - - -
2015 15 027 7 259 7 768 - - - - - - -
2014 14 749 7 128 7 621 - - - - - - -
2013 14 409 6 976 7 433 - - - - - - -
2012 14 116 6 831 7 285 - - - - - - -
2011 13 856 6 706 7 150 - - - - - - -
2010 13 826 6 802 7 024 - - - - - - -
2009 13 450 6 603 6 847 - - - - - - -
2008 13 118 6 454 6 664 - - - - - - -
2007 12 388 6 017 6 371 - - - - - - -
2006 11 957 5 768 6 189 - - - - - - -
2005 11 800 5 699 6 101 - - - - - - -
2004 11 496 5 513 5 983 - - - - - - -
2003 11 329 5 414 5 915 - - - - - - -
2002 11 159 5 321 5 838 - - - - - - -
2001 11 019 5 283 5 736 - - - - - - -
2000 10 880 5 172 5 708 - - - - - - -

Mapa

obec a její sousedé

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Umístění a členění

Mezi 6 258 obcemi Česka drží Říčany 72. místo podle počtu obyvatel.

Mezi obcemi okresu

2. z 110

Mezi všemi obcemi

72. z 6 258

percentil 99. - 99 % území je menších

Velikostní skupina

10 000 až 19 999 obyvatel

Stupeň urbanizace: menší město a předměstí (DEGURBA, ČSÚ).

Takových obcí je v Česku 69. Pořadí „mezi podobně velkými" u ukazatelů se počítá v téhle skupině (velikostní skupiny obcí podle ČSÚ).

Proti obcím stejné velikosti

  • Průměrný věk obec 40,9 let medián 44,3 let
  • Děti 0-14 let obec 18,5 % medián 14,4 %
  • Senioři 65+ obec 18,0 % medián 22,6 %
  • Nezaměstnanost obec 3,26 % medián 5,26 %
  • Subjektů na 100 ob. obec 32,1 medián 22,2
  • Bytů na 1 000 ob. obec 1,52 medián 1,66
  • Příjmy na obyvatele obec 66 756 Kč medián 39 242 Kč

Medián (čárka) je prostřední hodnota skupiny (obce od 10 000 do 19 999 obyvatel): polovina obcí má vyšší, polovina nižší. Světlý pás ukazuje, kde leží prostřední polovina obcí skupiny. Vždy za stejné období jako údaj obce.

Podobně velké obce v kraji

Správní obvod

Říčany

Obec s rozšířenou působností, kam se chodí pro občanku, řidičák nebo stavební povolení.

Části obce 7

Jažlovice · Kuří · Pacov · Radošovice · Říčany · Strašín · Voděrádky

Zdroje dat: AOPK ČR · ČSÚ · ČTÚ · ČÚZK · Exekutorská komora ČR · Ministerstvo financí · Ministerstvo životního prostředí · MMR ČR · MPSV · MŠMT · NPÚ · SÚKL · ÚZIS · Volby.cz · zdroje dat a licence