Město

Bor

Okres Tachov · Kraj Plzeňský kraj · Web www.mubor.cz

Obyvatel 2025 4 824
Rozloha
116,48 km²
Hustota
41,4 ob./km²dopočet
Do okresního města
13,8 kmvzdušně
Do krajského města
43,5 kmvzdušně
Kód RÚIAN
560758
Poloha
49,7141, 12,7763

Bor je město v okrese Tachov v Plzeňském kraji s hustotou zalidnění 41,4 obyvatel na km², což je několikanásobně méně než v Česku. Rozloha města je 116,48 km² a zahrnuje 22 částí, mezi nimi například Bezděkov, Borovany, Lužná či Velká Ves. Město leží 13,8 km od okresního města a 43,5 km od krajského města.

V Boru je jedna základní škola se 411 žáky a jedna mateřská škola s 129 dětmi. Nejvíc podniků působí v oborech velkoobchod a maloobchod, opravy motorových vozidel, dále v zemědělství, lesnictví a rybářství a také v ubytování, stravování a pohostinství. Vybavenost zahrnuje vodovod, kanalizaci s čistírnou odpadních vod, plyn, sběrný dvůr, kino, kulturní dům, informační centrum a kostel. Krajinu tvoří zhruba 55 % zemědělské půdy, 34 % lesních pozemků a 3 % vodních ploch, což je výrazně více než v Česku.

Počet obyvatel města kolísá od roku 2006, v roce 2025 jich je 4 824, což je o 65 méně než v roce 2024. Celkový přírůstek obyvatel je záporný, ale meziročně se úbytek snížil o 178 osob. Počet zemřelých roste, v roce 2025 jich bylo 60, což je o 18 více než v předchozím roce. Saldo migrace kolísá, v roce 2025 bylo -37, což je zlepšení oproti roku 2024. Počet narozených se pohybuje mezi 20 a 47 ročně, v roce 2025 jich bylo 32.

Schválený rozpočet 2026 234,2 mil. příjmy 396,0 mil. výdaje −161,8 mil. saldo Struktura rozpočtu →

Vývoj počtu obyvatel

2000-2025
3 814 4 189 4 565 4 941 5 316 2000 2000: 3 975 obyvatel 2001: 3 948 obyvatel 2002: 3 939 obyvatel 2003: 4 025 obyvatel 2004 2004: 4 014 obyvatel 2005: 4 053 obyvatel 2006: 4 095 obyvatel 2007: 4 183 obyvatel 2008 2008: 4 404 obyvatel 2009: 4 378 obyvatel 2010: 4 334 obyvatel 2011: 4 189 obyvatel 2012 2012: 4 129 obyvatel 2013: 4 153 obyvatel 2014: 4 151 obyvatel 2015: 4 123 obyvatel 2016 2016: 4 201 obyvatel 2017: 4 304 obyvatel 2018: 4 306 obyvatel 2019: 4 486 obyvatel 2020 2020: 4 488 obyvatel 2021: 4 403 obyvatel 2022: 5 191 obyvatel 2023: 5 132 obyvatel 2024: 4 889 obyvatel 2025 2025: 4 824 obyvatel

Obec Bor má 4 824 obyvatel a je 4. největší z 51 obcí okresu. Za poslední rok jich ubylo o 1,3 %. Od okresního města je vzdálená 14 km vzdušnou čarou a rozkládá se na 116,48 km² a skládá se ze 22 částí. Podle sčítání 2021 tu žilo víc seniorů než dětí (na sto dětí připadalo 116 lidí nad 65 let) a vysokoškolské vzdělání mělo 7,4 % obyvatel starších patnácti let. Podíl nezaměstnaných byl 4,44 % a rozpočtové příjmy vycházejí na 47 608 Kč na obyvatele. Průměrná rychlost internetu v obci je 33,3 Mb/s pro stahování a 16,0 Mb/s pro odesílání, odezva 32 ms podle měření na rychlost.cz.

Metodika

Obec v číslech za 10 let

2015-2025
Ukazatel Tehdy Teď Změna Vývoj
Obyvatelé 4 123 2015 4 824 2025 +17,0 % nárůst
Průměrný věk 40,3 let 2015 41,9 let 2025 +1,6 let nárůst
Podíl lidí nad 65 let 14,3 % 2015 16,9 % 2025 +2,6 p. b. nárůst
Dokončené byty 5 2020 25 2024 43 celkem za období
Aktivní ekonomické subjekty 465 subjektů 2015 458 subjektů 2025 −1,5 % mírný pokles
Podíl nezaměstnaných 3,05 % 2020 3,79 % 2024 +0,7 p. b. mírný nárůst
Příjmy rozpočtu na obyvatele v běžných cenách 29 888 Kč 2020 47 608 Kč 2025 +59,3 % nárůst

Srovnává se první rok s daty v posledních deseti letech s posledním rokem; u dokončených bytů je změna součet za celé období. Peněžní údaje jsou v běžných cenách, bez očištění o inflaci.

Vývoj v čase

7 grafů

Narození a zemřelí

Narození Zemřelí

0 18 35 53 70 2020 - Narození: 46 2020 - Zemřelí: 39 2021 - Narození: 47 2021 - Zemřelí: 65 2022 - Narození: 44 2022 - Zemřelí: 40 2023 - Narození: 20 2023 - Zemřelí: 41 2024 - Narození: 35 2024 - Zemřelí: 42 2025 - Narození: 32 2025 - Zemřelí: 60 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Stěhování

Přistěhovalí Vystěhovalí

0 285 571 856 1 142 2020 - Přistěhovalí: 209 2020 - Vystěhovalí: 214 2021 - Přistěhovalí: 342 2021 - Vystěhovalí: 199 2022 - Přistěhovalí: 1 057 2022 - Vystěhovalí: 273 2023 - Přistěhovalí: 755 2023 - Vystěhovalí: 793 2024 - Přistěhovalí: 584 2024 - Vystěhovalí: 820 2025 - Přistěhovalí: 554 2025 - Vystěhovalí: 591 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Přirozený přírůstek a saldo stěhování

Přirozený přírůstek Saldo stěhování

-338 -32 274 580 886 2020 Přirozený přírůstek: 7 Saldo stěhování: -5 2021 Přirozený přírůstek: -18 Saldo stěhování: 143 2022 Přirozený přírůstek: 4 Saldo stěhování: 784 2023 Přirozený přírůstek: -21 Saldo stěhování: -38 2024 Přirozený přírůstek: -7 Saldo stěhování: -236 2025 Přirozený přírůstek: -28 Saldo stěhování: -37 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Sňatky a rozvody

Sňatky Rozvody

3 9 16 22 28 2022 Sňatky: 26 Rozvody: 10 2023 Sňatky: 24 Rozvody: 5 2024 Sňatky: 23 Rozvody: 8 2022 2023 2024

Obyvatelé při sčítání lidu 1869-2011

v hranicích obce z roku 2011
0 1 509 3 019 4 528 6 037 1869 - Obyvatel při sčítání: 5 181 1880 - Obyvatel při sčítání: 5 590 1890 - Obyvatel při sčítání: 5 422 1900 - Obyvatel při sčítání: 5 292 1910 - Obyvatel při sčítání: 5 398 1921 - Obyvatel při sčítání: 5 401 1930 - Obyvatel při sčítání: 5 229 1950 - Obyvatel při sčítání: 2 970 1961 - Obyvatel při sčítání: 3 460 1970 - Obyvatel při sčítání: 3 416 1980 - Obyvatel při sčítání: 3 832 1991 - Obyvatel při sčítání: 3 787 2001 - Obyvatel při sčítání: 3 961 2011 - Obyvatel při sčítání: 4 209 1869 1890 1910 1930 1961 1980 2001 2011

Rozpočet

tis. Kč

Příjmy Výdaje

0 65 633 131 266 196 898 262 531 2020 - Příjmy: 134 136 2020 - Výdaje: 124 477 2021 - Příjmy: 159 644 2021 - Výdaje: 143 511 2022 - Příjmy: 177 110 2022 - Výdaje: 158 467 2023 - Příjmy: 215 155 2023 - Výdaje: 243 084 2024 - Příjmy: 229 117 2024 - Výdaje: 209 378 2025 - Příjmy: 229 660 2025 - Výdaje: 215 020 2020 2021 2022 2023 2024 2025

Nezaměstnanost

%
2,4 2,8 3,1 3,5 3,9 2020 Podíl nezaměstnaných: 3,05 2021 Podíl nezaměstnaných: 2,81 2022 Podíl nezaměstnaných: 2,82 2023 Podíl nezaměstnaných: 2,51 2024 Podíl nezaměstnaných: 3,79 2020 2021 2022 2023 2024

Obyvatelstvo

Téma obyvatelstvo →

V roce 2025 se v Boru narodilo 32 dětí a zemřelo 60 lidí.

4 824
−65 proti 2024 2000-2025
2025
2 371
+58 proti 2024 2000-2025
2025
2 453
−123 proti 2024 2000-2025
2025
41,4 ob./km²
−0,6 proti 2024
okres 41,9 · ČR 138,4
3986. z 6 258 obcí · 442. z 456 podobně velkých
2020-2025
2025
50,8 %
−1,8 proti 2024
okres 50,7 · ČR 50,8
1605. z 6 254 obcí · 143. z 456 podobně velkých
2000-2025
2025
41,9 let
−0,1 proti 2024
okres 42,6 · ČR 43,3
4476. z 6 254 obcí · 354. z 456 podobně velkých
2000-2025
2025
16,9 %
+0,4 proti 2024
okres 18,7 · ČR 20,8
5262. z 6 254 obcí · 396. z 456 podobně velkých
2000-2025
2025
12,6 %
−0,4 proti 2024
okres 14,4 · ČR 15,1
5378. z 6 254 obcí · 434. z 456 podobně velkých
2000-2025
2025
133,7
+7,8 proti 2024
okres 130,4 · ČR 138,0
3061. z 6 249 obcí · 240. z 456 podobně velkých
2000-2025
2025
70,5 %
0 proti 2024
okres 66,9 · ČR 64,1
194. z 6 254 obcí · 4. z 456 podobně velkých
2000-2025
2025
Další ukazatele (24)
4 691
−182 proti 2024 2000-2025
2025
4 301
sčítání 2021
4 209
+248 proti 2001 1869-2011
2011
1 869
sčítání 2021
1 545
sčítání 2021
552
sčítání 2021
282
sčítání 2021
2 146
sčítání 2021
650
sčítání 2021
121
sčítání 2021
-65
+178 proti 2024 2020-2025
2025
32
−3 proti 2024 2020-2025
2025
-28
−21 proti 2024 2020-2025
2025
554
−30 proti 2024 2020-2025
2025
8
+3 proti 2023 2022-2024
2024
-37
+199 proti 2024 2020-2025
2025
23
−1 proti 2023 2022-2024
2024
591
−229 proti 2024 2020-2025
2025
60
+18 proti 2024 2020-2025
2025
6,8 ‰
−0,4 proti 2024
okres 7,6 · ČR 7,1
3034. z 6 254 obcí · 225. z 456 podobně velkých
2020-2025
2025
-13,5 ‰
+36,2 proti 2024
okres 7,2 · ČR 0,6
4991. z 6 254 obcí · 407. z 456 podobně velkých
2020-2025
2025
1,6 ‰
+0,7 proti 2023
okres 2,3
2022-2024
2024
4,7 ‰
+0,1 proti 2023
okres 4,1
2022-2024
2024
12,8 ‰
+4,2 proti 2024
okres 10,0 · ČR 10,4
1606. z 6 254 obcí · 76. z 456 podobně velkých
2020-2025
2025

Odpověď na náboženskou víru byla ve sčítání 2021 dobrovolná a neuvedlo ji 35,0 % lidí (1 505 z 4 301), takže počty bez víry a věřících nedají dohromady počet obyvatel. U rodinného stavu chybí do počtu obyvatel 53 nezjištěných. Sčítání navíc počítá obvyklý pobyt, evidence obyvatel trvalé bydliště - proto je za rok 2021 v tabulce 4 403 obyvatel, zatímco sčítání jich napočítalo 4 301.

Věková pyramida

Sčítání 2021
Muži
2 185
50,8 % obyvatel
Ženy
2 116
49,2 % obyvatel
Senioři 65+ na 100 dětí
116
Česko 127
2 % 2 % 4 % 4 % Muži 90+ let: 4 (0,1 %) Ženy 90+ let: 7 (0,2 %) 90+ Muži 85-89 let: 10 (0,2 %) Ženy 85-89 let: 32 (0,7 %) 85-89 Muži 80-84 let: 20 (0,5 %) Ženy 80-84 let: 44 (1,0 %) 80-84 Muži 75-79 let: 42 (1,0 %) Ženy 75-79 let: 76 (1,8 %) 75-79 Muži 70-74 let: 105 (2,4 %) Ženy 70-74 let: 130 (3,0 %) 70-74 Muži 65-69 let: 147 (3,4 %) Ženy 65-69 let: 142 (3,3 %) 65-69 Muži 60-64 let: 127 (3,0 %) Ženy 60-64 let: 144 (3,4 %) 60-64 Muži 55-59 let: 151 (3,5 %) Ženy 55-59 let: 151 (3,5 %) 55-59 Muži 50-54 let: 168 (3,9 %) Ženy 50-54 let: 136 (3,2 %) 50-54 Muži 45-49 let: 196 (4,6 %) Ženy 45-49 let: 186 (4,3 %) 45-49 Muži 40-44 let: 176 (4,1 %) Ženy 40-44 let: 168 (3,9 %) 40-44 Muži 35-39 let: 154 (3,6 %) Ženy 35-39 let: 114 (2,7 %) 35-39 Muži 30-34 let: 169 (3,9 %) Ženy 30-34 let: 154 (3,6 %) 30-34 Muži 25-29 let: 160 (3,7 %) Ženy 25-29 let: 112 (2,6 %) 25-29 Muži 20-24 let: 114 (2,7 %) Ženy 20-24 let: 104 (2,4 %) 20-24 Muži 15-19 let: 109 (2,5 %) Ženy 15-19 let: 93 (2,2 %) 15-19 Muži 10-14 let: 119 (2,8 %) Ženy 10-14 let: 128 (3,0 %) 10-14 Muži 5-9 let: 94 (2,2 %) Ženy 5-9 let: 96 (2,2 %) 5-9 Muži 0-4 let: 120 (2,8 %) Ženy 0-4 let: 99 (2,3 %) 0-4 muži ženy

Podíl z obyvatel území po pětiletých skupinách, muži vlevo, ženy vpravo. Obrys je Česko: kde přečnívá, má území v té skupině méně lidí než průměr. Sčítání 2021, obyvatelstvo s obvyklým pobytem.

Obce a území

Téma obce a území →

Zemědělská půda tvoří 54,6 % katastru Boru.

116,48 km²
0 proti 2024 2020-2025
2025
54,6 %
0 proti 2024
okres 47,2 · ČR 53,1
4115. z 6 258 obcí · 242. z 456 podobně velkých
1993-2025
2025
33,8 %
0 proti 2024
okres 43,7 · ČR 34,0
2092. z 6 258 obcí · lepší než 66 % · 169. z 456 podobně velkých
1993-2025
2025
3,03 %
0 proti 2024
okres 1,97 · ČR 2,18
991. z 6 258 obcí · 87. z 456 podobně velkých
1993-2025
2025
1,30 %
−0,01 proti 2024
okres 0,82 · ČR 1,73
3397. z 6 258 obcí · 376. z 456 podobně velkých
1993-2025
2025
22
2025

Využití území a vybavenost

2025

Využití území

  • Orná půda 4 830 41,5 %
  • Zahrady 94 0,8 %
  • Trvalé travní porosty 1 439 12,4 %
  • Lesní půda 3 938 33,8 %
  • Vodní plochy 353 3,0 %
  • Zastavěné plochy 152 1,3 %
  • Ostatní plochy 844 7,2 %

Celkem 11 648 ha

Co v obci je

  • Vodovod
  • Kanalizace
  • Kanalizace s ČOV
  • Plyn
  • Sběrný dvůr
  • Kino
  • Kulturní dům
  • Informační centrum
  • Kostel

9 z 12 sledovaných položek

Veřejné finance

Téma veřejné finance →

Rozpočtové příjmy Boru byly v roce 2025 230 mil. Kč, v přepočtu 47 608 Kč na obyvatele.

0 tis. Kč
2025
586 612 476 Kč
okres 2 918 758 152 · ČR 600 469 124 785
165. z 6 258 obcí · 16. z 456 podobně velkých
2023
182 233 tis. Kč
−171 proti 2024 2020-2025
2025
17 580 tis. Kč
+519 proti 2024 2020-2025
2025
229 660 tis. Kč
+544 proti 2024 2020-2025
2025
14 640 tis. Kč
−5 099 proti 2024 2020-2025
2025
215 020 tis. Kč
+5 642 proti 2024 2020-2025
2025
0 Kč
okres 2 213 · ČR 5 825
1. z 6 247 obcí · 1. z 454 podobně velkých
2025
7,7 %
+0,2 proti 2024
okres 11,3 · ČR 18,9
3714. z 6 253 obcí · 304. z 456 podobně velkých
2020-2025
2025
Další ukazatele (3)
121 603 Kč
okres 50 509 · ČR 79 370
623. z 6 254 obcí · 45. z 456 podobně velkých
2023
47 608 Kč
+744 proti 2024
okres 42 570 · ČR 48 930
1037. z 6 253 obcí · 49. z 456 podobně velkých
2020-2025
2025
44 573 Kč
+1 747 proti 2024
okres 43 836 · ČR 47 568
1495. z 6 253 obcí · 126. z 456 podobně velkých
2020-2025
2025

Práce a ekonomika

Téma práce a ekonomika →

Ke konci srpna 2026 byl podíl nezaměstnaných osob v Boru 4,44 %, o 0,09 procentního bodu více než měsíc předtím.

4,44 %
+0,09 proti červenci 2026
okres 4,79 · ČR 5,05
3430. z 6 254 obcí · lepší než 45 % · 244. z 456 podobně velkých
2016-2026
srpen 2026
158
+5 proti červenci 2026 2018-2026
srpen 2026
0,2
+0,1 proti 2023
82. z 3 296 obcí · lepší než 97 % · 10. z 440 podobně velkých
2020-2024
2024

Nezaměstnanost během roku

MPSV

Podíl nezaměstnaných osob po měsících

%
Podíl nezaměstnaných osob po měsících (%)
Rok ledúnobředubkvěčvnčvcsrpzářříjlispro
2016 4,98 4,98 4,84 4,94 5,12 4,70 4,74 4,70 4,67 4,50 4,46 4,22
2017 4,29 3,97 3,66 3,38 3,01 2,98 2,94 2,87 2,91 2,91 2,94 3,18
2018 2,80 2,56 2,60 2,46 2,06 2,17 2,34 2,44 2,37 2,00 2,37 2,40
2019 2,50 2,17 1,93 1,56 1,74 1,87 1,94 2,18 2,32 2,15 1,84 2,18
2020 2,18 1,94 2,28 2,93 2,92 3,12 3,51 3,31 3,28 3,05 3,05 3,05
2021 3,21 3,05 2,89 2,89 2,71 2,77 3,20 3,00 2,68 2,64 2,58 2,81
2022 2,87 2,74 2,51 2,55 2,26 2,19 2,45 2,45 2,52 2,45 2,42 2,82
2023 2,89 2,69 2,85 2,52 2,52 2,52 2,89 2,65 2,75 2,79 2,14 2,51
2025 4,03 3,95 3,81 3,38 3,34 3,60 3,65 3,86 4,21 4,12 4,38 4,47
2026 4,61 4,58 4,76 4,61 4,59 4,32 4,35 4,44 bez údaje bez údaje bez údaje bez údaje

Podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu 15-64 let ke konci měsíce. Sezónní práce (stavebnictví, zemědělství, turistika) obvykle snižuje nezaměstnanost v létě a zvedá ji v zimě.

Firmy a organizace

Téma firmy a organizace →

V roce 2025 bylo v Boru registrováno 880 ekonomických subjektů, o 13 více než rok předtím.

880 subjektů
+13 proti 2024 2001-2025
2025
458 subjektů
+31 proti 2024 2010-2025
2025
52,0 %
+2,8 proti 2024
okres 50,9 · ČR 61,6
5725. z 6 257 obcí · lepší než 8 % · 427. z 456 podobně velkých
2010-2025
2025
18,2
okres 19,6 · ČR 17,1
5358. z 6 246 obcí · 400. z 456 podobně velkých
2001-2025
červenec 2026

Struktura podnikání

srpen 2026

Nejvíc podniků v Boru působí v oboru velkoobchod a maloobchod (17,3 %), následují ostatní činnosti a zemědělství, lesnictví, rybářství.

Vzniklo za 12 měsíců
20
Zaniklo za 12 měsíců
5
Má zaměstnance
31,5 %
z 387 subjektů se známou velikostí

Obory podnikání

  • Velkoobchod a maloobchod; opravy a údržba motorových vozidel 152 17,3 %
  • Ostatní činnosti 97 11,1 %
  • Zemědělství, lesnictví, rybářství 97 11,1 %
  • Ubytování, stravování a pohostinství 81 9,2 %
  • Zpracovatelský průmysl 80 9,1 %
  • Činnosti v oblasti nemovitostí 73 8,3 %
  • Stavebnictví 63 7,2 %
  • Profesní, vědecké a technické činnosti 42 4,8 %
  • Doprava a skladování 42 4,8 %
  • Kulturní, zábavní a rekreační činnosti 20 2,3 %
  • Vzdělávání 18 2,1 %
  • Zdravotní a sociální péče 16 1,8 %
  • Ostatní 51 5,8 %

Právní formy

  • Podnikající fyzická osoba tuzemská 605 69,0 %
  • Společnost s ručením omezeným 123 14,0 %
  • Společenství vlastníků jednotek 61 7,0 %
  • Spolek 36 4,1 %
  • Zahraniční fyzická osoba 24 2,7 %
  • Pobočný spolek 9 1,0 %
  • Příspěvková organizace zřízená územním samosprávným celkem 5 0,6 %
  • Honební společenstvo 5 0,6 %
  • Odborová organizace 3 0,3 %
  • Evidované církevní právnické osoby 2 0,2 %
  • Ostatní 4 0,5 %

Stáří subjektů

  • Do 3 let 80 9,1 %
  • 3-10 let 155 17,7 %
  • 10-20 let 240 27,4 %
  • 20-30 let 243 27,7 %
  • Více než 30 let 159 18,1 %

Velikost podle zaměstnanců

  • Bez zaměstnanců 265 30,2 %
  • 1-9 zaměstnanců 78 8,9 %
  • 10-49 zaměstnanců 32 3,6 %
  • 50-249 zaměstnanců 6 0,7 %
  • 250 a více zaměstnanců 6 0,7 %
  • Neuvedeno 490 55,9 %

Nemovitosti a výstavba

Téma nemovitosti a výstavba →

Při sčítání v roce 2021 bylo v Boru 1 737 obydlených bytů.

1 153
srpen 2026
137
srpen 2026
821
+77 proti 2001 1869-2011
2011
1 737
sčítání 2021
956
sčítání 2021
456
sčítání 2021
121
sčítání 2021
1 361
sčítání 2021
8
sčítání 2021
819
sčítání 2021
Další ukazatele (5)
25
+21 proti 2023 2020-2024
2024
0
−1 proti 2023 2020-2024
2024
5,11
+4,33 proti 2023
okres 2,54 · ČR 2,78
1251. z 6 254 obcí · 39. z 456 podobně velkých
2020-2024
2024
11,9 %
okres 18,9 · ČR 13,4
1807. z 6 256 obcí · 136. z 456 podobně velkých
srpen 2026

Do počtu dokončených bytů se kromě rodinných a bytových domů počítají i nástavby, vestavby a byty v nebytových budovách - tady jde o 25 z 25 bytů.

V Boru je jedna základní škola se 411 žáky a jedna mateřská škola s 129 dětmi.

270
sčítání 2021
962
sčítání 2021
626
sčítání 2021
7,4 %
ORP 7,8
5086. z 6 254 obcí · 410. z 456 podobně velkých
sčítání 2021
182
září 2026
600
září 2026
405
září 2026
1
září 2026
411
−25 proti 2023 2020-2024
2024

Školy se počítají jako samostatné subjekty, ne jako budovy nebo třídy - jeden subjekt často provozuje několik pracovišť.

Školy v obci

4 subjekty
  • Mateřská škola MŠ 182
  • Základní škola ZŠ 600
  • Střední škola SŠ 405
  • Základní umělecká škola ZUŠ 950

Podle rejstříku škol MŠMT, stav k září 2026. Číslo je nejvyšší povolený počet dětí nebo žáků, ne skutečný stav.

Zdravotnictví

Téma zdravotnictví →

Zdravotnická zařízení v obci

31 míst péče
  • Praktický lékař 4
  • Dětský lékař 2
  • Zubní lékař 4
  • Gynekolog 1
  • Lékař specialista 12
  • Záchranná služba 1
  • Fyzioterapie 1
  • Domácí zdravotní péče 1
  • Ostatní 5

Ambulantní specialisté podle oboru

  • Dermatovenerologie 2
  • Angiologie 1
  • Chirurgie 1
  • Kardiologie 1
  • Klinická biochemie 1
  • Neurologie 1
  • Oftalmologie 1
  • Ortopedie a traumatologie pohybového ústrojí 1
  • Otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku 1
  • Psychiatrie 1
  • Radiologie a zobrazovací metody 1
  • Rehabilitační a fyzikální medicína 1
  • Vnitřní lékařství 1

Místa poskytování zdravotní péče podle registru NRPZS (ÚZIS). Jedno místo může sdílet víc lékařů, u specialistů se místo s více obory počítá u každého z nich. Lékárny tu nejsou - počítají se podle úřední evidence SÚKL níže.

Lékárny

2 lékárny
  • Lékárna 2
  • Otevřeno v sobotu 1
  • Dr. Max LÉKÁRNA Přimdská 501 · So
  • dm-med LÉKÁRNA Nová Hospoda 22

Podle seznamu lékáren SÚKL. Výdejna je odloučené pracoviště lékárny s kratší otevírací dobou. „So“ a „Ne“ znamenají otevřeno o víkendu podle pracovní doby nahlášené SÚKL.

Volby a politika

Téma volby a politika →
62,4 %
+9,5 proti 2021
okres 65,1 · ČR 69,0
5939. z 6 254 obcí · lepší než 5 % · 425. z 456 podobně velkých
2002-2025
2025
65,5 %
+11,4 proti 2018
okres 67,5 · ČR 70,3
5712. z 6 254 obcí · lepší než 8 % · 401. z 456 podobně velkých
2013-2023
2023
26,3 %
+4,2 proti 2020
okres 28,6 · ČR 33,3
5886. z 6 253 obcí · lepší než 5 % · 419. z 456 podobně velkých
2000-2024
2024
46,0 %
+2,5 proti 2022
okres 51,1 · ČR 48,1
5290. z 6 249 obcí · lepší než 15 % · 355. z 456 podobně velkých
2002-2026
2026
28,8 %
+12,0 proti 2019
okres 32,5 · ČR 36,8
5936. z 6 254 obcí · lepší než 5 % · 424. z 456 podobně velkých
2004-2024
2024
17,4 %
+11,8 proti 2020
okres 22,6
1749. z 2 184 obcí · lepší než 19 % · 101. z 147 podobně velkých
2026

Zastoupení v Senátu

Obec patří do senátního obvodu č. 3 - Cheb. Senátoři se volí na šest let a Senát se obnovuje po třetinách, takže se tu nevolí při každých volbách.

Výsledky voleb

Všechny volby →

Obce 2026

účast 46,0 %
STAN+NK: 23,9 % SNK: 20,1 % SNK: 16,9 % SNK: 14,9 % ANO+NK: 14,2 % KSČM+NK: 5,0 % Ostatní: 5,0 %
  • STAN+NK 23,9 %
  • SNK 20,1 %
  • SNK 16,9 %
  • SNK 14,9 %
  • ANO+NK 14,2 %
  • KSČM+NK 5,0 %
  • PRO NÁŠ KRAJ+NK 3,2 %
  • SPD+PRO+NK 1,9 %

18 376 platných hlasů · 3 okrsky

Senát 2026 - 1. kolo

účast 35,8 %
Sandra Tsoukernik: 40,1 % Miroslav Plevný: 37,1 % Štěpánka Černá: 8,2 % Vladimír Keblúšek: 6,2 % Ivan Reis: 5,0 % Pavel Hojda: 3,4 %

1 048 platných hlasů · 3 okrsky · odchylka proti kraji

Senát 2026 - 2. kolo

účast 17,4 %
Miroslav Plevný: 63,4 % Sandra Tsoukernik: 36,6 %

519 platných hlasů · 3 okrsky · odchylka proti kraji

Sněmovna 2025

účast 62,4 %
ANO: 49,2 % SPOLU: 11,9 % SPD: 8,7 % STAN: 7,9 % AUTO: 7,7 % Piráti: 6,5 % Ostatní: 8,1 %

1 835 platných hlasů · 3 okrsky · odchylka proti kraji

Evropský parlament 2024

účast 28,8 %
ANO: 36,2 % ČSNS+KSČM+SD-SN: 14,8 % AUTO+PŘÍSAHA: 10,7 % KDU+ODS+TOP 09: 10,1 % STAN+SLK: 7,2 % SPD+Trikolora: 5,2 % Ostatní: 15,9 %
  • ANO 36,2 % +7,5
  • ČSNS+KSČM+SD-SN 14,8 % +4,9
  • AUTO+PŘÍSAHA 10,7 % -0,7
  • KDU+ODS+TOP 09 10,1 % -10,1
  • STAN+SLK 7,2 % -0,4
  • SPD+Trikolora 5,2 % -1,0
  • PRO2022+SVPROZS 4,9 % +2,3
  • Piráti 3,0 % -1,9
  • Ostatní (12) 8,0 %

845 platných hlasů · 3 okrsky · odchylka proti kraji

Kraje 2024

účast 26,2 %
ANO: 45,1 % KDUČSL+PROPLZEŇ: 12,5 % ČSNS+KSČM+SD-SN: 11,8 % STAN: 10,1 % SPD+Trikolora: 7,8 % ODS+TOP 09: 5,3 % Ostatní: 7,4 %
  • ANO 45,1 % +6,5
  • KDUČSL+PROPLZEŇ 12,5 % +6,0
  • ČSNS+KSČM+SD-SN 11,8 % +5,2
  • STAN 10,1 % -3,0
  • SPD+Trikolora 7,8 % +1,7
  • ODS+TOP 09 5,3 % -10,8
  • Piráti 1,8 % -4,1
  • PŘÍSAHA 1,7 % -0,8
  • Ostatní (5) 3,8 %

760 platných hlasů · 3 okrsky · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 1. kolo

účast 60,6 %
Andrej Babiš: 52,1 % Petr Pavel: 25,3 % Danuše Nerudová: 10,9 % Jaroslav Bašta: 5,2 % Pavel Fischer: 2,5 % Marek Hilšer: 1,9 % Ostatní: 2,1 %
  • Andrej Babiš 52,1 % +14,7
  • Petr Pavel 25,3 % -9,2
  • Danuše Nerudová 10,9 % -2,1
  • Jaroslav Bašta 5,2 % +0,4
  • Pavel Fischer 2,5 % -3,3
  • Marek Hilšer 1,9 % -0,7
  • Karel Diviš 1,3 % -0,1
  • Tomáš Zima 0,8 % +0,3

1 785 platných hlasů · 3 okrsky · odchylka proti kraji

Prezident 2023 - 2. kolo

účast 65,5 %
Andrej Babiš: 61,7 % Petr Pavel: 38,3 %
  • Andrej Babiš 61,7 % +17,4
  • Petr Pavel 38,3 % -17,4

1 957 platných hlasů · 3 okrsky · odchylka proti kraji

Hlasy se sčítají z volebních okrsků, procenta jsou podíl z platných hlasů v území.

Zastupitelstvo zvolené v roce 2026

15 mandátů

STAN+NK

4 mandáty · 23,9 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. Petr Myslivec 57 1. 490
MUDr. Hana Bultasová 55 3. 423
Bc. Josef Tejkal 58 7. 400
Mgr. František Vokroj 50 2. 370

BOR NÁS SPOJUJE - SDRUŽENÍ NEZÁVISLÝCH KANDIDÁTŮ

SNK

4 mandáty · 20,1 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. Rudolf Kodalík 51 1. 380
Vladimír Vávra 62 4. 345
Robert Halada 55 2. 270
Mgr. Marcela Bláhová Blahutová 38 3. 258

Občané Borska – společně pro změnu

SNK

3 mandáty · 16,9 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Petr Pich 51 1. 375
Ing. Galina Marianna Kortanová 48 3. 365
Jan Noha 41 2. 357

Správná Volba

SNK

2 mandáty · 14,9 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Ing. Jan Andrle 46 1. 384
Bc. Oldřich Kříž 32 2. 305

RODÁCI BORSKA

ANO+NK

2 mandáty · 14,2 %
Zastupitel Věk Pořadí Hlasů
Olga Chvátalová 47 1. 364
Tomáš Pecher 45 9. 240

ANO 2011 a nezávislí

Zvolení zastupitelé podle výsledků voleb 2026, podíl je z hlasů pro všechny kandidátky v obci. Hlasy u jmen jsou preferenční (křížky u kandidáta). Pozdější změny (odstoupení, nastoupení náhradníka) v datech voleb nejsou.

Sociální situace

Téma sociální situace →
367
září 2026
1 678
září 2026
6 b.
+2 proti 2023 2016-2024
2024
76,1 ‰
okres 70,2 · ČR 76,0
5545. z 6 101 obcí · lepší než 9 % · 402. z 456 podobně velkých
září 2026

Zařízení sociálních služeb

2 zařízení · 2024
  • Domovy pro seniory 2

Podle registru poskytovatelů sociálních služeb (ČSÚ, MPSV). Počítá se zařízení, ne kapacita.

780 osob
sčítání 2021
591 osob
sčítání 2021
4 286 osob
sčítání 2021
3 506 osob
sčítání 2021
1 836 osob
sčítání 2021

Dojížďka za prací a do školy

sčítání 2021

Kam se vyjíždí

Do jiných obcí vyjíždí 626 lidí.

Odkud se přijíždí

Z jiných obcí dojíždí 4 286 lidí.

Údaje jsou ze Sčítání 2021 a zachycují stav ke dni sčítání 26. března 2021, kdy část lidí pracovala z domova. Směry jsou jen mezi obcemi Česka, počet vyjíždějících výš zahrnuje i cesty do ciziny.

994
+71 proti 2024 2023-2025
2025
86,2 %
+6,2 proti 2024
okres 84,9 · ČR 73,4
2931. z 6 256 obcí · lepší než 53 % · 226. z 456 podobně velkých
2023-2025
2025

Cestovní ruch

Téma cestovní ruch →

V Boru jsou 4 ubytovací zařízení s 152 lůžky.

Kulturní památky

20
  • kostel sv. Martina · Damnov
  • kostel sv. Mikuláše · Holostřevy
  • kostel sv. Mikuláše
  • kostel sv. Petra a Pavla · Skviřín
  • loreta
  • venkovská usedlost E 7 · Kosov
  • zámek
  • špitální kaple sv. Jana Křtitele
  • radnice

Dále 11 staveb bez vlastního jména: kamenný kříž (2), fara (2), socha sv. štěpána, socha sv. jana nepomuckého, socha panny marie immaculaty, socha sv. jiří, kamenný kříž - smírčí kříž, městský dům a další.

Životní prostředí

Téma životní prostředí →
283 kg
+65 proti 2023
okres 358 · ČR 414
1457. z 6 254 obcí · lepší než 76 % · 77. z 456 podobně velkých
2021-2024
2024
121 kg
+8 proti 2023
okres 195 · ČR 205
641. z 6 254 obcí · lepší než 89 % · 34. z 456 podobně velkých
2021-2024
2024
55 kg
+7 proti 2023
okres 61 · ČR 69
4112. z 6 254 obcí · lepší než 34 % · 313. z 456 podobně velkých
2021-2024
2024
1 383,7 t
+266,1 proti 2023 2021-2024
2024
590,5 t
+9,8 proti 2023 2021-2024
2024
209,0 t
+61,3 proti 2023 2021-2024
2024
94,0 t
+26,9 proti 2023 2021-2024
2024
56,1 %
+4,8 proti 2023
ORP 46,0
1900. z 6 258 obcí · lepší než 69 % · 143. z 456 podobně velkých
2021-2024
2024
266,6 t
+24,6 proti 2023 2021-2024
2024
Další ukazatele (7)
92,8 t
+10,3 proti 2023 2021-2024
2024
109,2 t
+9,9 proti 2023 2021-2024
2024
60,1 t
+2,4 proti 2023 2021-2024
2024
4,4 t
+1,9 proti 2023 2021-2024
2024
223,0 t
+133,3 proti 2023 2021-2024
2024
3,0 t
−1,5 proti 2023 2021-2024
2024
1,8 t
−0,4 proti 2023 2021-2024
2024

Památné stromy a příroda

4 stromy
  • Borský kaštan
  • Dub zimní
  • Malovická borovice
  • Skviřínský dub

Podle Ústředního seznamu ochrany přírody (AOPK ČR). U skupin stromů je uvedený počet stromů.

Data po letech

26 let
Rok Obyvatel Muži Ženy Narození Zemřelí Přir. přírůstek Přistěh. Vystěh. Saldo Celkem
2025 4 824 2 371 2 453 32 60 -28 554 591 -37 -65
2024 4 889 2 313 2 576 35 42 -7 584 820 -236 -243
2023 5 132 2 347 2 785 20 41 -21 755 793 -38 -59
2022 5 191 2 449 2 742 44 40 4 1 057 273 784 788
2021 4 403 2 243 2 160 47 65 -18 342 199 143 125
2020 4 488 2 294 2 194 46 39 7 209 214 -5 2
2019 4 486 2 282 2 204 - - - - - - -
2018 4 306 2 159 2 147 - - - - - - -
2017 4 304 2 143 2 161 - - - - - - -
2016 4 201 2 081 2 120 - - - - - - -
2015 4 123 2 051 2 072 - - - - - - -
2014 4 151 2 066 2 085 - - - - - - -
2013 4 153 2 072 2 081 - - - - - - -
2012 4 129 2 061 2 068 - - - - - - -
2011 4 189 2 095 2 094 - - - - - - -
2010 4 334 2 166 2 168 - - - - - - -
2009 4 378 2 201 2 177 - - - - - - -
2008 4 404 2 242 2 162 - - - - - - -
2007 4 183 2 097 2 086 - - - - - - -
2006 4 095 2 033 2 062 - - - - - - -
2005 4 053 2 010 2 043 - - - - - - -
2004 4 014 1 978 2 036 - - - - - - -
2003 4 025 1 989 2 036 - - - - - - -
2002 3 939 1 928 2 011 - - - - - - -
2001 3 948 1 926 2 022 - - - - - - -
2000 3 975 1 950 2 025 - - - - - - -

Mapa

obec a její sousedé

Hranice: Český statistický úřad, Registr sčítacích obvodů, stav k 1. 7. 2026, zjednodušeno · zdroje a licence

Umístění a členění

Mezi 6 258 obcemi Česka drží Bor 287. místo podle počtu obyvatel.

Mezi obcemi okresu

4. z 51

Mezi všemi obcemi

287. z 6 258

percentil 95. - 95 % území je menších

Velikostní skupina

2 000 až 4 999 obyvatel

Stupeň urbanizace: venkov (DEGURBA, ČSÚ).

Takových obcí je v Česku 456. Pořadí „mezi podobně velkými" u ukazatelů se počítá v téhle skupině (velikostní skupiny obcí podle ČSÚ).

Proti obcím stejné velikosti

  • Průměrný věk obec 41,9 let medián 43,5 let
  • Děti 0-14 let obec 12,6 % medián 15,5 %
  • Senioři 65+ obec 16,9 % medián 20,9 %
  • Nezaměstnanost obec 4,44 % medián 4,31 %
  • Subjektů na 100 ob. obec 18,2 medián 21,6
  • Bytů na 1 000 ob. obec 5,11 medián 1,77
  • Příjmy na obyvatele obec 47 608 Kč medián 34 973 Kč

Medián (čárka) je prostřední hodnota skupiny (obce od 2 000 do 4 999 obyvatel): polovina obcí má vyšší, polovina nižší. Světlý pás ukazuje, kde leží prostřední polovina obcí skupiny. Vždy za stejné období jako údaj obce.

Podobně velké obce v kraji

Správní obvod

Tachov

Obec s rozšířenou působností, kam se chodí pro občanku, řidičák nebo stavební povolení.

Části obce 22

Bezděkov · Boječnice · Bor · Borovany · Čečkovice · Damnov · Doly · Hlupenov · Holostřevy · Kosov · Kurojedy · Lhota · Lužná · Málkovice · Malovice · Muckov · Nová Hospoda · Nový Dvůr · Ostrov · Skviřín · Velká Ves · Vysočany

Zdroje dat: AOPK ČR · ČSÚ · ČTÚ · ČÚZK · Exekutorská komora ČR · Ministerstvo financí · Ministerstvo životního prostředí · MMR ČR · MPSV · MŠMT · NPÚ · SÚKL · ÚZIS · Volby.cz · zdroje dat a licence